Kényszereladásba menekülnek a gazdák

Még csak a felvásárlásra felajánlott gabonamennyiség hatodát vette meg a termelőktől az EU-intervenciót intéző hivatal, amelynél most már legalább felgyorsult az ügyintézés: Az idő- és pénzzavarba került gazdák az eredetileg felkínált mennyiségből már csaknem egymillió tonnát inkább jóval olcsóbban eladtak, csakhogy mielőbb bevételhez jussanak.

Az utóbbi egy hónapban nagyot fordult az EU-intervenciós felvásárlásra felajánlott gabona átvételének ügyintézése - állítja Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke. A szakember elmondta: az intervenciós vásárlást intéző Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a jelek szerint nagyobb sebességre kapcsolt, s most már nem a gabonát eladóknak és a szállítóknak kell alkalmazkodniuk az MVH munkatársainak időbeosztásához, azok a kért időpontban rendre megjelennek. Az intervenciós gabona átvétele felgyorsult, de ennek ellenére nagy a lemaradás. A november elseje óta folyó akcióban eddig több mint ötmillió tonna gabonát ajánlottak fel megvételre a hivatalnak, de az MVH február végi összesítése szerint mindössze 724 ezer tonnáért fizettek ki csaknem 21 milliárd forintot. Az időzavarba került termelők 950 ezer tonna gabona intervenciós felajánlását már vissza is vonták. Vancsura József szerint jórészt azért, mert nem tudták kivárni a lassú ügymenetet, és kénytelenek voltak a tonnánkénti 25-26 ezer forint intervenciós ár helyett a mostani piaci áron, 18-22 ezer forintért eladni a gabonát.

A napokban - különösen a déli határ mellett élő gazdák számára - újra megnyílt a balkáni gabonapiac, miután a gabonaszállító kamionok új kvótát kaptak. Vancsura becslése szerint havonta 30-40 ezer tonna búzát lehet ebbe a régióba szállítani. A jó minőségű exportbúzáért most tonnánként 26 ezer forintot fizetnek. Vancsura úgy véli: ha az intervenciós átvétel a kormányzat terveinek megfelelően halad, és beindulnak azok a várt brüsszeli programok, amelyek révén uniós támogatással kiszállítják az intervencióra átvett gabonát, és támogatják a piaci alapú exportot, akkor van esély arra, hogy a júniusi aratásig kiürül annyi magtár, amennyibe az új termés befér - most ugyanis az látszik a legnagyobb veszélynek, hogy nem lesz hová tenni az idei termést.

Az Európai Bizottság hétfőn immár negyedik alkalommal tárgyalt az uniós búzahelyzetről. Ezúttal - a cseh kormány kezdeményezésére - Magyarország, Ausztria, Szlovákia és a Csehország közösen kérte, hogy a bizottság találjon megoldást a régió nyomasztó búzafeleslegének gyérítésére. A részletek kidolgozása csak most kezdődik, de gabonapiaci szakértők szerint Brüsszel végül egyedi intervencióra alapozott exporttámogatást hirdet meg. Ez kedvezőbb lenne a piaci alapú pályázati rendszernél - eddig tonnánként négy, illetve nyolc euróval támogatták a kivitelt -, amelyben azok a kereskedők nyerik el a megbízást, akik minél kevesebb támogatást kérnek az exporthoz. Ez a támogatási forma általában a tengeri kikötővel rendelkező országok számára kedvező, azonban az árversenyben lemaradnak azok a belső országok, így Magyarország is, amelyeknek a nagyobb távolság miatt jóval nagyobb szállítási költséggel kell számolniuk. Most van esély arra, hogy az exporttámogatással párhuzamosan a szállítási költségtérítés is hatályba lép, minimálisra csökkentve a fuvardíj okozta hátrányt. Vancsura József szerint tonnánként 16 eurós szállítási támogatás már megmozdítaná a piacot.

Nyujtó Ferenc, az arártárca helyettes államtitkára korábban azt nyilatkozta: a gondokat tetézi, hogy kevés a raktár, és azok egy részét az állam csak azzal a feltétellel bérelheti, hogy aratásig ki kell üríteni. A magyar raktárak egy részében spekulatív célú foglalások miatt nem helyezhető el gabona, ráadásul a nagy kereskedőcégek a szállítási útvonalakra (uszályokra, vasúti, dunai berakodókra) elsőbbségi jogot szereztek. Ilyen feltételek között kell a magyar búzának raktárt találni. Gondot jelent az is, hogy a külföldi tárolás esetén állítólag csak intervenciós raktárba már Magyarországon átvett gabonát lehet szállítani. Kérdés az is, hogy Brüsszel a kiszállítás mintegy 7-9 milliárd forintra becsült költségeiből mennyit vállal esetleg magára.

Vermes András, az Agrograin Rt. elnök-vezérigazgatója szerint a tárca felkészületlenségét nem szabad a termelőkre, gabonaforgalmazókra hárítani, de nem cáfolta, hogy a kereskedők - ismerve a magyar belső kereslet-kínálat helyzetét - jó előre bebiztosították piacra jutási útvonalaikat. Természetes, hogy felkészültek a gabona exportjára, ha másért nem, mert tudták, hogy az országban több millió tonna gabonafelesleg lesz. A vezérigazgató nem osztja Vancsura József derűlátását, szerinte az aratás idején legalább 3-3,5 millió tonna gabona lesz magtárakban, amelyekbe az új termést kellene elhelyezni. Az Agrograin egyébként jelentős mennyiségű gabonát vásárolt fel, s azt kifizette a termelőknek. A termést teljes egészében intervencióra ajánlották fel. A gabona 60 százalékát termelők magtáraiban tartják, amelyeket május végéig ki kell üríteni. A cégvezető szerint ha nem kapnak biztosítékot az MVH-tól, hogy időben átveszik tőlük a termést, akkor - nyilván másokhoz hasonlóan - az intervenciós áron aluli kényszerértékesítésre szánják el magukat, és ezért kártérítésre tartanak igényt.

Raktárkapacitás

(ezer tonna)

Felajánlott3642
Leszerződött2166
- ebből időkorlát nélkül tárol1527
- május végéig tárol639
Szerződéskötésre vár288

Gabonafelvásárlás

(ezer tonna)

Nettó felajánlott mennyiség4123
Visszavont943
Elutasított47
Határozatok száma (darab)333
Felvásárolt mennyiség724
Felvásárolt mennyiség vételára
(millió forint)
20 718

Forrás: MVH, 2005. február 28.

Tiszta viszonyokat teremtenének a gabonapiacon
Gabonatárolás A Gyõri Bácsai Agrár Rt.-nél A Tavalyi Aratás Idején
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.