Románia még éretlen az EU-ra?

Mi értelme lett volna, hogy rám szálljon a román titkosszolgálat? - kérdezett vissza Arie Oostlander, a volt Nastase-kormány fő európai kritikusa, amikor doetinchemi otthonában felhívtuk.

A most 69 éves, kereszténydemokrata Arie Oostlander tavaly visszavonult az Európai Parlamentből. Az év elején mégis nagy vihart kavart, hogy sajtóhírek szerint volt liberális képviselőtársával, a brit Emma Nicholson bárónővel együtt arról nyilatkoztak, megfigyelte őket a román titkosszolgálat, amikor hivatalos úton az országban jártak. (A bárónő az EP romániai jelentéstevője, Oostlander pedig a külügyi bizottság illetékes néppárti tagja volt.) Igaz, csak Nicholson beszélt arról: azonosította is megfigyelőit - a román hatóságok pedig hevesen tagadták a vádat.

- A romániai sajtó szerint ön azt nyilatkozta: megfigyelték az ügynökök. A kezébe került ugyanis a román szocdem vezetők egy ülésén készült, később nyilvánosságra került jegyzőkönyv, amely önre is utal, mint akit pozitívan kell befolyásolni...

- Lehet, hogy naiv vagyok, de a jegyzőkönyvet, amelyet fordításban kaptam meg, inkább humorosnak találtam. Utólag belegondolva: mi értelme lett volna, hogy engem például megfigyeljenek? Végül is minden lépésünk nyilvános volt Romániában. Én mindenesetre nem vettem észre senkit magam körül. Az ember persze nem tudhatja, lehallgatják-e a telefonját.

- Ön igen keményen bírálta a Nastase-kormányt. Elégedett-e a tavaly év végi jobbközép fordulattal?

- Igen, nagyon örvendetes, hogy a legkorruptabb emberek eltűntek. Szerintem Nicholson bárónő jelentése a helyes irányvonal mentén haladt, csak a fő következtetést nem vonta le belőle. Azt, hogy meg kellene szakítani a csatlakozási tárgyalásokat Romániával. Álláspontom annak idején nagy ellenállásba ütközött az európai szocialisták részéről is, akik Adrian Nastasét és pártját, a PDS-t "családbélinek" tekintették. Holland kollégám, Jan Marinus Wiersma munkapárti (PvdA) EP-képviselő úgy csinált, mintha Nastase barátja lenne. Mondtam neki: figyelj, túl rendes vagy te ehhez.

- Az EP két hét múlva szavaz arról, alá lehet-e írni április 25-én az EU-csatlakozási szerződést Bukaresttel. Hogyan voksolna, ha ott lehetne Strasbourgban?

- A mély korrupciót igen nehéz megtörni. Bízom benne, hogy Románia immár a helyes utat járja. De előbb bizonyítaniuk kellene érettségüket.

- Vagyis nemmel szavazna...

- Igen. A holland kormányt is arra biztatom (Oostlander pártja, a CDA a vezető kormánypárt a királyságban - A tud. megj.), legyen igen kritikus Romániával.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.