Lakókra vadászik a Belváros
A lakosság megtartását, életkörülményeinek javítását és a gazdasági aktivitás növelését tűzte ki Belváros-Lipótváros önkormányzata a középtávú, 2007- 2013 közötti időszakra készült fejlesztési tervében. A megvalósításhoz szükséges anyagi forrásokat az önkormányzat uniós pályázati pénzekre és külső befektetőkre számítva teremtené elő - ismertette a napokban egy lakossági fórumon Steiner Pál, polgármester. A főváros legkisebb, 2,56 négyzetkilométeres kerületében nyáron, napközben négyszázezer ember fordul meg, miközben állandó lakosainak száma a harmincezret sem éri el, s közöttük is sok - harminc százalék - a nyugdíjas. A városrész vezetőinek egyik legfontosabb célja évek óta az állandó lakosok elvándorlásának megállítása, a tendencia visszafordítása és a fiatalítás. Ehhez azonban a mostaninál is jobb lakhatási körülmények kellenek, ezért a városrész vezetése középtávú tervei között újabb bérlakásokat alakítana ki, többek között a Molnár utca 9. számú házban. A fiatalok beköltözését - vagy helyben maradását - a Nyári Pál utcába tervezett "Fecskeház" programmal, a Szerb utcai fiatalok házával és vissza nem térítendő támogatással segítenék az V. kerületben.
A fejlesztésekhez - a bérlakásépítéshez is - a Belváros a saját pénze mellett állami támogatásra, hazai és EU-s pályázati forrásokra is számít. Ezek mellett is szükség van - szinte minden területen - külső befektetőkre, vagyis a magántőke bevonására. A tennivalók pontos meghatározásához azonban tételesen fel kell térképezni, s meg kell határozni a vagyont és annak értékét, működtetési költségeit és bevételeit. Az önkormányzati tulajdonnak átláthatónak, bármikor vizsgálhatónak és elemezhetőnek kell lennie - szögezte le Steiner.
A belvárosi parkolási gondok megoldására folytatja a kerület a mélygarázs-építést; többek között a József nádor térre, a Bástya és a Nyári Pál utcába, a Kossuth Lajos tér és a Március 15. tér alá terveznek többszintes, felszín alatti parkolót.
A jobb életkörülményekhez a jelenleginél tisztább levegő, csendesebb környezet kellene. A kerület ezért középtávú tervei közé sorolta a zaj- és rezgésvédelmi program elkészítését. Ennek keretében feltérképeznék, s később fel is számolnák azokat a zajforrásokat, amelyek rendszeresen túllépik a megengedett határértéket, s szigorúbban szabályoznák a hangos szórakozó- és vendéglátóhelyek működését is. S ahol még ez sem elég, hangszigeteltre cserélik a házakon a régi ablakokat, erre külön pénzügyi keretet biztosítana az önkormányzat. A levegő minőségének javítására növelnék a zöldfelületet, és újabb szökőkutak üzemeltetésével - például a Kossuth téren - frissítenék a környezetet.
Az elképzelés szerint a turisták számára a Belvárost újabb sétálóutcákkal - például a Zrínyi utca -, illetve a Váci utcai korzó folytatásával tennék még vonzóbbá. A középtávú tervek között szerepel a Kecskeméti utca, Károlyi Mihály utca és a Petőfi Sándor utca átépítése, a rakparti házak tatarozásának támogatása, s új útburkolattal díszítenék az Egyetem, a Kamermayer és a Szervita teret, valamint a Bárczy István utcát. Az illetékesek szerint a turisták legkedveltebb kerületében több nyelven is meg kell jelentetni az önkormányzati honlapot.