Tartanak a tárgyalások a gazdák és szaktárca között

Hosszas egyeztetés után megkezdődtek az érdemi tárgyalások ademonstráló gazdák és az agrártárca megbízottai között: fél háromtól Budapesten, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési MinisztériumAgrárgazdasági Kutatóintézetében azagrártárcát Benedek Fülöp, a minisztérium közigazgatásiállamtitkára képviseli.

A gazdák 70 százaléka megkapta a támogatást

A legfrissebb adatok szerint 141.779 gazda már megkapta a területalapú támogatást, ez a gazdák 70 százalékát, a kifizetendő összegnek pedig mintegy 41 százalékát jelenti - közölte újságírókkal László Boglár kormányszóvivő csütörtökön.

Elmondta: a kifizetések elsősorban a kis- és közepes méretű gazdálkodásokat érintik, de száz nagygazda is megkapta a pénzt.

A kormány megnyugtatónak tartja, hogy a tárgyalásokra a szakminisztérium egyik háttérintézményében kerül sor, hiszen ez azt mutatja, hogy a gazdák nem kérdőjelezik meg a miniszter és az általa vezetett tárca legitimitását - mondta László Boglár.

A szóvivő eemlékeztetett arra, hogy az Orbán-kormány idején hektáronként átlagosan 8 ezer forint területalapú támogatáshoz jutottak a gazdák, most ez az összeg 33-35 ezer forintot tesz ki.

László Boglár közölte, hogy a támogatásra jogosultak 27 százaléka, 55 ezer pályázó nyújtott be hibás kérelmet. Felhívta a figyelmet arra, hogy a támogatási összeg dupláját kell visszafizetni az EU-nak, ha a hiba nem haladja meg a 30 százalékos mértéket. Az ennél súlyosabb hiba a támogatási körből való kizárást eredményezi.

Megkezdődtek a tárgyalások

Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter közölte: megbeszéléseket a szakértői bizottságokban azokról a konkrét kérdésekről folytatják, amelyek a demonstráló gazdák petíciójában szerepelnek. Hozzátette ugyanakkor, hogy a szakértői megbeszéléseket követően a záró tárgyalásra olyan kérdések kerülnek, amelyekben a szakértők nem tudtak megállapodásra jutni.

A felek különböző hosszúságú tárgyalásokra számítanak: míg az agrárminiszter úgy vélte, pénteken be lehet fejezni a megbeszéléseket, Jakab Ferenc, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnöke szerint viszont hosszabb tárgyalásokra kell számítani.

A megbeszélések ideje alatt nem függesztik fel a gazdák traktoros demonstrációját.

A demonstráló gazdák nem vonulnak a Felvonulási térről a Kossuth térre, miután csütörtökön fél háromkor megkezdődtek az érdemi tárgyalások - mondta Jakab István, a Magosz elnöke, a demonstráló mintegy 200 gazda előtt, csütörtökön délben, a Felvonulási téren. Hozzátette: elhúzódó, kemény tárgyalásokra számít az FVM vezetőivel, amely az általuk követelt, semleges helyen, az Agrárkutató Intézet épületében kezdődik, 14 órakor. A megbeszélések ideje alatt nem függesztik fel a gazdák traktoros demonstrációját - hangsúlyozta.

Semleges helyszínt kerestek

Dékány András, a szaktárca szóvivője fél 10-kor közölte: Jakab István Magosz-elnök vezetésével a gazdák küldöttsége mégis bement a minisztériumba, de nem a tárgyalások kezdődtek meg, hanem arról folyik egyeztetés, hogy milyen feltételekkel indulhatnának meg a mindkét félnek megfelelő tárgyalások.

A technikai megbeszélés hírére nem indultak a Kossuth térre a gazdák tüntetni, a tüntetést a technikai egyeztetés eredményétől tették függővé. Az agrártárca vezetői tíz órára egyeztetésre várták a gazdák képviselőit, amelyen egyeztetik az érdemi tárgyalások helyszínét. Jakab István mellett a gazdák delegációjának tagja volt még Ángyán József, Hevesi István és Fenyőházi Tibor.

Jakab István arra kérte a demonstrálókat, hogy a korábban kilenc órára tervezett, a Felvonulási térről a Kossuth térre való vonulást addig halasszák el, amíg ők vissza nem érkeznek az FVM-ből. Minden egyéb történést attól tesznek függővé, hogy sikerül-e az agrártárca vezetőivel megegyezni az érdemi tárgyalások semleges helyszínéről.

Ha nem születik megegyezés, szombaton ismét nagygyűlés lesz a Kossuth-téren - szögezték le. A gazdák további ezer traktor és munkagép fővárosba hozására kérnek engedélyt.

