Kína: nem a BT-reformra

A főleg Japán ellen irányuló pekingi javaslatok lehetetlenné teszik Kofi Annan elképzeléseinek megvalósítását.

Úgy tűnik, nem lesz szükség amerikai vétóra az ENSZ reformjának megakadályozásához. Az amerikai diplomácia váratlan helyről kapott segítséget, amellyel elkerülheti az újabb magányos és népszerűtlen lépést. Kína ENSZ-nagykövete közölte, hogy országa csak akkor támogatja a Biztonsági Tanács 15-ről 24 tagúra bővítését, ha azt a világszervezet mind a 192 tagállama egyhangúlag megszavazza. Ennek esélye a rivalizálások ismeretében csekély.

Kofi Annan március 20-án beterjesztett javaslataiban az is szerepel, hogy a BT jelenlegi állandó tagjai (az USA, Oroszország, Kína, Franciaország és Nagy-Britannia) közül egyetlenegy ellenszavazata ne akadályozhassa meg a BT reformját. Annan azt szerette volna, hogy már az őszi, a világszervezet születésének hatvanadik évfordulóját ünneplő csúcsértekezleten szülessen döntés, Peking szerint azonban több időre van szükség az egyeztetésekhez.

A The Washington Post által idézett diplomáciai források szerint Kína, miközben azt hangoztatja, hogy támogatja a reformelképzeléseket, eljárási javaslataival gyakorlatilag megtorpedózza az egész csomagot. Az egyik állandó BT-tag nagykövete azt mondta, hogy az Annan-javaslat a kínai észrevételek megtétele után halottnak tekinthető. - Ez egyértelműen a kivégzés volt - fogalmazott a névtelenül nyilatkozó diplomata. A kínai nagykövet nem említette Japánt, de a hét végén Senzsenben és Csengtuban zavargások voltak, ahol a Japán BT-tagsága ellen tiltakozó tüntetők a szigetország cégeinek létesítményeit dúlták fel, összetörve a berendezést.

Ülésezik az ENSZ-közgyûlés
Ülésezik az ENSZ-közgyûlés
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.