Ingatag alapokon az ingatlanközvetítés

Fényképes személyi kártyával látják el a legnagyobb hazai szakmai szervezet ingatlanközvetítőit. A szakma megtisztítását, a csalások visszaszorítását többen is zászlajukra tűzték, de a szakma megosztottsága eddig meggátolta a kézzelfogható eredményt.

Hetente legkevesebb ötven ingatlanközvetítőt bocsátanak ki a különféle tanfolyamok. A gyorstalpalón szerzett tudás azonban sokszor a legalapvetőbb közvetítői feladatok elvégzésére sem elegendő, így évente dilettánsok tömege ömlik a pályára. Hetven százalékuk ugyan már az első évben becsukja a boltot, ám addig tucatnyi ügyfelet tántorítanak el a szolgáltatás igénybevételétől. A mértékadó szakmai körök szerint a közvetítőnek legfeljebb húsz százaléka rendelkezik megfelelő szaktudással és tapasztalattal. A többiek között már a középfokú tanfolyam is magas iskolának számít. Talán ennek is köszönhető, hogy a 70-90 ezer tranzakcióból álló honi ingatlanforgalom alig 15-20 százalékát bonyolítják közvetítők segítségével, miközben Nyugat-Európában hatvan százalék, Nagy-Britanniában ez az arány jóformán száz százalék.

Azt sem tudni pontosan, hányan osztoznak a piacon. Kötelező regisztráció híján a szakmai szervezetek is legfeljebb becslésekre hagyatkozhatnak. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mindenesetre 10-30 ezerre teszi a közvetítők számát.

A bizonytalanság, az ingatlanok adásvételi mechanizmusában rejlő joghézagok, a nehézkes és hosszadalmas ügymenet együttesen kiváló táptalajt jelentenek a visszaéléseknek és a lakásmaffiának. Bár az erőszakkal kicsikart aláírások, a nehézfiúk bevetésével végrehajtott lakásmaffia-tevékenység viszszaszorulóban van, a fehérgalléros bűnözés továbbra is virágzik. Az ingatlancsalások egyre kifinomultabbá válnak, főszereplői már nem az alvilágból, hanem egyre inkább a jogászok és az ingatlanszakma képviselői közül kerülnek ki. Nincs túl nehéz dolguk.

Ingatag alapokon

az ingatlanközvetítés

A magyarok legfeljebb két-három alkalommal vásárolnak lakást életükben, miközben a jogszabályok gyorsan változnak. Így sem a vevők, sem az eladók nem rendelkeznek kellő tapasztalattal az ingatlanügyletek lebonyolításában. Ennek ellenére még mindig sokan sajnálják a pénzt megbízható szakemberek (közvetítők, ügyvédek) megbízására. Többnyire ők esnek áldozatul az ingatlancsalók machinációinak. Annak is nehéz dolga van azonban, aki megbízható közvetítőt keres, hiszen nehéz hitelesen leinformálni egy-egy szakembert vagy magát annak mondót.

Közkeletű tévedés, hogy az ingatlanokkal kapcsolatos visszaélés legfeljebb az iskolázatlanokat és a szegényeket fenyegeti. Ám az áldozatok között gyakorta felbukkannak többdiplomás profeszszorok is - figyelmeztet Horváth Csaba, a parlament lakásügyi albizottságának vezetője, aki II. kerületi polgármesterként fél évvel ezelőtt ingyenes ingatlanjogi tanácsadást indított útjára. A héten pedig együttműködési megállapodást kötött a Magyar Ingatlanszövetséggel egy jogsegélyszolgálat működtetéséről.

A legnagyobb hazai ingatlanszakmai szervezet vezetője, Mehrli Péter - aki a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarán belül létrejött önálló ingatlangazdálkodási kollégium elnöki tisztét is betölti - úgy véli, hogy a szakma megérett a megtisztításra, ám ezt csak az érintett szervezetek bevonásával kidolgozandó irányelvek alapján lehet végrehajtani. Ez a munka meglehetősen hosszadalmasnak ígérkezik. A köztes időszakra egy ellenőrző és felügyelő szerepet betöltő közhasznú társaság létrehozását javasolja a MAISZ. A szervezet megbízás alapján ellenőrizné az ingatlan forgalomképességét, valós értékét, az ügyletben szereplő személyek okmányainak hitelességét, az ellenjegyzést végző személy jogosultságát, biztosítja az ügylet szereplőinek teljes körű tájékoztatását minden részletre kiterjedően, ráadásul mindezekért felelősséget is vállal. Az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal (OLÉH) örömmel fogadja a kezdeményezést, és esélyt lát arra, hogy a társaság az állami hivatal háttérintézményeként kezdheti meg a működését jó esetben még e fél évben - hangsúlyozta Borsi László, az OLÉH elnöke. A szervezet működéséhez más az ügyvédi, közjegyzői kamara, a Belügyminisztérium adathivatala és az adatvédelmi biztos támogatására is szükség lesz. Ezek megszerzéséről még tárgyalnak.

A MAISZ fényképes személyi kártyával látja el ingatlanközvetítő tagjait. A kártyáról a MAISZ adatai mellett a használó társaságra, illetve személyre vonatkozó információk olvashatók le. Az azonosító rendszer révén a közvetítők tevékenysége ellenőrizhető, az ügyletben részt vevők pedig később is utolérhetők. Az egyéni vállalkozók esetében havi 2500, cégeknek forgalomtól függően néhány tízezer forintért megváltható tagság a kártya mellett felelősségbiztosítást is nyújt. Eddig 200 kártyát váltottak ki.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.