A kormány nem akar feltétlenül a Zengőre építeni

Nincs olyan döntés, hogy a NATO-radarállomást a Zengőn kell megépíteni – nyilatkozta a miniszterelnök az Indexnek. A környezetvédők szerdán közölték: a Zengőn semmiképpen sem tartják elfogadhatónak a létesítmény megvalósítását.

"Nincs olyan döntés, hogy a Zengőn kell megépíteni. Azt mondtuk, a korábbi tervek nem kellő körültekintéssel készültek. Nézzük meg újra. Nem zárjuk ki a Zengőt, de nem mondjuk azt, hogy ott kell megépülnie, csak éppen másképp. Új terv készül, megnézzük, melyik alternatívának milyen előnyei és hátrányai vannak. És be fogjuk mutatni őket" - mondta Gyurcsány Ferenc az Indexen megjelent interjúban.

Hatvan környezetvédő szervezet januárban levelet küldött a NATO főtitkárának, hogy tisztázza azokat az állításokat, amelyek szerint a NATO ragaszkodik a Zengőhöz, mint a katonai radar helyszínéhez. Jaap de Hoop Scheffer, a NATO főtitkára válaszában elismerte, hogy a zengői helyszínt Magyarország javasolta. A levélben a főtitkár egyáltalán nem említette, hogy a szövetség ragaszkodik a Zengőhöz.

Gyurcsány Ferenc mostani közlése szerint olyan megoldást keresnek, amely egyenrangúan kezeli a környezetvédelem és a honvédelem szempontjait, s amely figyelembe veszi a környéken élők érdekeit.

Hozzátette: nagyon sok időt töltött azzal, hogy részleteiben megismerje az eredeti terveket és a szakmai természetű kifogásokat. "Egy dolgot elfogadok: az eredeti terv készítője - valamikor 1999-ben - nem tett meg mindent annak érdekében, hogy a legkevesebb környezeti ártalommal oldja meg ezt a feladatot" - mondta a miniszterelnök.

Arra a kérdésre, hogy miért éppen egy természetvédelmi terület kellős közepére akarnak tenni katonai létesítményt, s "ki mondaná, hogy nem ér nekünk 20 milliárd forintot, hogy máshol legyen". A kormányfő válasza: "egészen addig senki, amíg nem kell szembeállítani valamivel, amiről le kell mondani érte. A 20 milliárd forint annyi, mint a színházak vagy a magyar sport egyéves támogatása".

Gyurcsány szerint a Zengő ügye nem az első olyan szakmai kérdés, ami "annyira átpolitizálódott, hogy mára már ez vált a higgadt végiggondolás legfőbb akadályává".

A Civilek a Zengőért Mozgalmat és más zöldszervezeteket tömörítő „Környezetvédő Szervezetek Egyeztető Fóruma” ma közleményben fejtette ki, hogy szerintük nincs olyan radarépítési megoldás, amely nem okozna hosszú távon helyrehozhatatlan károsodást a Zengőn.

Ezért a zöldek természetvédelmi területen és így a Zengőn semmiképpen sem tartják elfogadhatónak a létesítmény kialakítását.

A civil szervezetek közlik, hogy örömmel vették tudomásul, hogy a kormány új vizsgálatot rendel el a Zengőre telepítendő radarállomás ügyében, figyelembe véve a Zengő-bizottság jelentését, valamint a társadalom véleményét.

"Abban bízunk, hogy a társadalmi békét elősegítő végleges döntésnek köszönhetően hosszú ideig fennmaradnak a Zengő pótolhatatlan természeti, történelmi, kulturális és régészeti értékei, mind korunk, mind a jövő nemzedékek számára is" - zárul a közlemény.

(MTI, NOL)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.