A gazdák Brüsszelhez fordulnak. A Fidesz a kormányt tartja felelősnek, a koalíció felelősnek érzi magát, ugyanakkor az elmúlt kormányok hibáira emlékeztet. A miniszterelnök tárgyalások folytatása mellett áll.
Gazdák tüntetése: kedden folytatódnak a tárgyalások
Befejeződött az agrártárca és a demonstráló gazdák megbízottainak hétfői szűk körű egyeztetése Budapesten, az Agrárgazdasági Kutatóintézetben, majd Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke közölte, a megszakadt tárgyalások kedden az eredeti menetrend szerint folytatódhatnak.
Jakab István a megbeszéléseket követően az MTI-nek elmondta: a demonstráló gazdák megbízottai kedden 9 órakor adják át az agrártárca javaslataira készített reagálásukat tartalmazó összegzést az agrártárca képviselőinek. A minisztérium szakértői ezt az anyagot áttanulmányozzák, és várhatóan kedden 13 órakor kezdődnek meg a szakértői munkabizottságokban a részletes egyeztetések.
Benedek Fülöp, az agrártárca politikai államtitkára a tárgyalás után elmondta: a minisztérium szakértői a lehető leggyorsabban áttanulmányozzák a demonstráló gazdák megbízottaitól kapott anyagokat, hogy az érdemi szakértői tárgyalások a lehető leghamarabb folytatódhassanak.
Nehezen kezdődtek el a hétfői tárgyalások
Az agrárminiszter pénteken este a szombati demonstráció miatt jelentette be a tárgyalások felfüggesztését. Vasárnap, mint ahogy a múlt héten ismét a minisztériumba várták volna a gazdák képviselőit a szakmai tárgyalásra, de a demonstrálók ugyanúgy, mint a múlt héten továbbra is a független helyszínhez ragaszkodtak.A hétfői tárgyalás feltételéül szabta az agrártárca azt is, hogy a demonstráló gazdák hagyjanak fel a tényleges tiltakozó akciókkal, ne legyenek félpályás útlezárások, és ne vezényeljenek a fővárosba traktorokat. Követelmény az is, hogy a tárgyaló csoportokat vezetőknek legyen írásos felhatalmazásuk.
A helyszín eldöntése még hétfőre is feladta a leckét. Még Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is kifejezte egy hétfői rendezvényen: a demonstráló gazdák képviselői a kormány legitimitását kérdőjelezik meg azzal, hogy elutasítják az agrártárcai helyszínt a tárgyalások folytatására.
Aztán mégis elkezdődött a tárgyalás hétfőn délután az agrárgazdasági kutatóintézetben. A tárgyalóasztalhoz először Benedek Fülöp, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium közigazgatási államtitkára, valamint Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke ült le.
Ezt követően csatlakoztak az egyeztetéshez a minisztérium és a demonstráló gazdák szakmai munkacsoport-vezetői. A petícióban foglaltakra adott minisztériumi válaszokat tárgyalják meg, s a keddi napirendekről egyeztetnek.
A demonstráló gazdák képviselői még nem kaptak választ a miniszterelnöktől tárgyalási javaslatukra. Erre a demonstrációs bizottság tovább vár, mivel úgy vélik, hogy a miniszterelnöknek foglalkoznia kell a gazdák gondjaival.
Bagi Béla, a demonstrációs bizottság vezetője tájékoztatott arról, hogy a demonstrációs bizottság felvállalja az országban spontán szerveződött gazdatüntetések összefogását, ám az újonnan csatlakozottaknak a demonstráció alapelveit, vagyis a politikamentességet el kell fogadniuk.
A rendőrség közleményt adott ki hétfő este, amelyben cáfolja azokat a megalapozatlan információkat, feltételezéseket, amelyek azt sugallják, hogy a gazdák bejelentett demonstrációját erőszakkal akarná felszámolni. A rendőrségnek nem áll szándékában semmilyen erőszakos módon beavatkozni a demonstráció menetébe - olvasható a rendőrség közleményében.Áder János a Fidesz frakcióvezetője hétfőn a parlamentben azt mondta, a kormány egyetlen mezőgazdasággal kapcsolatos ígéretét sem tartotta be, és az eddig kötött megállapodásokat is felrúgta, míg Herényi Károly (MDF) kijelentette, hogy a kormány a mezőgazdaság támogatásának kérdésében megbukott.
