EP-képviselők Wolfowitz világbanki kinevezése ellen

Az Európai Parlament több befolyásos képviselője kampányt indított annak megakadályozására, hogy Paul Wolfowitz amerikai védelmiminiszter-helyettes legyen a Világbank új vezetője.

Négy képviselő - a liberális Andrew Duff, a kereszténydemokrata Alain Lamassoure, a szocialista Hannes Swoboda és a zöldekhez tartozó Daniel Cohn-Bendit - írásban küldte el tiltakozását az EU-tagállamokhoz.

Andrew Duff hangsúlyozta: Wolfowitz konzervatív politikai elképzelései szöges ellentétben állnak az EU-éival. Szerinte az amerikai politikus "úgy fog viselkedni (a Világbank élén), mint egy amerikai prokonzul, és sohasem szerzi majd meg a nemzetközi közösség bizalmát". Duff szerint Európának élnie kell hatalmával, azzal, hogy a Világbank vezető testületében több szavazattal rendelkezik, mint az Egyesült Államok.

A téma napirendre kerülhet az EU állam- és kormányfőinek kedd este kezdődő brüsszeli csúcsértekezletén, illetve a vele párhuzamosan tartandó pénzügyminiszteri tanácskozáson. Az európai vezetőknek azonban figyelembe kell venniük, hogy szokásjog alapján az Egyesült Államok jelöli a Világbank vezetőjét.

A The Wall Street Journal című amerikai konzervatív napilap európai kiadása azt írta keddi számában erről a kérdésről: George Bush amerikai elnök sokakat meglepő kinevezései voltaképpen világos stratégiát tükröznek. (A lap arra utal a "meglepő kinevezések" kifejezéssel, hogy Bush az amerikai kormányzat konzervatív "héjái" közé tartozó Wolfowitzot jelölte a Világbank élére, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövetének posztjára pedig a világszervezetről nem a legjobb véleményt hangoztató John Boltont jelölte.) Washingtonban - főleg a külügyminisztérium bürokráciájában - sokan úgy tekintenek a nemzetközi szervezetekre, hogy azok tulajdonképpen "csodálatosak", legfeljebb egy kicsit áthatják őket az Amerika-ellenes érzelmek. Ezért felfogásuk szerint olyan emberek kellenek ezekbe a szervezetekbe az Egyesült Államok képviselőiként, akik meg tudják szerettetni magukat, és nem okoznak további problémákat. Bush viszont úgy látja, hogy nem "jó fiúkat" kell a nemzetközi szervezetekbe küldeni, hiszen e szervezetek alapjában véve kudarcot vallottak, és reformokra szorulnak.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.