A fütty okairól is vita van a határon túl

Miért fütyültek Erdélyben? - eltérő értékelések a magyar felek között is.

Gémesi Ferenc külügyi helyettes államtitkár erdélyi útján úgy tapasztalta, hogy - eltérően a marosvásárhelyi központi ünnepségtől - nem fogadta tiltakozás vagy ellenérzés a magyar kormányfő üzenetét. A helyettes államtitkár Kolozsvárott, Zilahon és Szilágynagyfalván barátságos fogadtatásban, közös ünneplésben részesült. Megjelentek a helyi román vezetők is, ami néhány éve még elképzelhetetlen lett volna.

Gémesi lapunknak elmondta: a magyar kormányt a meghívások alapján képviselték az erdélyi ünnepségeken, "fel sem merült, hogy magasabb rangú személyek ne mertek vagy ne akartak volna elmenni". Az viszont legalábbis meglepő, hogy nyilván volt, ahol "megszervezték, hogy átszivárogjanak a hazai ellentétek". Ahol nem volt ilyesmi, ott igazán szépen, konfliktusgerjesztés nélkül ünnepeltek.

A román politikai napilapok közül az Adevarulban az első oldal fő helyére került a marosvásárhelyi ünnepi gyűlésről szóló fényképes riport a következő négyhasábos címmel: "A magyar kormányt Erdély-szerte lehurrogták a magyarság ünnepén". A lap szerint gyakorlatilag mást sem lehetett hallani a közönség soraiból, mint "szemrehányást a budapesti hatalomnak ama nem régi döntése miatt, hogy nem adja meg a kettős állampolgárságot a Magyarország határain kívül élő magyaroknak".

A Kolozsváron megjelenő Krónika vezércikket szentelt az erdélyi ünnepi megemlékezéseket Kolozsváron, Csíkszeredában és Sepsiszentgyörgyön is beárnyékoló zajos tiltakozásnak. A cikket szignáló Bakk Miklós szerint "egyszerűsítés" lenne a tiltakozásokat a Magyarországról importált politikai ellentét megnyilvánulásának tekinteni. Nem csupán a december 5-i népszavazás kimenetele, az MSZP és SZDSZ erdélyi közérzületet semmibe vevő akkori kampánya kapta meg a tegnapi hurrogásban a formátlan alakot öltő, de mégis egyértelmű elutasítást, hanem egy politikafelfogás is. Az a felfogás, amely a párbeszédet, a "néppel való szóba állást" olyan alkalmi lehetőségnek tekinti, amelyben nem a kommunikáció címzettje - esetünkben: az erdélyi magyar - a fontos, hanem egy egészen más közönségnél elérhető eredmény. Gyurcsány esetében az üzenetmutatvány az otthoni szavazók ingatag középtáborához szól, és annak demonstrációja kíván lenni, hogy lám, ő és kormánya tud "nemzetül" beszélni. Nem a magyar politika ellentétei gyűrűztek be tehát az erdélyi közéletbe, hanem az erdélyiekhez intézett szó cinikus eszköziesítése kapott elutasítást. Ez a szó az, amely itt és most nem talált az ünnephez - ismertette a cikket az MTI.

Erdélyi Géza, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház püspöke nem vette át a magyar nemzeti ünnep alkalmából neki odaítélt Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét. Elmondta: - Jólesett, hogy jelöltek, mert az a nép megbecsülését jelképezi. Ennek ellenére, nagyon sajnálom, de a kitüntetést nem tudom elfogadni, mert a kettős állampolgárság kérdését népszavazással vizsgálni hivatott nap és annak emléke még nagyon közeli. Ha a kitüntetést elfogadom, az megtévesztené a híveinket. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.