Gyurcsány: Radikalizmus vagy diskurzus
Néhány tucatnyi tüntető - az oktatás helyzetét, a kormányt és az MSZP-t bíráló transzparensekkel és hangos füttyszóval - fogadta Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt tegnap délután Debrecenben, amikor a Debreceni Egyetem főépületébe igyekezett fórumát megtartani.
A kormányfőt mindez nem érte váratlanul. Tegnap délután ugyanis Batiz András kormányszóvivő bejelentette: a Köztársasági Őrezred arra kérte a miniszterelnököt, hogy mondja le a Debreceni Egyetemen meghirdetett hallgatói fórumon való részvételét, de Gyurcsány úgy döntött, hogy ennek ellenére eleget tesz a meghívásnak. Batiz András úgy fogalmazott: "olyan információk érkeztek, amelyek szerint a miniszterelnök csütörtök délutáni debreceni fellépését várhatóan szélsőjobboldali csoportok próbálják majd megzavarni". A biztonsági kockázatot firtató újságírói kérdésre a szóvivő azt válaszolta: az őrezred azért javasolta a program lemondását, mert nem zárható ki, hogy az esetleges rendzavarás veszélyeztetheti a kormányfő testi épségét, illetve a rendezvény megtartását. Lapunk kérdésére a kormányszóvivő ugyanakkor elmondta azt is: március 15-e előtt nem érkezett figyelmeztetés az őrezredtől.
A Nemzetbiztonsági Hivatal magát megnevezni nem kívánó munkatársa kérdésünkre közölte: az NBH - a törvényben meghatározott feladata szerint - együttműködött az ügyben a Köztársasági Őrezreddel.
Más forrásokból lapunk úgy értesült: elsősorban idősebb emberek (többségük feltehetőleg nem is debreceni) azt tervezték, hogy elállják a miniszterelnök útját, illetve azt, hogy tojásokkal, krumplival, kavicsokkal dobálják meg. A rendzavarásra alkalmas eszközöket az intézkedő szervek az esemény előtt lefoglalták.
Mindenesetre az egyetem aulája zsúfolásig megtelt a kormányfővel való találkozásra várókkal. Gyurcsány mintegy félórás beszédében az egymás iránti toleranciára, mások véleményének meghallgatására, összefogásra buzdított. Gyurcsány Ferenc leszögezte: ha a politikai ellenfelek között két alapkérdésben - a szociális piacgazdaságban, illetve a demokrácia elfogadásában - nincs egyetértés, akkor a köztársaság stabilitása veszélybe kerül. A miniszterelnök beszédét folyamatosan kísérte a kívülről behallatszó füttyszó.
A hallgatóság soraiból is fel-felhangzottak bekiabálások. Ezekre reagálva Gyurcsány Ferenc azt mondta: a bekiabálók álljanak ki a hallgatóság elé, szívesen megvitatja velük nézeteiket. Egy magát Csepregi Mártonnak nevező férfi egy hagyományőrző társaság nevében - a pódiumra lépve - üdvözölte a miniszterelnököt, akinek átadott egy reklámszatyorban lévő ajándékot, mondván: Gyurcsány Ferenc tudja, mi a különbség megszálló és felszabadító hadsereg között. Erre nagy hangzavar keletkezett, a nyilvánvalóan a kormányfőt provokáló férfit a rendezők letessékelték a pódiumról.
A fórum második felében hallgatói kérdésekre - például az egyetemet érintő létszámleépítést, a gazdák további sorsának alakulását, az orvosok alacsony fizetését érintő és a miniszterelnök önvizsgálatát firtató felvetésekre - válaszolt Gyurcsány. A kormányfő az utóbbira reagálva úgy fogalmazott: naponta többször felteszi magának azt a kérdést, hogy jól politizál-e, s mindanynyiszor arra a következtetésre jut, hogy igen. Gyurcsány Ferenc a fórumon önvizsgálatra szólított föl, hangsúlyozva, ki-ki választhat a mostanában egyre jobban elharapódzó radikalizmus vagy az egymás véleményét tiszteletben tartó, jobbító szándékú diskurzus között.
A fórum végeztével a kormányfő nem a főbejáraton - ami előtt továbbra is tiltakozók várták - távozott, hanem egy mellékajtón.
Dávid oszlatna
Az MDF azt javasolja a Magyar Országgyűlésnek, hogy 2005. június 1-jei hatállyal oszlassa fel magát - közölte csütörtökön Dávid Ibolya pártelnök. "Az MSZP és a Fidesz politikai-közéleti ellentétei, a konszenzus és az együttműködés teljes hiánya ellehetetlenít mindenfajta érdemi döntést a Magyar Országgyűlésben, ellehetetleníti azokat a döntéseket, amelyek a nemzeti alapkérdésekről, hazánk fejlődéséről, a szükséges reformokról vagy a kétharmados törvények megalkotásáról szólnak" - így indokolta a javaslatot Dávid Ibolya. A fórum az indítványt pénteken nyújtja be az Országgyűlésnek. Arra a kérdésre, hogy milyen további lépések következnek, ha a többi parlamenti párt nem fogadja el javaslatukat, Dávid Ibolya azt mondta: az MDF ez esetben azt fogja javasolni hétről hétre, hogy ha nem oszlatja fel magát az Országgyűlés, akkor van még kellő ideje 2006.
tavaszig arra, hogy döntsön az alkotmányos mulasztások megszüntetése és más fontos kérdésekben. (MTI)