Torlódásokat okoznak az utakon Komárom-Esztergom megyében a kijelölt gyülekezési pontok környékén a budapesti gazdatüntetésre útnak indult mezőgazdasági munkagépek.
Ismét utcára vonultak a gazdák
Ma reggel a várakozásoknak megfelelően az ország legtöbb megyéjéből elindultak munkagépeikkel Budapestre a demonstráló gazdák. Eddig közel 400 traktor vesz részt a megmozdulásban. Csitos László, az országos demonstrációs bizottság munkatársa nem sokkal dél előtt arról tájékoztatott, hogy addig az ország távolabbi részeiből indultak útnak a gazdálkodók, a fővároshoz közelebb eső régiókból pedig csak később csatlakoznak.
A Budapest környékén kijelölt tíz gyülekezési helyre várhatóan hétfőn este hét és kilenc között érkeznek meg a mezőgazdasági demonstrációra érkező munkagépek, és amikor a főváros forgalma megengedi - feltehetően nyolc óra után - rendőri felvezetéssel irányítják a gépeket a Felvonulási térre - közölte Török Zoltán, az Országos Rendőrfőkapitányság alezredese. Az alezredes elmondta, hogy a főutakon, illetve a hozzájuk tartozó bevezető utakon számítani lehet a mezőgazdasági munkagépek közlekedésére, amelyek jellemzően rendőri biztosítás mellett haladnak.
Az ORFK szerint szabályos volt a gazdák ellenőrzése
Nem követtek el szabálysértést azok a rendőrök, akik a Budapestre tartó gazdákat és mezőgazdasági járműveiket ellenőrizték. A rendőri szervek illetékességi területükön valamennyi konvojt biztosítják, összesen 300-400 járművet - mondta Garamvölgyi László ezredes, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője. Közölte, hogy valóban előfordult a reggeli órákban, hogy a biztosítást végző rendőr megnézte a jármű műszaki állapotát, szondázott és okmányokat ellenőrzött.
A közlekedési szabályok megtartása alól nem ment fel senkit, hogy demonstrál és konvojban vesz részt. Attól a pillanattól kezdve, hogy a rendőr felvezeti a konvojt, átveszi a felelősséget, így ha ilyen időjárási- és útviszonyok mellett az egyik jármű kicsúszik a konvojból és balesetet okoz, azért a rendőr felelős - mondta Garamvölgyi. A rendőr semmilyen szabálysértést nem követett el, amikor ellenőrzött, mert a közúti forgalomban csak úgy lehet részt venni, ha a jármű műszakilag rendben van, megfelelőek az okmányai és a vezetője vezetésre képes állapotban van. A szóvivő megerősítette: mivel a gazdák az ellenőrzést atrocitásnak tekintették, intézkedtek, hogy ezt az ellenőrzést a rendőrök ne folytassák. Más módon, több rendőrrel fogják megoldani a biztonságot.
Civilek a gazdák pártján
Több civil szervezet szolidaritási nyilatkozatot adott ki, amelyben kifejezik együttérzésüket a Budapestre érkező gazdákkal. A szolidaritásukat kifejező szervezetek között található a Biokultúra Egyesület, a Fauna Egyesület, a Független Ökológiai Központ, a Hangya Szövetkezetek, a Levegő Munkacsoport, a Professzorok Batthyány Köre, a Védegylet, a Vidék Parlamentje, valamint a Zöld Akció Egyesület.
A közlemény emlékeztet rá: a Védegylet, a Biokultúra Egyesület és a Magyar Természetvédők Szövetsége által szervezett múlt hét pénteki sajtótájékoztatón elhangzott: közel kétmillió ember sorsa függ a mostani gazdademonstráció sikerén.
A közlemény idézi Bagi Bélát, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) alelnökét, az országos demonstrációs bizottság vezetőjét, miszerint a hétfőn kezdődött gazdademonstráció célja nem a főváros forgalmának megbénítása, hanem a figyelemfelkeltés.
A Budapestre traktorral érkező gazdálkodók arra akarnak rámutatni, hogy a vidéken élők, a gazdálkodók megélhetési gondjai a városlakók számára sem lehetnek közömbösek. A tüntetéssel a gazdák az agrár-kormányzatnál azt kívánják elérni, hogy fizessék ki számukra a múlt évre megígért támogatásokat, továbbá legyen jogbiztonság és kiszámíthatóság a mezőgazdaságban. A gazdák védelmet követelnek a tisztességtelen versennyel szemben is. Elvárják az agrártárcától a családi gazdálkodók helyzetének megerősítését, a vidéken élők helyzetének javítását, az agrár-környezetvédelmet sújtó elvonási kezdeményezések visszavonását és a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv (NVT) végrehajtását.
