Blair tudta, hogy az USA a hírszerzési adatokat "hozzászabta" céljaihoz
A Panorama című külpolitikai magazinműsor riportfilmje szerint, amelynek tartalmát a The Sunday Times előzetesen ismertette, Richard Dearlove, a brit külső hírszerzés (MI6) akkori főnöke már kilenc hónappal az iraki háború kezdete előtt, egy washingtoni megbeszélés után a brit kormányfőnek és néhány kiválasztott kabinettagnak tartott ismertetőjében "elkerülhetetlennek" nevezte a háborút, és közölte: a Bush-kormány "a tényeket és a hírszerzési adatokat ... a (háborús) politika köré formálja".
A műsor szerint Blair már 2002 áprilisában elfogadta Bush azon célkitűzését, hogy Irakban rendszerváltást kell végrehajtani. Robin Cook volt külügyminiszter, aki a háború elleni tiltakozásul lemondott minden kormánytisztségéről, a BBC-nek azt mondta: Blair mindenáron bizonyítani akarta szövetségesi hűségét Amerikának, viszont pontosan tudta, hogy az amerikai elnök fő célja a rendszerváltás, és nem Irak lefegyverzése. Ezt azonban őszintén nem lehetett bevallani sem a brit közvéleménynek, sem a kormányzó Munkáspárt alsóházi frakciójának, ezért kellett a hangsúlyt a lefegyverzésre helyezni.
A BBC szerint az MI6-ot utasították, hogy ennek szellemében gyűjtsön olyan értesüléseket, amelyek alátámasztják a katonai beavatkozást. A friss információk zöme két forrásból érkezett: az egyik új, még kipróbálatlan ügynök azt jelentette, hogy Irak újrakezdte a vegyifegyver-alapanyagok gyártását, a másik, aki korábban soha nem foglalkozott az iraki tömegpusztító fegyverekkel, azt a később elhíresült és egyértelműen valótlannak bizonyult értesülést szolgáltatta, miszerint e fegyverek 45 perces bevetési készültségben voltak.
E két hírszerzési elem volt a döntő a háborúval kapcsolatos parlamenti fenntartások leszerelésében, és csak jóval később derült ki, hogy mindkét értesülést már korábban visszavonták.
A The Sunday Times szerint a brit parlamenti választások valószínű májusi időpontja előtt néhány héttel műsorra tűzött riportfilm jó eséllyel újjáéleszti a kormány és a BBC közötti vitát, amely azután robbant ki, hogy a BBC rádió a hírszerzési adatok feltupírozásával vádolta meg a kormányt. A két évvel ezelőtti rádióriport forrása, David Kelly védelmi minisztériumi fegyverszakértő a súlyos vita közepette öngyilkos lett, a BBC felső vezetése pedig lemondott.
(MTI)