Először ülésezik az iraki parlament
Bagdad több utcáját lezárták és szünetelt a forgalom, ennek ellenére a felkelők rakéta- vagy aknavető-támadást hajtottak végre a kormányzati negyedben, a zöldzónában a parlamenti ülés kezdete előtt. A detonáció következtében a parlamenti ülésnek otthont adó kongresszusi központban megremegtek az ablakok.
Az ötven év óta első ízben demokratikusan megválasztott, 275 fős iraki ideiglenes nemzetgyűlésben a síita Egyesült Iraki Szövetség 140 helyet szerzett, a második a Kurdisztáni Szövetség 75 képviselői hellyel.
Az iraki zászlókkal és virágcsokrokkal feldíszített ülésteremben az első szónok hangsúlyozta: az elnyomás évtizedei után az ülés történelmi esemény.
Az ülés kizárólag protokolláris jellegű, és a legidősebb parlamenti képviselő vezeti. Miután a főbb politikai erők között nem született megegyezés, szerdán nem választják meg sem az elnököt, sem a legmagasabb állami vezető testületet, az elnöki tanácsot. Az új kormány hivatalba lépésig az Ijád Allávi átmeneti kormányfő vezette kabinet irányítja ügyvezetőként az országot.
Dzsavad al-Maliki, a síita Iszlám Dava párt második embere szerint a nyitó ülésen csak eskütételre kerül sor, miután előző nap nem történt megegyezés. Maliki szerint több tanácskozást is tartanak, ahol megpróbálnak megállapodásra jutni és kitűzik a nemzetgyűlés következő ülését.
Hosjar Zebari távozó külügyminiszter, kurd tárgyaló szerint a nemzetgyűlés első ülése a testület hivatalba lépését jelzi és néhány kérdés megvitatására korlátozódik. A miniszter szerint az elnök, a kormányfő és a kormánytagok személyéről a parlamenten kívül folytatják a tárgyalásokat.
A modern Irak 1920-ban történt létrejötte óta most első ízben kerültek hatalomra a síiták és a kurdok. A kurdok az elnöki tiszthez, a síiták pedig a kormányfői tiszt betöltéséhez ragaszkodnak. A választásokat bojkottáló szunnitáknak várhatóan kevésbe fontos tisztségekkel kell beérniük.
A síiták és kurdok közötti előzetes megállapodás szerint a kormányfői poszt várományosa Ibrahím al-Dzsaafari, a legrégibb iraki muzulmán politikai párt, az Iszlám Dava vezetője, az elnöki tanács vezetői posztját pedig Dzsalál Talabáni kurd vezető fogja betölteni. A parlamenti elnöki tisztet várhatóan egy szunnita politikusnak ajánlják fel. A tárgyalások amiatt akadtak meg, mert a kurdok ki kívánják terjeszteni az észak-iraki kurd autonóm területet a stratégiai fontosságú olajipari városra, Kirkukra is. Vita folyik a pesmerga miliciák sorsáról is, amelyeket a síiták be kívánnak olvasztani a hivatalos iraki biztonsági erőkbe. A kurdok afelől is garanciát akarnak, hogy Irak világi állam marad.
(MTI/Reuters/AFP)