Németh Imre agrárminiszter a rádiónak reggel elmondta: álláspontjuk szerint nem engednek a zsarolásnak, a küldöttséget a minisztérium épületében várják.

A Kossuth-téren ismét kordonnnal kerítették el a minisztérium épületét.

Gyurcsány kiállt minisztere mellett

A kormány támogatja Németh Imre minisztert - erősítette meg Gyurcsány Ferenc kormányfő, aki csütörtöki rádióinterjújában hangsúlyozta, el kell kerülni minden olyan lépést, ami azt mutatná, hogy a kormány és a gazdák közötti vita politikai küzdelem és nem szakmai kérdés.

"Kerüljünk el minden olyan lépést, ami azt mutatná, hogy itt igazából nem is szakmáról beszélünk, hanem politikai küzdelmet folytatunk" - mondta Gyurcsány Ferenc a közszolgálati rádiónak adott interjúban.

Közölte, a kormány szerdai ülésén támogatta Németh Imre pozícióját, miután meghallgatta és tudomásul vette a földművelésügyi miniszter tájékoztatóját.

Elmondta, kiáll minisztere mellett abban is, hogy a szakmai tárgyalásoknak a szakminisztérium épületében kell történnie. Véleménye szerint helyesen döntött a miniszter, amikor azt mondta, kész a tárgyalásokra és nem kezdett vitát a tárgyalások helyszínéről.

"A magyar kormánnyal abban nem tudnak megállapodni a gazdák, hogy kérdésessé teszik, hogy legitim helyszín -e a magyar kormány egyik minisztériuma erre a tárgyalásra. A magyar kormány ebben az ügyben támogatja a miniszterét" - mondta.

Gyurcsány Ferenc közölte: míg 2001-ben egy 100 hektár gazdálkodó család 800 ezer forint támogatást kapott, addig idén ugyanerre a 100 hektárra 3,5 millió forintot kapnak például a szántóföldi növénytermesztők.

"Összesen Magyarországon nincs még egy ilyen szektor amely 2002 és 2005 között ennyivel több pénzt kapna. Akkor kaptak kevesebb mint 200 milliárd (forint)ot, most több, mint 320-at, ez 60 százalékos különbség" - hívta fel a figyelmet.

Gyurcsány Ferenc az IHM-ben újságírói kérdésre a jelenleg zajló gazdatüntetésre is utalvamegjegyezte: függetlenül attól, milyen nyomás nehezedik a kormányra, akabinet kitart az érvényes költségvetés keretei mellett, és e keretekközött valósítja meg gazdaság- és társadalompolitikáját.

"Akormány mindenkivel hajlandó tárgyalni, hogy a költségvetésen belülhogyan lehet egy versenyképesebb és igazságosabb országot csinálni, deminimális szándéka sincs arra, hogy elhagyja ezt a pályát" - mondta aminiszterelnök.

Civil szervezetek bírálják a gazdákat

A Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége és a legnagyobb társadalmi gyűjtőszervezet, a Civil Fórum elnökei közölték: megengedhetetlennek tartják, hogy a magyar mezőgazdaság jogos igényeit kielégítő értelmes tárgyalás lefolytatása és a megegyezés kialakítása helyett, a kormány legalitását kétségbevonó magatartást tanúsítanak.

A közlemény aláírói, Várnai Ferenc és Hanti Vilmos felszólították a magyar társadalmi szervezeteket, hogy emeljék fel szavukat "a nyugalom helyreállítása, a gondok leküzdésének békés megoldása mellett."

Gazdatüntetés Szabolcsban

A budapesti agrárdemonstrációt támogatva, a 41-es számú főút Vásárosnamény és Nyírmada közötti szakaszán tüntettnek a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei gazdák csütörtökön, akik elmondásuk szerint a nagy távolság miatti jelentős költségekre tekintettel nem tudtak a fővárosi tiltakozó akcióhoz csatlakozni.

A főút Vásárosnaményba vezető részére traktorokkal, mezőgazdasági gépekkel, teher- és személyautókkal vonultak fel a termelők, s közel egy kilométeres hosszon zárták le a fél közlekedési sávot, lassítva a forgalmat.

A forgalomlassító demonstráció csütörtökön 16 óráig tart a 41-es főút ó vásárosnaményi szakaszán, majd szombaton folytatódik, akkor szintén 9-től, 16 óráig zárják le a fél útpályát a tüntetők. (Klubrádió, MTI)

Jakab István, a MAGOSZ elnöke
Jakab István, a MAGOSZ elnöke
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.