Terri Schiavo és az élet kultúrája

Csütörtök reggel meghalt Terri Schiavo. Heteken át politikusok, papok és riporterek siettek a kamerák elé. Nyilatkoztak, kommentáltak, ágáltak, indulatokat korbácsoltak és vég nélkül szerepeltek. Jelezték: a politika, az egyház és a média Amerikában egymással versengve furakszik be a magánélet legbelső szféráiba. Már meghalni se hagyják az embert.

Az Egyesült Államokban becslések szerinte naponta legalább száz családnak kell eldöntenie, befejezi vagy folytatja hozzátartozója mesterséges táplálását. Illetve, Texasban például van egy törvény, amely George W. Bush kormányzó aláírásával lépett hatályba, és amely az adófizetők pénzének védelme érdekében korlátozza, menynyit költhetnek a reménytelennek ítélt esetekre. Elő is került egy fekete aszszony, akinek hat hónapos kisfiát a kórházban az anya akarata ellenére kapcsolták le a mesterséges táplálásról. Az, hogy ennek a tragédiának a szereplői feketék, mindegy volna, de éppen a Terri Schiavo életben tartásáért küzdők egyike mondta a tévében, hogy a liberális közvélemény bezzeg érzékenyebben reagálna, ha a nő afroamerikai lenne. Amióta a férj kérésére március 18-án eltávolították a tizenöt éve vegetáló asszonyt tápláló csövet, már minden racionális vagy spirituális érv és ellenérv elhangzott. A végére már csak a kétségbeesett vagdalkozás maradt.

Terri Schiavo ügyét egy néhány perces videofelvétel és a jobboldali vallási szervezetek állandó akciózási kényszere állította az érdeklődés homlokterébe. A magatehetetlen és öntudatlan nőről négy évvel ezelőtt, nyilvánvalóan gondos előkészületek, például körültekintő sminkelés után készült filmet egyórás anyagból vágták össze úgy, hogy a szemét véletlenszerűen mozgató, időnként mosolyszerűen grimaszoló Terri Schiavo érdeklődőnek, a környezetére aktívan reagálónak tűnjön. Akkor már három éve tartott az a jogvita, amelynek során a férj azt szerette volna elérni, hogy fejezzék be felesége mesterséges táplálását. Az addig családi körben maradt drámát a szülők által tudatosan manipulált felvétel juttatta be az országos tévékbe, így lett belőle "különleges eset", majd, mint szinte minden amerikai sajtókampányból, automatikusan világszenzáció.

Két nappal a halál beállta előtt a hírtelevíziók etalonja, a CNN adásában az állandó orvos szakértő, mellesleg kiváló agysebész, perceken keresztül beszélt arról, mennyi vizelete volt előző éjszaka Terri Schiavónak, és ebből milyen következtetéseket lehet levonni a veséi állapotára vonatkozóan. Korábban a katéter miatt keletkezett húgyúti gyulladást is részletesen elemezték. A szörnyeteget etetni kell, mondogatják kedveskedve a huszonnégy órás hírgyárról - ha nincs más hír, egy egyszerű halál is kiválóan alkalmas téma. A nézőkért és a reklámbevételekért versenyző tévék egymást hajszolják bele a mind részletesebb, mind zaftosabb tudósításokba.

A nagypolitika röviden kacérkodott a gondolattal, hogy megpróbáljon tőkét kovácsolni Terri Schiavóból. Az elnök újraválasztásában kulcsszerepet játszottak az egyházak és a vallási szervezetek. A Fehér Ház stratégái úgy gondolták, abból nem lehet baj, ha George W. Bush megismétli szokásos, viszonylag kevéssé elkötelező fordulatát, miszerint ő az "élet kultúráját" kívánja erősíteni. Ezúttal azonban melléfogtak a mindig minden helyzetet jóra fordító "pörgetők", a spinnerek. Az államnak az amerikaiak hetven százaléka szerint nincs köze egy családi ügyhöz, és Bush - aki nem győzi ismételgetni, mennyire nem érdeklik a közvélemény-kutatási adatok - azonnal visszahúzódott. Öccse, a floridai kormányzó óvatosan tovább próbálkozott, de attól ő is visszariadt, hogy a család és a vallási fanatikusok kérésének eleget téve nyíltan szembeforduljon a bírói karral. Politikai karrierjének így is sokat ártott ez a két hét: csalódtak benne a keresztény fanatikusok, márpedig a szinte fele-fele arányban megosztott országban legutóbb ők képezték a mérleg nyelvét, és könnyen lehet, hogy ez 2008-ban, a következő elnökválasztáson is így lesz.

A Terri Schiavót ápoló hospice előtt sorra tűntek fel ugyanazok a figurák, akik Amerika-szerte az első sorokban vonulnak minden abortuszellenes tüntetésen. Az "élet kultúráját" hirdető evangélikus vallási szervezeteknek - a katolikus egyházzal ellentétben - nem okoz lelkiismereti problémát egyszerre támogatni a művi terhességmegszakítás általános tilalmát, az iraki háborút és a halálbüntetést. Ezek a jól szervezett, biztos pénzügyi hátterű csoportok nem viseltetnek felhőtlen bizalommal a Bush család iránt, a túl mérsékeltnek tartott idősebb George H. W. Bush elnököt például egyáltalán nem kedvelték.

Mellékszál, de a republikánusok kongresszusi frakcióvezetője, Tom DeLay is megégette magát. A törvénytelen texasi kampánytámogatási ügyei miatt különben is bajban lévő képviselő nagy lendülettel vetette bele magát Terri Schiavo "megmentésébe" - aztán a lapok megírták, hogy balesetben súlyos fejsérülést szenvedett apja esetében 1988-ban nem kifogásolta a mesterséges életben tartás befejezését.

A siralmas történet egyik biztató momentuma a bírói kar ténykedése. Az elmúlt hét évben vagy harminc bírósági döntés született Terri Schiavóról, és valamennyi a férjének adott igazat. Most Floridától az atlantai fellebbviteli táblán át egészen a washingtoni legfelső bíróságig nem akadt olyan instancia, amely a hiszterizált légkörben engedett volna a törvényhozási és kormányzati támogatástól kísért jobboldali-keresztény nyomásnak. Az amerikai demokrácia a közszereplők minden emberi gyengesége ellenére működik, nem bomlott meg a hatalmi ágak kényes egyensúlya.

Terri Schiavo szülei és férje még az asszony halála előtt találtak új vitatémát. Azon vesztek össze, felboncolják-e, illetve hol temessék el. Michael Schiavo, akinek barátnőjétől az évek során két gyermeke született, de továbbra is felelősnek érzi magát feleségéért, ragaszkodik a boncoláshoz, hogy pontosan kiderüljön, milyen károsodást szenvedett Terri Schiavo agya. Amerikában pedig újra napirendre került a méltó halál kérdése. Minden rosszban van valami jó. Az élet kultúrája után a haláléról is érdemes elmélkedni.

Washington, 2005. április

Egy floridai tüntetõ, aki Terri Schiavo mesterséges táplálásának folytatását akarta
Egy floridai tüntetõ, aki Terri Schiavo mesterséges táplálásának folytatását akarta
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.