Dél-Balaton: megállapodás hosszú távra

Kiírták az első közbeszerzési tendert a 204 települést összefogó dél-balatoni és Sió-völgyi hulladékgazdálkodási rendszer megépítéséhez. A 12 milliárd forintos program teljes megvalósulásához még hiányzik Cikó és Bonyhád önkormányzatának beleegyezése.

- Az unió az első tenderkiírás megjelenésével elindítottnak tekint egy programot, ami a Dél-balatoni és Sió-völgyi hulladékgazdálkodási rendszer megépítésénél a napokban megtörtént - jelentette ki Balázs Árpád, Siófok polgármestere, aki a projektben érintett 204 település konzorciumának vezetője. A negyedik éve érlelődő projekt elindítását azzal is demonstrálta a konzorcium vezetője, hogy az egyik nagy szolgáltatóval, a Zöldfok Rt.-vel egy évtizedre szóló megállapodást írt alá a napokban. Tájékoztatása szerint a lakosság mindenütt elfogadta a terveket, a létesítmények helyszíneit sem vitatják. Csupán Cikó és Bonyhád önkormányzatával nem jutottak még egyezségre abban, milyen kompenzációra számíthatnak a konzorciumtól vagy a szolgáltatóktól a területükön létesítendő regionális hulladéklerakóért. A 12 milliárd forintos projektre elnyert uniós támogatás teljes lehívásához szükséges a csatlakozásuk, mivel részesei a programnak.

- Remélem, a két önkormányzat vezetői mielőbb felelős döntést hoznak a kérdésben, figyelembe véve a térség lakosságának és az országnak az érdekeit - fejtette ki Balázs Árpád, aki szerint alapjaiban már nincs veszélyben a program megvalósulása.

A fejlesztésekre azért van szükség, mert a kiemelten védett dél-balatoni és egy nemzeti park területét is magába foglaló siófoki, szekszárdi, komlói, bonyhádi és tamási térségben nincs még egységes, megfelelően szervezett hulladékgazdálkodás és kellő védelemmel ellátott regionális hulladéklerakó. Több szemétlerakóhely kapacitása kimerülőben van. A most kezdődő program által érintett térség 373 ezer fős lakossága, valamint a nyári szezonban ide érkező több száz ezer üdülő évente 129 ezer tonna hulladékot termel, amelynek kezelését hosszú távon meg kell oldani. A hulladékgazdálkodási törvény szigorodó elvárásainak teljesítésére ugyanakkor az önkormányzatok önállóan és önerőből nem képesek. Összefogással viszont jelentős uniós és állami támogatásokat lehet elnyerni a célra. A dél-balatoni és Sió-völgyi pályázatot Brüsszelben jónak és támogatandónak ítélték, ami azt jelenti, hogy a költségek 65 százalékát az unió, 25 százalékát a magyar állam állja. Az érintett önkormányzatoknak a beruházás összegének tíz százalékát kell előteremteniük, amit a szolgáltatók magukra vállaltak. A tervek szerint a három év alatt megvalósuló projekt 28 évre megoldaná a térség hulladékkezelésének gondjait. A beruházás során Som, Cikó és Ordacsehi közelében új regionális hulladéklerakó épülne, Ordacsehi mellett pedig a régit korszerűsítenék. A szelektív hulladékgyűjtést 805 gyűjtőhely létrehozásával tervezik biztosítani, a szerves hulladék feldolgozására pedig nyolc regionális komposztálóüzemet építenek. A projekt keretében 40 korábbi lerakó rekultivációját is megvalósítják.

Ferencz Márton, Cikó polgármestere nem nyilatkozott arról, mekkora öszszegről vitatkoznak. Ennek kimenetelétől függ, Cikó és Bonyhád elfogadja-e a program feltételeit. Szeretnék mielőbb aláírni a megállapodást, s hamarosan továbbtárgyalnak a konzorciummal.

A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium a közelmúltban levelet intézett Kaposvár polgármesteréhez, amelyben figyelmeztették, hogy az általa vezetett Kapos menti program tervezete 22 olyan települést is tartalmaz, amelyek a szomszédos, előbbre tartó projektekben már elkötelezték magukat. Területi átfedések esetén pedig nem lehet uniós támogatást szerezni.

Több mint nyolcszáz helyen lesz szelektív hulladékgyûjtés
Több mint nyolcszáz helyen lesz szelektív hulladékgyûjtés
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.