Népszerűek a nép ügyvédjei

Bár a nép ügyvédje szolgálat a legszegényebbek jog előtti egyenlőségét igyekszik biztosítani, a legtöbben mégis a tulajdonlás körüli viták lezárásához kérnek segítséget. De a nagy vagyonok sorsa nem itt dől el.

Tavaly április, vagyis megalakulása óta több mint tizennégyezren keresték föl a nép ügyvédje szolgálat fővárosi és megyei hivatalait, bár ott egyelőre csak jó tanácsra, illetve némi jogi segítségre számíthatnak. Az igazságügyi tárcával szerződött ügyvédek ugyanis peres eljárásokban még nem működhetnek közre, és a felek képviseletében sem járhatnak el, csupán útbaigazítással szolgálhatnak, illetve különféle beadványok szerkesztéséhez nyújthatnak segítséget. Az igazságügyi tárca adatai szerint a fővárosi és a megyei hivatalok munkatársai tíz és fél ezer esetben maguk tájékoztatták a hozzájuk fordulókat, míg 3700 alkalommal a feleket ügyvédhez irányították. Akinek a jövedelme nem éri el a nyugdíjminimumot, és a vagyoni helyzete is indokolja, annak ingyen jár az ügyvéd, aki pedig a minimálbérnél kevesebből gazdálkodhat, annak a költségeit az állam megelőlegezi, és a munkadíjat egy évig törlesztheti. A szolgálat felállítása uniós követelmény volt, és a támogatás a közösség rászoruló polgárainak is jár, ám eddig ezzel a lehetőséggel egyetlen külföldi sem élt, s mindössze egyetlen magyar állampolgár jelezte, hogy egy uniós tagállamban ingyenes jogi segítséget igényelne.

Talán meglepő, de az esetek legalább felében vagyoni jellegű jogvitákhoz kérnek segítséget - mondta érdeklődésünkre Révész Péter, az IM pártfogó és jogi segítségnyújtó szolgálat fővárosi hivatalának osztályvezetője. Általában a családon belül elmérgesedett viszonyok késztetik a feleket arra, hogy a nép ügyvédjéhez forduljanak, s például a többnyire szegényes hagyaték sorsa vagy a lakáshasználat a tét. Gyakori az is, hogy társasházi elszámolási viták, a közös költség mértéke, esetleg egy-egy közgyűlési határozat miatt keresik fel a jogi segítségnyújtó szolgálatot. A felek viszonylag sokszor jelentkeznek munkajogi vagy társadalombiztosítási ügyeikkel, és a tapasztalatok szerint nem csak a kisvállalkozásokkal van gond; nemritkán multinacionális cégekről derül ki, hogy a hatályos szabályoknak homlokegyenest ellentmondó szerződéssel foglalkoztatják dolgozóikat, s mintha fogalmuk sem lenne a felmondás vagy a kártérítési felelősség szabályairól. Szép számmal vannak olyanok is, akik már minden jogi fórumot végigjártak, és teljesen kilátástalan ügyükben utolsó lehetőségként fordulnak a hivatalhoz. Az osztályvezető találkozott húsz-harminc éves, régen lezárt perekkel - még egy 1927-es birtokvitával is.

A nép ügyvédje szolgálat büntetőügyekben csak az áldozatoknak nyújt segítséget, például a feljelentéshez, a kártérítési igény érvényesítéséhez vagy a pótmagánvád benyújtásához. Kivételt csupán egyetlen esetben tesznek: jogerős ítélet után a perújítási vagy felülvizsgálati kérelem elkészítésében már közreműködnek. Révész elmondta: néhány alkalommal már a börtönből jelentkezett az elítélt, hogy segítséget kérjen az általa törvénysértőnek tartott bírói verdikt megváltoztatásához.

A szolgálattal országosan jelenleg valamivel több mint háromszáz ügyvéd működik együtt, és számukra 2500 forintos óradíjat, valamint 375 forint költségtérítést biztosítanak. Arról, hogy egy-egy ügy mennyi munkaórát igényel, a hivatalban döntenek, ám ha az általában néhány órás keret kevésnek bizonyul, az ügyvéd és a jogi segítséget kérő fél együttesen további időt kérhet. Az állam által kínált munkadíj egyébként a piaci ár negyede-ötöde, ezért Révész tapasztalatai szerint a fővárosban jellemzően a nyugdíjasok és a pályakezdők jelentkeztek. Ugyanakkor néhány neves iroda is szerződést kötött az IM-mel, hogy az ügyvédjelöltek foglalkoztatását biztosíthassák.

Jövő januártól jelentősen bővülnek a nép ügyvédje szolgálat lehetőségei: polgári peres ügyekben valódi jogi képviseletet is biztosíthatnak majd - tájékoztatott Oszvald Pál, az IM pártfogó és jogi segítségnyújtó szolgálata országos hivatalának helyettes vezetője. Ma a peres ügyekben a bíróság dönt a költségkedvezményekről, illetve a pártfogó ügyvéd kirendeléséről, de 2006-tól ezekben a kérdésekben is a szolgálatoknak kell határozatot hozniuk. A tavalyi 14 ezerhez képest így legkevesebb száz-százötvenezer ügyre számítanak, s míg a múlt évben mintegy harmincmilliót költöttek ügyvédi munkadíjra, a következő esztendőben két-hárommilliárdos kiadással számolnak. A költségkedvezményekre több mint egymilliárdot terveznek, míg az ügyvédi munkadíjak meghaladhatják a másfél milliárdot is. A megnövekvő feladatok miatt az országosan mindössze hetven főt foglalkoztató hivatalok létszámát mintegy kétszázzal kell majd emelni, és további közreműködő ügyvédek jelentkezését is várják.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.