Húsvét a Lenin körúton

Negyvenkét évvel ezelőtt rekordot állított fel a Magyar Posta: a statisztikák szerint korábban sosem küldtek az emberek annyi sonkát és bort Budapestre, mint 1963-ban.

A húsvét előtti héten mintegy 80 ezer csomagot szállítottak ki a címzetteknek a kézbesítők, de a posta gondos vezetői még húsvéthétfőre is berendeltek öt kocsit, nehogy a 70-es hivatal nyakán maradjanak a demizsonok, butykosok és az illatos sonkacsomagok. És akkor még nem beszéltünk a levelekről: egy hét alatt tizenegy és fél millió húsvéti jókívánság érkezett a fővárosba. Igaz, az elkésett anzikszokat már csak az ünnep után kézbesítették.

1963 húsvétja egyébként április közepére esett. A hosszú tél után épp csak elkezdett éledezni az ország, de a hirtelen jött melegnek köszönhetően a legelszántabb sportemberek a Balatonba is bemerészkedtek. A XXI. kerületi Duna Termelő Szövetkezet melegágyaiból már szedték a karalábépalántákat; a Népszabadság azt is megjegyezte, hogy összesen nyolcvan holdon termelt karalábét a téesz.

Az április 14-i, vasárnapi számból emellett bárki megtudhatta, hogy a Szovjetunióban pályára állították a Kozmosz 14 mesterséges holdat, miközben befejeződött a szovjet képzőművészek második kongresszusa. Budapesten - a Hazafias Népfront budapesti bizottságának patronálásával, jórészt társadalmi munkában - elkészültek a római-parti autóskemping tervei. A modern létesítményt, amelyben a sátorhelyek, zuhanyzók és főzőfülkék mellett húsz lengyel faházat is el kívántak helyezni, ugyancsak társadalmi munkában készültek felépíteni. Már a nyárra várták az első ötszáz turistát, igaz, "nemegyszer értetlenség, bürokratikus huzavona" nehezítette a munkát. Az új benzinkútról például képtelenek voltak megegyezni az érintett hivatalok.

Már az autóskemping ötlete is mutatja, hogy Budapesten egyre sűrűbbé vált a forgalom. Az újság meg is jegyezte: a főváros közlekedési gondjaira csak a földalatti vasút hálózata hozhat majd megoldást. Öt évvel későbbre tervezték a már kétharmad részben kész kelet-nyugati vonal átadását, amit sürgősen követnie kellett az észak-déli megépítésének. Egyméternyi metrószakasz elkészítése negyedmillió forintba került.

Lévén vasárnap, reggeltől estig adott műsort a tévé. Reggel az Intervízió sugárzott Berlinből "űrhajós vetélkedőt", aztán Prágából közvetítették az asztalitenisz-vb-t, majd NDK útinapló jött és portréfilm József Attiláról. A műsort közvetlenül azon hír mellett találhatták meg az olvasók, hogy elvesztette perét az ál-Nemecsek, és a magyar bíróság kimondta, Jezsek-Józsika Ferenc teljesen jogtalanul dedikálja az Úttörő Áruházban pénzért A Pál utcai fiúkat.

A húsvéti hangulatot egy fotó idézte a lap tizenegyedik oldalán. Télikabátos, sapkás kisfiú nyomja az orrát rajta egy illatszerbolt kirakatának: a belülről fényképezett üveg előtt kölnisflakonok sorakoznak. A fotó készülhetett volna bármelyik budapesti üzletben, de mi történetesen tudjuk, hogy Kovács Ibolya csak a Blaha Lujza tér túloldalára, a körút elejére szaladt le a képért. Keresztesi Sándor sem véletlenül járt ott: a hat és fél éves kisfiú családja az Akácfa utca elején lakott, gyakran megfordultak hát az akkoriban Leninként tisztelt körúton.

Szemben volt, ugye, a New York-palota, mellette a Lucullus étterem, ahol isteni madártejet lehetett enni. A sarkon, az éjjel-nappaliként ismert közértben tejbár volt, ahol finom turmixokat is árultak. Lejjebb, a Halló büfében viszont a kakaó volt jó - sorolja most Keresztesi Sándor, aki halványan a fényképezésre is emlékszik. A képet a család annak rendje és módja szerint megcsodálta, megmutatták az ismerősöknek is. Aztán kivágták az újságból, fiókok mélyén lapult évtizedekig. Pár éve akadt csak újra a férfi kezébe. A címe, láthatjuk ma is, pontos és lényegre törő. Csak ennyi: Húsvétvárás.

www.nol.hu/lelohely

"Húsvétvárás", 1963
"Húsvétvárás", 1963
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.