Nincs plusz 200 milliárd forint a gazdák követeléseinek teljesítésére, mert azt máshonnan kellene elvenni, s ez nem lehetséges - mondta Gyurcsány Ferenc pénteken egy vidékfejlesztési fórumon, Budapesten.
Nehéz tárgyalások lesznek agrárügyben
Meghosszabbították a demonstráció idejét a gazdák Komárom-Esztergom megyében - tájékoztatta Márkus János, a demonstrálók szervezője az MTI-t.
Az eredetileg szombatig tartó akciójukat a megyebeliek március 16-án 17 óráig meghosszabbították a kormány és a gazdák közötti tárgyalások eredménytelensége miatt.
A fagyos idő, a havazás sem szegi kedvét a hétfő óta tartó agrárdemonstráció résztvevőinek, a tüntetőket továbbra is segítik a közeli vendéglátósok, forró teával, pogácsával látják el őket - közölte.
Vasárnaptól a gazdák minden nap 13 és 14 óra között 10 erőgéppel vonulnak Komárom belvárosába, hogy felhívják a figyelmet az ágazat helyzetére - tette hozzá a szervező.
A hét végén nehéz tárgyalások várhatók
Nehéz tárgyalásokra kell számítani az agrártárca és a demonstráló gazdák képviselői között a hét végén Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter szerint.
Erről az agrártárca első embere pénteken este beszélt az MTI-nek a gazdák képviselőivel folytatott minisztériumi plenáris egyeztetés második szünetében.
A miniszter úgy vélte, vasárnap esetleg lehet megegyezés a két fél között, de ehhez jelentős kompromisszumkészség szükséges mindkét oldalon.
A tárgyalások menetéről Németh Imre közölte: pénteken áttekintik és a végére érnek annak a tíz témakörnek, amelyben a tárgyalások kezdetekor megállapodtak.
Jakab István szűkszavúan úgy nyilatkozott, hogy jelentős előrelépést nem tapasztalt a megbeszéléseken, ezért ő is megerősítette, hogy újabb szakértői egyeztetésre van szükség.
A Magosz elnöke főként ott érzékeli az agrártárca merev álláspontját, ahol a költségvetéssel összefüggő kérdések vannak napirenden. Az érdekképviseleti vezető szerint itt a minisztériumi megbízottak merev elzárkózása tapasztalható.
A miniszterelnök hozzátette: csak azt tudják kifizetni, ami jár, ami szerepel a költségvetésben, s azt ki is fizetik. A kormányfő szerint a 200 milliárd forint gyakorlatilag megegyezik a családi pótlékra szánt forrásokkal, vagy kifizetéséhez meg kellene szüntetni a minimálbér adómentességét, illetve emelni a társasági adót. "A kormány ezt nem vállalhatja" - szögezte le Gyurcsány Ferenc.
Nemcsak az országnak van felelőssége a mezőgazdaság iránt, de az agráriumnak is felelőssége van Magyarország egészéért, amelyben egy sor más ágazat is található - jegyezte meg. Az agrárpolitika nem egyenlő a támogatáspolitikával - mondta Gyurcsány pénteken a Parlamentben megrendezett vidékfejlesztési konferencián. A kormányfő szerint a mezőgazdaságnak elsősorban nem a múltra, hanem a jövőre kell koncentrálnia.
Hozzátette: ki kell választani azokat a mezőgazdasági kultúrákat, technológiákat, amelyek tudatos ösztönzésével versenyképessé válik a magyar mezőgazdaság. A miniszterelnök szerint a tehetség, az adottság megvan ahhoz, hogy 5-10 év alatt az Európai Unió többi országában tartsanak a versenyképes magyarországi agrártermékektől, csak elhatározás, bátorság kell hozzá.
Bocsánatkérést várnak az agrárminisztertől
Bocsánatkérést várnak a demonstráló gazdák Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztertől, mert egy reggeli televíziós műsorban szerintük megsértette őket - mondta Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke pénteken kora délután a demonstrációs bizottság sajtótájékoztatóján, az Egészségügyi Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (EDDSZ) budapesti székházában.
Az Országos Gazdademonstrációs Bizottság provokátornak nevezte Németh Imrét, aki szerintük továbbra sem veszi komolyan a gazdák követeléseit, és meg akarja akadályozni a megállapodást. A közszolgálati televízió Nap-kelte című adásában Németh Imre pénteken reggel egyebek mellett arról beszélt, hogy van olyan gazda, aki telefonon felhívta őt és arról tájékoztatta, hogy 4 ezer forintot ajánlottak neki a demonstrációban való részvételért.
Jakab István szerint Németh Imre az általuk sérelmezett péntek reggeli televíziós műsorban kijelentette, hogy a demonstráló gazdák "csöpögő nyálú, hatalomsóvár emberek és a demonstrációért megfizetik őket". Ezt a kijelentést Jakab István a demonstráló gazdák nevében visszautasította. Jelezte ugyanakkor azt, hogy a jelenleg folyó plenáris egyeztető tárgyalásokat nem szakítják meg az agrártárca képviselőivel. A folytatásra pénteken 15 órakor sor kerül - közölte.
Jövőre már gyorsabb folyósítás
Az elkövetkező évi agrártámogatások kifizetésénél a termelőknek várhatóan már nem kell a jelenleg tapasztalt időbeni csúszásra számítaniuk - mondta Popp József, az Agrárgazdasági Kutató Intézet igazgatója.
Az igazgató szerint a támogatások gyorsabb folyósítását az teszi majd lehetővé, hogy a pénzek kifizetéséhez alapvető integrált igazgatási és ellenőrzési rendszer működése remélhetően a mostaninál zökkenőmentesebb lesz. Mint mondta, más, újonnan csatlakozott uniós tagországban azért nem alakult ki a magyarországihoz hasonló helyzet, mert már évekkel korábban üzembe helyezték a kifizetési rendszert és kevesebb a regisztrált gazda is.
Nincs fennakadás a határátkelőknél
Több osztrák és a szlovák határátkelőhely felé vezető úton is félpályás útlezárásokat tartanak a gazdák pénteken, ám ez sehol nem okoz fennakadást a határállomásokon. A határőrség péntek délelőtti tájékoztatása szerint tizenkét határátkelőhely közelében zajlanak demonstrációk. Az útlezárások eddig nem befolyásolták a határátkelők forgalmát - közölte a határőrség.
A pénteki napon is több megyében félpályás útlezárással demonstráltak a gazdák, megbízottaik pedig bejelentették, hogy újabb, mintegy 200 traktort kívánnak a Parlament elé vezényelni, a demonstrációra március 7-én 22.00 órától március 16-án 24.00 óráig kértek engedélyt.
Brüsszeli gazdaszervezet támogatja a Magosz-akciót
A magyarországi gazdademonstrációt támogató közleményt adott ki Brüsszelben a mezőgazdasági termelők egyik uniós érdekképviseleti szövetsége, az Európai Gazdák Koordinációja (European Farmers Coordination, EFC).
Az uniós gazdaszövetség egyben kéri a kormányt, hogy azonnal fizesse ki valamennyi termelőnek - a kisebbek negatív megkülönböztetése nélkül - a 2004-re járó közvetlen uniós támogatást, hajtson végre olyan nemzeti agrárpolitikát, amely jövőt teremt a kis és közepes méretű gazdaságok számára, illetve tartsa tiszteletben a tavaly februárban - ugyancsak demonstrációk nyomására - aláírt megállapodást.
(MTI)