Bezárásra ítélt hulladékégetők
Az EU-csatlakozási tárgyalások során 2005. június 30-ig kértünk és kaptunk mentességet a veszélyeshulladék-égetőkre vonatkozó környezetvédelmi előírások teljesítése alól. Az uniós előírások az egészségügyi határértékek betartására, illetve a füstgázkibocsátás folyamatos monitorozására vonatkoznak. A követelmények betartása az összes égetőnél jelentős, esetenként milliárdos ráfordítást igényel.
Jelenleg 41 veszélyeshulladék-égető üzemel Magyarországon, közülük 39-re vonatkozik a mentesség, a két legnagyobb, a dorogi és a győri égető már megfelel az uniós előírásoknak. Hulladék olajat és egyéb, folyékony veszélyes hulladékokat öt létesítményben égetnek, ebből három a tárca felmérése szerint biztosan képes lesz teljesíteni a normákat. Kórházi veszélyeshulladék-égető 14 helyen üzemel, a többségében kórházak által működtetett berendezések 70 százaléka azonban a bezárás sorsára juthat, mivel az egészségügynek nincs pénze a felújításukra. Szilárd és folyékony komponensek égetésére is alkalmas műből 18 van az országban, itt 50 százalék körüli lesz a bezárásra ítélendők aránya.
Az összes érintett égető felújítása több mint hétmilliárd forintba kerülne. A bezárás nem feltétlenül jelent majd fennakadást az égetésben, mivel a jelenlegi kapacitások meghaladják a képződő hulladék mennyiségét. Problémát okozhat, hogy a bezárások nyomán az árak feltehetően nőnek, és további költségnövelő tényező lehet, hogy a bezárt létesítmények helyett messzebbre kell majd szállítani a veszélyes hulladékot.