Szolidárisak a szlovákiai agrártermelők
Mi azonban nem készülünk tüntetésre, mert nincs rá okunk – válaszolta Kmotrik Ferenc csallóközi magántermelő. Ugyanígy vélekedett Pasztrorek Sándor, a révkomáromi regionális agrárkamara igazgatója, a kétezer hektáron gazdálkodó Agrocoop Kft. vezetője is, aki szerint tavaly sokkal jobb évet zártak, mint egy évvel korábban. Lapunknak nyilatkozva Simon Zsolt agrárminiszter közölte, hogy karácsonyig 12 238 gazda – a kérvényezők 98 százaléka – kapta meg a támogatást. – A cukorrépával vagy zöldséggel bevetett területért hektáronként több mint ezer, ha gabonát termesztett, akkor pedig 5180 koronát, hozzávetőleg 43 ezer forintnak megfelelő összeget utaltunk át. A legtöbben ebből fizették ki a hiteleiket, s jutott pénzük vetőmagok és műtrágya vásárlására is. Az ágazat tavaly másfél milliárd korona nyereséggel zárt, ami a korábbi év 2,3 milliárd koronás veszteségéhez képest óriási javulás. Igazolja ezt az is, hogy a kereskedelmi bankok januártól egymással versengve ajánlanak agrárhiteleket – szögezte le a tárcavezető.
Arra a kérdésünkre, miként sikerült időben elvégezni az adminisztrációs munkát, a miniszter így válaszolt: – Május végétől erőltetett menetben dolgoztunk. Első körben a regionális agrárkamarák segítettek a bonyolult űrlapok kitöltésében. A beérkezett kérvényeket az agrárkifizető ügynökségnél (PPA) a hétvégeken is, napi huszonnégy órán keresztül értékelték és dolgozták fel, s ezzel párhuzamosan végezték a keresztellenőrzéseket is. Azonnal kiszűrték a hibákat és a valótlan adatokat, amelyekről haladéktalanul értesítették az illetékeseket. Ennek köszönhetően tudták időben átutalni a gazdákat megillető támogatásokat.
Simon Zsolt elmondta azt is, hogy fokozatosan úrrá lettek a gabona intervenciós felvásárlásával kapcsolatos gondokon is.
– Mára százezer tonna gabona került a közraktárakba, illetve bérelt helyiségekbe. Az aratásig hozzávetőleg 350 ezret vásárolnak fel, tonnánként 101,3 eurónak megfelelő összegért. – Tény, hogy a terményfelesleg miatt Európa-szerte gondok vannak, de a helyzet nem megoldhatatlan, hiszen például Portugáliában az előrejelzések szerint az idén gyengébb termés várható – vélekedett a miniszter.