Wolfowitz ígéri nem erőlteti az amerikai menetrendet a Világbankra
Az Egyesült Államok jelöltje a Világbank elnökségére, Paul Wolfowitz úgy véli, pontatlan karikatúra az az elképzelés, hogy ő lett volna az iraki háború egyik fő kitervelője, és biztos benne, hogy előbb-utóbb a maga oldalára állítja mostani bírálóit és ellenfeleit.
A Világbank elnökeként "nem fogom a bankra kényszeríteni az Egyesült Államok napirendjét" - mondta Wolfowitz a Reuters hírügynökségnek nyilatkozva.
Bírálóiról azt mondta, azok "olyan emberek, akik nem ismernek engem, de ha megismernek, igen hamar rájönnek, hogy sokkal több van bennem a katonai dolgoknál, az iraki háborúnál, és abból, amit rólam írtak, sok minden csak pontatlan karikatúra".
A jelölt azt mondta, hogy bírálóival is együtt akar működni, és hatékonyabbá akarja tenni a Világbankot. Azt ígérte, hogy szorosan együtt akar működni a fejlesztéssel és a szegénység csökkentésével foglalkozó, nem kormányszintű szervezetekkel világszerte, és igen fontosnak mondta ebben az összefüggésben is a Világbank és társintézménye, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) kapcsolatát.
Úgy vélte, habár a terrorizmus problémájára nincs csodaszer, a szegénység elleni nemzetközi küzdelem csökkentheti a veszélyt. Mindazonáltal ez nem a szegénység elleni küzdelem alapvető indoka, hiszen a szegénység csökkentése "önmagában is érdemes, nemes cél", fejtegette. - Úgy vélem, a szegénység csökkentése nagy mértékben hozzájárul a politikai fejlődéshez - mondta.
George W. Bush amerikai elnök szerdán jelentette be, hogy Paul Wolfowitz az Egyesült Államok jelöltje a Világbak elnöki tisztére. Bush egyszersmind "érző szívű, becsületes embernek" jellemezte Wolfowitzot.
Európai személyiségek, akiket a Reuters a Világbank igazgatótanácsához közel állóknak nevezett, szerdán azt mondták, hogy az amerikaiak már hetek óta puhatolták Wolfowitz esetleges fogadtatását, de elutasításban részesültek. - Az amerikai pénzügyminiszter tudja, hogy az igazgatótanács álláspontja elutasító volt - mondta egy európai tájékoztató, hozzátéve, hogy Wolfowitz jelölése hatásosan bizonyítja, mennyire nem törődik az amerikai kormány a világ véleményével.
Wolfowitz a Bush-kormányban védelmi miniszterhelyettes, és az iraki háború körüli tevékenysége miatt ellentmondásos személyiség mind a háborúval egyet nem értő nyugat-európai országokban, Franciaországban és Németországban, mind a fejlődő országokban.
James Wolfensohn, a Világbank jelenlegi elnöke, második ötéves megbízatása lejártával, júniusban távozik a Világbank éléről.
A két társintézmény közül a Világbank elnökét hagyományosan az Egyesült Államok jelöli, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója pedig európai személyiség. A mostani bonyodalmak dacára megfigyelők meglehetősen biztosra veszik, hogy Wolfowitz kinevezését meg fogja szavazni a Világbank 184 részvényes országát képviselő, 24 tagú igazgatótanács, habár emlékeztetnek arra is, hogy öt évvel ezelőtt az amerikai kormány visszautasította az első számú európai jelölt, Caio Koch-Weser német pénzügyminiszter-helyettes kinevezését az IMF vezérigazgatójává, olyannyira, hogy az európaiaknak másik jelöltet kellett állítaniuk: így lett az IMF vezérigazgatója az ugyancsak német Horst Köhler, jelenleg már Németország államelnöke.
(MTI/Reuters)