EU-csatlakozás: haladás a Balkánon
Haladásról számoltak be az Európai Unió illetékesei magas rangú szerb és boszniai tárgyalópartnereikkel hétfőn Brüsszelben folytatott tárgyalásaikon a két ország unióhoz való közeledésében, egyúttal további teljes együttműködést sürgettek tőlük a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló Nemzetközi Törvényszékkel.
Boris Tadic szerbia-montenegrói elnök és Adnan Terzic bosznia-hercegovinai miniszterelnök egymástól függetlenül folytatott tárgyalásokat az Európai Bizottság illetékeseivel, illetve az EU-tagországok közös kül- és biztonságpolitikai képviselőjével, Javier Solanával, de mindketten hasonló bátorítást, illetve sürgetést kaptak a brüsszeli szervektől.
A szerbia-montenegrói vezetővel találkozva Solana úgy vélte, Belgrád a közelmúltban jelentős haladást mutatott fel a hágai törvényszékkel folytatott együttműködésben, de az irány további követésére biztatta Tadicot. A főképviselő egyúttal reményét fejezte ki, hogy ez felgyorsítja azokat a tárgyalásokat, amelyek Belgrád uniós közeledésében szükségesek. Várhatóan már áprilisban megkezdődhet a következő integrációs lépcsőfok, a stabilizációs társulási megállapodás előkészítését jelentő megvalósíthatósági tanulmány elemzése - jelentette ki Solana.
Tadic később Olli Rehn bővítési EU-biztossal is találkozott, aki ugyancsak úgy vélte, hamarosan tárgyalások kezdődhetnek a stabilizációs társulási megállapodásról. Rehn azonban ehhez ugyancsak a törvényszékkel folytatandó további és teljes együttműködésre szólította Szerbiát az elnökön keresztül.
A bővítési felelős a boszniai miniszterelnökkel tartott találkozóján úgy vélte, további fokozott együttműködés esetén megkezdődhetnek a stabilizációs társulási tárgyalások Brüsszel és Szarajevó között. Jelezte, az elmúlt időben fontos fejlemények tapasztalhatók Bosznia és a hágai törvényszék között, de még nem teljes értékű az együttműködés.
Az elmúlt időszakban számos szerb és boszniai szerb törvényszéki vádlott adta fel magát, de a volt jugoszláviai háborúk néhány főbűnöse - köztük Radovan Karadzic volt boszniai szerb vezető és Ratko Mladic tábornok - még nem került az igazságszolgáltatás elé, és jó eséllyel éppen Boszniában vagy Szerbiában bujkálnak. A balkáni országoknak világos üzenetet adott az EU a múlt héten, amikor úgy döntött, hogy a törvényszékkel való nem teljes együttműködés miatt mégsem kezdi meg a csatlakozási tárgyalásokat Horvátországgal.
(MTI)