Lecsendesítette Európát Brüsszelben Paul Wolfowitz
Az amerikai védelmiminiszter-helyettest ezek után ma New Yorkban minden bizonnyal megválasztják a washingtoni székhelyű fejlesztési pénzintézet elnöki posztjára.
A Világbank európai részvényesei - akik, főleg pénzügyminisztereik révén a teljes pakett mintegy 30 százaléka felett rendelkeznek - kezdetben komoly, később fogyatkozó ellenállással viseltettek azzal szemben, hogy George W. Bush amerikai elnök az iraki háború fő értelmi szerzőjét jelölte James Wolfensohn utódául. Az európaiak ugyanakkor nyíltan abban gondolkodnak: legalább Wolfowitz helyettesét ők jelölhessék. A szerdai egyeztetésen mindenesetre nem vetődött fel nyíltan Jean-Pierre Jouyet, a kormányhitelezőket tömörítő Párizsi Klub vezetőjének neve - bár Párizs a nap folyamán később hivatalosan is előterjesztette őt a posztra. Maga Wolfowitz addig ment el, hogy többnemzetiségű csapatot szeretne maga körül látni, Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfő, az EU soros elnöke pedig érzékeltette: Európa azt szeretné, ha érdekeit jobban megjelenítenék.
Immár nyilvánvaló: az EU-huszonötök nem ássák ki Wolfowitz kinevezése ürügyén a csatabárdot Amerikával. A szokás az, hogy a Világbank élére Washington, a Nemzetközi Valutaalapéra (IMF) pedig Európa jelölhet vezetőt. Igaz, öt éve az amerikaiak megfúrták a német Caio Koch-Weser jelölését az IMF-vezetői posztra, de ettől most Wolfowitznak várhatóan nem kell tartania.