Megszállták a fővárost a demonstráló gazdák
Ha meg nem is bénul, biztosan lelassul ma a főváros közlekedése: a tüntető gazdák megkezdik az igazi demonstrációt a Kossuth téren, és ma adják át pontos követeléseiket is. Többen azt mondják: addig maradnak, míg követeléseiket nem teljesítik. Igaz, azt a szervezők elismerik, hogy a kedvezőtlen időjárás csökkenti a résztvevők számát.
A demonstrálók tegnap késő este több száz erőgéppel érték el a fővárost - a Felvonulási téren parkolták le járműveiket, az első 30 traktorból álló csoport valamivel fél kilenc után érkezett. Melegedő, büfé és jobboldali szimpatizánsok várták őket, de a szervezők szállásról is gondoskodtak számukra. A rendőrség fokozatosan, 20-30 járműves konvojokban engedte a városba a demonstrálókat. A gazdák munkásszállókban, kollégiumokban tölthették az éjszakát, ám a szervezők szerint az egyházak és a budapestiek is segítettek. Mától a Felvonulási téren, valamint a pesti rakparton és demonstrációjuk fő helyszínének közelében, a Parlament előtt - az Alkotmány utcában és a Kossuth téren - várhatók fennakadások. Sokan attól tartanak, hogy az egy-két fő közlekedési útvonal szakaszos lezárása hatással lesz Budapest teljes forgalmára.
Tegnap a bevonulás nem okozott különösebb fennakadást: a reggel hét órakor a főváros felé indult gazdák a Budapest környéki gyülekezési pontokon várták meg, míg a rendőrség bevezeti őket. Erre csak a csúcsforgalom után, este hét után került sor, de akadt olyan helyszín is a 4-es főúton, ahonnan este 10 óra körül indulhatott el a konvoj. Egyes csoportok állítólag szerettek volna előbb indulni ("bemutatkozni" a fővárosaiknak), ám ezt nem engedték meg nekik. Obreczán Ferenc, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) főtitkára mindenesetre úgy nyilatkozott: a rendőrséggel hétfő délután folytatott tárgyalások eredményeként az eredeti megállapodásnak megfelelően vezették be a rendőrök az erőgépeket.
A hatóság és a gazdák között sok helyütt volt feszült a viszony - a demonstrációs bizottságot képviselő Csitos László például arról számolt be, hogy a rendőrség ellenőrizte a demonstrációra igyekvő gazdák járműveit. Így egyes helyeken a tűzoltó készülék és az egészségügyi csomag meglétét is. Garamvölgyi László, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője erről azt mondta: mivel a gazdák ezt atrocitásnak tekintették, a rendőrség más módon gondoskodik a biztonságról. A közlekedési szabályok betartása alól nem ment fel senkit az, hogy tüntet.
A tiltakozás céljaival ellentétes kezdeményezés is hangot kapott a demonstrálók körében - jelentette ki délután Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke, aki felszólította azokat a szervezeteket és csoportosulásokat, amelyek hivatalosan nem tagjai az országos demonstrációs bizottságnak, hogy ne zavarják meg a gazdák jogszerű akcióját.
A kormány számára nem ismert pontosan, mit akarnak elérni a gazdaszervezetek - mondta Batiz András kormányszóvivő. Annyit azonban tudni, hogy maga a követelt összeg a kétszázmilliárd forintot közelíti, amiben benne van a tavaly elmaradt kifizetések summája is. "Talán jobb lett volna, ha a gazdák előbb átnyújtják a kormánynak követeléseiket, és aztán tárgyalóasztalhoz ülnek, mint hogy rögtön az egész hetes demonstráció eszközéhez nyúlnak" - hangsúlyozta Batiz, amire a Fidesz szóvivője úgy reagált: az lenne a legjobb, ha a kormány nem hergelné tovább a gazdákat ilyen kijelentésekkel. A területalapú támogatások kapcsán egy ígéret is elhangzott: azokat március 15-ig kiegyenlítik. Ez azonban várhatóan kevés lesz a tüntetők számára.