Szociális városrehabilitáció lesz Budapesten

Szociális városrehabilitációs programot indít idén a főváros, valamint a VIII., IX. és a X. kerület. Az önkormányzatok három szegénytelep építészeti és szociális rehabilitációját tűzték ki célul.

Demszky Gábor egy konferencián elmondta: a főváros 1995 óta működő városrehabilitációs programját egészítik most ki egy szociális elemmel. A négyéves modellkísérletre, amely a kőbányai Bihari úti telepet, a józsefvárosi Magdolna negyedet, valamint a ferencvárosi Dzsumbujt érinti, 1,8 milliárd forintot irányoztak elő, ebből idén 300 millió forint áll rendelkezésre, elsősorban a középtávú program megvalósítását szolgáló tervezésre.

“Itt arról van szó, hogy az épített környezet megújítása mellett, a szociális rehabilitáció jegyében munkalehetőséget biztosítsunk azoknak, akik ott élnek, hogy az esélyegyenlőség jegyében megfelelő színvonalú oktatásban részesítjük a szegénytelepeken a reménytelenség állapotában felnövekvő gyerekeket" - közölte a főpolgármester. Szerinte a "szociális klímát" a társadalmi gondoskodás eszközeivel kívánják megjavítani ezeken a területeken. A cél az, hogy az ott élők 70 százaléka helyben maradjon, hogy elköltözésükkel ne keletkezzenek máshol a városban dzsumbujszerű, gettószerű telepek.

Göncz Kinga esélyegyenlőségi miniszter a rendezvényt követő sajtótájékoztatón elmondta, hogy a jövőben együtt kellene gondolkodni a leromlott épületek és a nehéz helyzetben lévő emberek rehabilitációjáról. "Ha csak az épületeket rehabilitáljuk, de az emberek élethelyzete nem javul, akkor előbb-utóbb ugyanolyan rossz állapotba kerülnek az épületek. Ha pedig az embereknek próbálunk segítséget nyújtani anélkül, hogy a lakókörnyezetük javulna, akkor ugyanúgy nem tudnak tartós javulást elérni" - mondta a miniszter.

A Városházán megrendezett szociális városrehabilitációs konferencián bemutatták a ferencvárosi Dzsumbuj-programot. A novemberben elfogadott, és a rendezvényen kiosztott kerületi dokumentum szerint az 1937-ben átadott, három épületből álló telep egyik legfőbb problémája az, hogy egy gyártelepi környezetbe ékelődött, és így elszigetelődött a város életétől.

Az egymásra nyitott, többnyire kis alapterületű, egyszobás otthonokból álló Dzsumbuj, mint "egyedi szubkultúra koncentrálja, tartósítja és újratermeli a nyomort" - áll a jelentésben, melynek írói megállapítják még azt is, a fővárosban máshol is találhatók ilyen "zárványtelepek", de leginkább a Dzsumbujban érhető leginkább tetten a gettósodás, a nyomor koncentráltsága.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.