Amennyiben ezek az intézkedések elmaradnak, úgy 770 ezer család megélhetése kerül veszélybe - idézi a közlemény Ángyán Józsefet, a Szent István Egyetem Környezet- és Tájgazdálkodási Intézetének igazgatóját.
Helyzetkép az agrárdemonstrációról
Bács-Kiskun megyében a szervezők 180 traktor indulását jelezték. A megye hét településén gyülekeznek a gazdák, és 11 óra után indultak el a fővárosba.
Baranyából mintegy félszáz gazda indult el Budapest felé. Mohácsról mintegy 20, Szigetvárról pedig 12 mezőgazdasági járművel indultak el.
Békésben Gyomendrődről indultak Budapestre, a szervezők mintegy 20 traktort és teherautót várnak.
Borsod-Abaúj-Zemplénből előzetesen mindössze 20-25 traktor indulására számítottak a szervezők, reggel 7 órakor a 3-as és a 37-es út arnóti csomópontjától rendőri irányítással nyolcan vágtak neki a Budapestig tartó 185 kilométeres távnak. Útközben Nyékládházánál és Mezőkeresztesnél és Füzesabonynál várhatók csatlakozók.
Fejér megyéből 44 traktorral és öt tehergépkocsival délután indulnak útnak a fővárosi demonstrációra igyekvő gazdák.
Győr-Moson-Sopron megyéből legkorábban Kópházáról indultak gépeikkel a gazdák. A megyéből indulók több helyen várják egymást. Csornán csatlakoznak a vasiak 60 traktorral. Győrnél a soproni és mosonmagyaróvári út találkozásánál futnak össze, majd csatlakoznak a Szigetköz, illetve a Mezőörs felől érkező termelők is. Megvárják a helyi polgári körök köszöntését, és azután indulnak a főváros irányába.
Komáromnál az Almásfüzitői út végén, Tatán a Tatabányára vezető útnál, majd az l-es út bicskei leágazásánál, Leányvárnál pedig a vasútállomás előtt gyülekeztek a gazdák 50 munkagéppel, teherautóval. Terveik szerint délután 5 óra körül indulnak Budapestre. A tatabányai csatlakozás helyszínén a résztvevők elmondták: az l-es és a 10-es utakon már rendőri felvezetéssel vonulnak a fővárosba a tüntetők.
Hajdú-Biharban Hajdúhadházról és Berettyóújfaluból indultak el a traktoraikkal, gépeikkel demonstráló gazdák a fővárosba. A hajdú-településről 25 géppel indultak el a 4-es főúton, a bihari településről pedig 18 traktorral a 42-es úton. A többi hajdú-bihari demonstráló Hajdúszoboszlónál, illetve Püspökladánynál csatlakozik további összesen mintegy 20 járművel.
Nógrád megyéből a balassagyarmati és a rétsági gyülekezőhelyről 15 erőgéppel indultak el a gazdák Budapestre.
A Pest megyei gazdák közül várhatóan 120-an csatlakoznak az ország minden részéből érkező demonstrálókhoz a Budapestre vezető utakon.
Somogy megyéből mintegy harminc gazda indult el reggel kilenc órakor a balatonkeresztúri és balatonlellei találkozási pontokról.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből kedden mennek a gazdák tüntetni Budapestre, hétfőn csak néhányan utaztak a fővárosi demonstrációra.
Jász-Nagykun-Szolnok megyében Karcagról és Mezőtúrról indultak el hétfőn reggel traktoraikkal a gazdák a Szolnok és Szajol közötti gyülekezőre. A megyéből mintegy 120-150 traktorral, erőgéppel, a 4-es főúton vonulnak a Hajdú-Bihari és Békés megyei termelők.
Tolna megye legdélibb gyülekezési pontjáról, Bátaszékről nyolc erőgéppel indultak el a gazdák, 9 órakor csatlakoztak a Mohács felől érkező baranyaiakhoz, és együtt összesen 30 munkagép halad konvojban az 56-os úton.
Vas megyében Szombathelyen tíz traktor és tizenkét személygépkocsi gyűlt össze a reggeli indulásig.
Veszprém megyéből 50 traktorral 100 gazda indult hétfőn 8 órakor a fővárosba.
A Pápa környéki, a Somló- és a Marcal-menti, valamint a bakonyi gazdák Pápán gyülekeztek, hogy a Győr-Moson-Sopron megyei társaikkal találkozva együtt folytassák az utat a főváros felé. A helyi szervezők tájékoztatása szerint kedden mintegy 1200-1400 gazda indul útnak gépkocsikkal, buszokkal, hogy részt vegyen a budapesti agrárdemonstráción.
(MTI)