Útelzárás, tüntetés, kormányajánlat
Átérezzük a magyarországi gazdák anyagi gondjait, ezért elképzelhető, hogy lesznek olyan szlovákiai társaik, akik személyes jelenlétükkel fejezik ki rokonszenvüket, ha odaát a határátkelők közelében is tiltakozni fognak. Mi azonban nem készülünk tüntetésre, mert nincs rá okunk - válaszolta Kmotrik Ferenc csallóközi magántermelő. Ugyanígy vélekedett Pasztrorek Sándor, a révkomáromi regionális agrárkamara igazgatója, a kétezer hektáron gazdálkodó Agrocoop Kft. vezetője is, aki szerint tavaly sokkal jobb évet zártak, mint egy évvel korábban. Lapunknak nyilatkozva Simon Zsolt agrárminiszter közölte, hogy karácsonyig 12 238 gazda - a kérvényezők 98 százaléka - kapta meg a támogatást. - A cukorrépával vagy zöldséggel bevetett területért hektáronként több mint ezer, ha gabonát termesztett, akkor pedig 5180 koronát, hozzávetőleg 43 ezer forintnak megfelelő összeget utaltunk át. A legtöbben ebből fizették ki a hiteleiket, s jutott pénzük vetőmagok és műtrágya vásárlására is. Az ágazat tavaly másfél milliárd korona nyereséggel zárt, ami a korábbi év 2,3 milliárd koronás veszteségéhez képest óriási javulás. Igazolja ezt az is, hogy a kereskedelmi bankok januártól egymással versengve ajánlanak agrárhiteleket - szögezte le a tárcavezető.
Arra a kérdésünkre, miként sikerült időben elvégezni az adminisztrációs munkát, a miniszter így válaszolt: - Május végétől erőltetett menetben dolgoztunk. Első körben a regionális agrárkamarák segítettek a bonyolult űrlapok kitöltésében. A beérkezett kérvényeket az agrárkifizető ügynökségnél (PPA) a hétvégeken is, napi huszonnégy órán keresztül értékelték és dolgozták fel, s ezzel párhuzamosan végezték a keresztellenőrzéseket is. Azonnal kiszűrték a hibákat és a valótlan adatokat, amelyekről haladéktalanul értesítették az illetékeseket. Ennek köszönhetően tudták időben átutalni a gazdákat megillető támogatásokat.
Simon Zsolt elmondta azt is, hogy fokozatosan úrrá lettek a gabona intervenciós felvásárlásával kapcsolatos gondokon is.
- Mára százezer tonna gabona került a közraktárakba, illetve bérelt helyiségekbe. Az aratásig hozzávetőleg 350 ezret vásárolnak fel, tonnánként 101,3 eurónak megfelelő összegért. - Tény, hogy a terményfelesleg miatt Európa-szerte gondok vannak, de a helyzet nem megoldhatatlan, hiszen például Portugáliában az előrejelzések szerint az idén gyengébb termés várható - vélekedett a miniszter.
Bár tegnap újabb tárgyalási fordulóra került sor a gazdák és az agrártárca szakértői között, az elégedetlen mezőgazdasági termelők mégis egyre több helyen szerveznek félpályás útelzárásokat.
Hogy az egyezség létrejön-e a napokban, azt ma még nem lehet tudni. Bár az Agrárgazdasági Kutatóintézetben tegnap tovább egyeztettek a demonstráló gazdák és a szakminisztérium képviselői, a felek a tárgyalások érdemi részéről mindaddig nem kívánnak tájékoztatást adni, amíg azok folynak. A két delegációvezető mindenesetre elismerte: vannak olyan kérdéskörök, amelyeket a szakértői tárgyalásokon nem lehet megoldani, mert azok a költségvetés vagy nem miniszteri szintű jogszabályok módosítását igénylik.
A tegnapi nap krónikájához tartozik, hogy a demonstráló gazdák megbízottai reggel
e-mailen eljuttatták saját megállapodástervezetüket az agrártárcához. Ebben tíz pontba sűrítik azokat az intézkedéseket, amelyek szerintük szükségesek a termelők nehézségeinek leküzdéséhez. A tervezetből kiderül, az agrárválság megoldásához a támogatások kifizetésének és a gabonaintervenciónak a felgyorsításán túl többletforrásokat is igényelnek. A gazdák a tavaly ki nem fizetett támogatások mellett például a falugazdász-hálózat bővítését, a minőség-ellenőrzési laborvizsgálatok számának növelését, az aszálykárok enyhítésére felvett hitelek elengedését és az állattenyésztési ágazatok támogatását is várják a kormánytól. Ilyen feltételek mellett nehéz lesz egyezséget kötni, hiszen Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés előtt újólag azt közölte: nincs több pénz.
Az agrártárca lapzártánkig nem reagált a tervezetre, ám vezetője sajtótájékoztatót tartott, amelyen a gazdák életét megkönnyítő intézkedéseket jelentett be. Megjelent az a miniszteri rendelet, amely módosítja a tavaly elindított Európa- terv agrárhitelprogramja törlesztőrészleteinek visszafizetési rendjét, és újabb egy évvel meghosszabbította azt a türelmi időt, amíg a tőketörlesztést nem kell megkezdeni. Az agrártárca vezetője azt is elmondta: a program keretében tavaly mintegy 230 milliárd forint hitelt vettek fel a gazdák, alapvetően likviditási helyzetük javítására. A mostani döntés nem változtat a hitel öt-, illetve hétéves futamidején. A módosításra azért került sor, mert a gabonaértékesítési gondokkal küszködő gazdák számára létkérdés, hogy az esztendő első hónapjaira jutó 30 milliárd forint törlesztés alól mentesüljenek.
Eddig 160 ezer gazda kapta meg a területalapú támogatást, közel 31,28 milliárd forint értékben - jelentette be a kormányszóvivő. László Boglár szerint elsősorban a kisgazdálkodók kapták meg a területalapú támogatást, de már mintegy kétszáz nagygazda is hozzájuthatott a pénzéhez.
Valóban toboroztunk tagokat a gazdademonstráción - erősítette meg kedden a Magyar Hírlap információját a magát hungaristának valló csoport vezetője, Bácsfi Diána. A napilap kedden arról számolt be, hogy a csoport aktivistái felkeresték a Kossuth téren, illetve a Felvonulási téren gyülekező gazdákat, és röplapokat osztogattak, amelyeken arra hívták fel a gazdák figyelmét, hogy ne az Európai Uniótól és ne a mostani rendszertől várjanak támogatást, mert a demokrácia célja a parasztság és a magyarság eltüntetése. Bácsfi elmondta: sok visszajelzést kaptak a gazdáktól, és többen jelezték, hogy "vidékre továbbviszik a szórólapokat, továbbviszik az eszmét".