Fontosnak tartják a demonstráló magyar gazdák, hogy álláspontjukat Brüsszelben is megismerjék - jelentette ki hétfőn a belga fővárosban Varga Géza, a magyarországi demonstráció szervezőbizottságának a nemzetközi kapcsolatokért felelős tagja.
Közben országosan folytatódtak a félpályás útlezárások, gazdademonstrációk.
Gyurcsány: szakmai kérdésekről a szakminiszterrel kell tárgyalni
A mezőgazdaságot érintő szakkérdésekről a szakminiszterrel kell tárgyalni - jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn a parlamentben, a frakciók képviselőinek adott viszontválaszában.
A földművelésügyi miniszternek a tárgyalásra van felhatalmazása, de arra nincs, hogy a költségvetés kereteit meghaladóan kötelezettséget vállaljon további pénzek kifizetésére - szögezte le.
Emlékeztetett arra: pár évvel ezelőtt a gazdák földalapú támogatásként hektáronként nyolcezer forintot kaptak szántóföldre, most 35 ezret.
Azt kérte a gazdáktól, ők is osztozzanak abban a felelősségben, hogy más területek is várnak támogatásokat közforrásokból.
Korábban a kormányfő azt nyilatkozta a demonstráló gazdák képviselői a kormány legitimitását kérdőjelezik meg azzal, hogy elutasítják az agrártárca helyszínét a tárgyalások folytatására.
Hozzátette: a mezőgazdaság, a gazdák, a vidékfejlesztés dolgában nem kivont karddal és nem politikai küzdelem részeként, hanem kellő bölcsességgel, nyugodtan, egymás politikai és társadalmi legitimációjának megkérdőjelezése nélkül kell tárgyalni. Kijelentette: "ez nem helyszíni vita, hanem politikai legitimációs küzdelem".
Kuncze: a zsarolás nem ad megoldást
Kuncze Gábor (SZDSZ) azt mondta: az elmúlt 15 évben a politika játékszere volt a mezőgazdaság, "és e tekintetben a politika nagyot bukott". A liberális politikus a tárgyalás fontosságára hívta fel a figyelmet, hozzátéve, hogy a zsarolástól, a politikai színezet erősítésétől nem oldódik meg a probléma.
Az SZDSZ elnöke utalt a '90-'94 közötti, valamint a Horn-kormány idején kialakult vitákra. Az Orbán-kormány "semmit nem tett valóban a mezőgazdaság versenyképessége érdekében", és "elfelejtette felkészíteni" az uniós csatlakozásra a mezőgazdaságot - mondta.
Az új kormánynak - tette hozzá - a nulláról kellett elindítania a nyilvántartási és az ellenőrzési rendszer kiépítését, aminek az lett a következménye, hogy a próbaüzemre akkor került sor, amikor már a gyakorlatban is működnie kellett volna.
A kormány felelősségének nevezte a megígért kifizetések elmaradását, valamint azt, hogy a májusban beadott igényekre csak decemberben kaptak választ a gazdák, így a kieső időben nem tudták pótolni a hibákat.
Leszögezte: nincs több pénz a költségvetésben, nem jöhetnek számításba olyan megoldások, amelyek az EU-s szabályokat, a magyar jogrendet és a magyarországi korlátokat nem veszik figyelembe.Az ellenzék kritizálhat, de az elmúlt 15 év agrárpolitikájáért mindenki felelős - vélte Kuncze Gábor.
Lendvai: a traktor a jobboldal trójai falova
Lendvai Ildikó (MSZP) a demonstrálók traktorait trójai falónak nevezte. "A mozgósító traktorok tudniillik inkább a politika, a jobboldal, sőt a szélsőjobboldal trójai falovának szerepét kezdik betölteni" - mondta.
Kifejtette: előbújt "a trójai falóból" Csurka István és a MIÉP, Hende Csaba mozgósította a fővárosi polgári köröket önkéntesek biztosítására, valamint a Jobbik, az egykori kisgazdák, a Nemzeti Fórum, a Honfoglalás 2000 Egyesület és a Professzorok Batthyány Köre is véleményt nyilvánított a kérdésben.
A Fidesz is "előmerészkedett" a trójai falóból, "világossá téve, hogy nem szakmáról, hanem kampányról van szó. Egyenest a Fidesz új kampányfőnökét szólaltatták meg a demonstrálók oldalán", aki elismerte, hogy a Magosz jogi képviselője a Fidesznek is dolgozott - mondta a szocialisták frakcióvezetője.
Lendvai Ildikó utalt annak fontosságára, hogy a politika és szakma határait el kell választani.
(MTI)