Kinek a támogatására számíthat Szili?

Mintha megnyitottak volna egy zsilipet: nap mint nap egy-egy újabb MSZP-tagozat nyilatkozik úgy, hogy Szili Katalint ajánlja köztársasági elnöknek.

A folyamat jól körülírható: már az MSZP elnöki posztjáért folyó versenyben hallani lehetett arról, hogy Szili Katalin inkább államfőnek volna megfelelő, a megválasztása előtti utolsó interjúban Hiller István is úgy nyilatkozott, hogy Szilire még nagy feladatok várnak. Sokak szerint a pártelnök későbbi nyilatkozatai is Szilire utaltak: az ideális jelölt szociáldemokrata kötődésű, ugyanakkor legyen képes felülemelkedni a közvetlen pártszempontokon, itt az ideje, hogy a legfőbb közjogi méltóság nő legyen - mondta Hiller. Ugyanakkor voltak olyan vélemények is, hogy a pártelnök nem Szilire gondolt - a szocialista politikusnő viszont láthatóan ősztől fogva egyre inkább ambícionálta az új feladatot, s az MSZP-ben is jelentős erő állt mögé.

Szili Katalin ma már nem rejti véka alá, hogy megtisztelő megbízatásnak tekintené az államfői posztot, s vállalná, ha erre a szocialisták jelölnék. A múlt héten egy megyei napilapnak nyilatkozva már azt is kijelentette, hogy lát esélyt az államfői poszt elnyerésére. Ettől a pillanattól kezdve szinte naponta akad egy-egy szocialista párti állásfoglalás, nyilatkozat, amely Szili Katalin támogatottságáról szól. Borsodból például kötött mandátummal indulnak majd a küldöttek a kongresszusra, ami azt jelenti: csak Szilit jelölhetik.

Ez persze még nem jelent többet annál, mint hogy az egyik nyilvánvaló esélyes immár kilépett a nyilvánosság elé. Az igazi kérdés: valósággá érhet-e az esély? Úgy hallani, hogy most már Gyurcsány Ferenc is megbarátkozott a házelnök jelölésével, mivel más esélyes jelölt egyelőre nem akadt. Csakhogy komoly nehézséget jelent a koalíciós partner, az SZDSZ ellenállása.

Az SZDSZ nem megy bele olyan alkuba sem, hogy Sziliért cserébe például Polt Péter utódját ők jelöljék.

A hét végén küldöttgyűlést tartó szabad demokraták eddigi megnyilatkozásai arra engednek következtetni, hogy nem szívesen látnák Szili Katalint az államfői poszton. A nyilvánosság előtt ezt nem nevesítik, ehelyett folyamatosan azt mondják, hogy pártpolitikust nem látnának szívesen a köztársasági elnök posztján. A háttértárgyalásokon értesülésünk szerint az MSZP tudomására hozták, hogy nem támogatják a házelnököt. Erről már az SZDSZ-frakció is tárgyalt. (Gönczöl Katalin lehetett volna közös jelölt, ha elfogadta volna a felkérést.) Úgy tudjuk, hogy az SZDSZ nem megy bele olyan alkuba sem, hogy Sziliért cserébe például Polt Péter legfőbb ügyész utódját a liberálisok jelöljék. Olyan erősen a párthoz kötődő főügyészt nem tudnának ugyanis választani, mint amenynyire Szili kötődik az MSZP-hez.

A szocialista pártban egyetértés van abban, hogy nem küldhetnek parlamenti szavazásra olyan jelöltet, aki a harmadik fordulóban is esélytelen a győzelemre, vagyis nem számíthat a szabad demokrata voksokra. (Az Országgyűlés a köztársasági elnököt titkos szavazással választja, akár több jelöltből. Az első két fordulóban a képviselők kétharmadának szavazatára van szükség, a harmadikban elegendő "tekintet nélkül a szavazásban részt vevők számára" a szavazatok többségének elnyerése, és már csak arra a két személyre lehet szavazni, aki a második szavazás alkalmával a legtöbb szavazatot kapta.)

Egy lapunknak név nélkül nyilatkozó SZDSZ-es politikus arra hívta fel a figyelmet, hogy hazárdjáték lenne elutasításuk ellenére Szilit jelölni. A szabad demokrata frakció egyelőre ugyanis egységesnek tűnik abban, hogy semmiképpen nem szavazna a szocialista politikusra. Mivel a harmadik fordulóban már elegendő a jelen lévő képviselők felének a szavazata, az SZDSZ-es voksok kiesésével akár az ellenzék jelöltje is befuthatna.

A szocialista párt alapszabálya szerint az államfőjelöltről a kongresszusnak kell döntenie, az országos választmány és az elnökség együttes javaslata alapján. Nem szabad azonban figyelmen kívül hagyni a legutóbbi miniszterelnök-jelölő kongreszszust: akkor hiába javasolta az elnökség Kiss Pétert, a küldöttek Gyurcsány Ferencet akarták. Meg is választották, és ez az újfajta pártdemokrácia nagyon is tetszik az MSZP tagjainak. Kérdés, hogyan hátrál ki az MSZP ebből a helyzetből: az SZDSZ-nek ugyanis esze ágában sincs "elvinni a balhét", azaz nyilvánosan nemet mondani Szili Katalinra, aki ma még nem is hivatalos jelölt.

Gyurcsány Ferenc és Szili Katalin: szorít az idõ
Gyurcsány Ferenc és Szili Katalin: szorít az idõ
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.