Kína: nem a BT-reformra
Úgy tűnik, nem lesz szükség amerikai vétóra az ENSZ reformjának megakadályozásához. Az amerikai diplomácia váratlan helyről kapott segítséget, amellyel elkerülheti az újabb magányos és népszerűtlen lépést. Kína ENSZ-nagykövete közölte, hogy országa csak akkor támogatja a Biztonsági Tanács 15-ről 24 tagúra bővítését, ha azt a világszervezet mind a 192 tagállama egyhangúlag megszavazza. Ennek esélye a rivalizálások ismeretében csekély.
Kofi Annan március 20-án beterjesztett javaslataiban az is szerepel, hogy a BT jelenlegi állandó tagjai (az USA, Oroszország, Kína, Franciaország és Nagy-Britannia) közül egyetlenegy ellenszavazata ne akadályozhassa meg a BT reformját. Annan azt szerette volna, hogy már az őszi, a világszervezet születésének hatvanadik évfordulóját ünneplő csúcsértekezleten szülessen döntés, Peking szerint azonban több időre van szükség az egyeztetésekhez.
A The Washington Post által idézett diplomáciai források szerint Kína, miközben azt hangoztatja, hogy támogatja a reformelképzeléseket, eljárási javaslataival gyakorlatilag megtorpedózza az egész csomagot. Az egyik állandó BT-tag nagykövete azt mondta, hogy az Annan-javaslat a kínai észrevételek megtétele után halottnak tekinthető. - Ez egyértelműen a kivégzés volt - fogalmazott a névtelenül nyilatkozó diplomata. A kínai nagykövet nem említette Japánt, de a hét végén Senzsenben és Csengtuban zavargások voltak, ahol a Japán BT-tagsága ellen tiltakozó tüntetők a szigetország cégeinek létesítményeit dúlták fel, összetörve a berendezést.