Átadták petíciójukat a demonstráló gazdák
A szervezőktől, a Magyar Sertéstartók Szövetsége, a Magyar Gazdák és Fogyasztók Önvédelmi Mozgalma Egyesület és a Dél-alföldi Biokultúra Egyesület vezetőitől - Sákán Antal, Hanó Miklós, Domokos Tibor) Hiller Márta, az FVM társadalmi kapcsolatokért felelős főosztályvezető-helyettese - vette át a petíciót. A petíció az aktuális problémák megoldása mellett egy hosszabb távú stratégiai tervezés megkezdésének kezdeményezését is tartalmazza, erre a demonstráló gazdák javasolják megalakítani a Nemzeti Agrárfórumot.
A tüntetők képviselői közölték: tisztességes polgári módszerekkel kívánnak érvényt szerezni követeléseiknek és bíznak abban, hogy kéréseik meghallgatásra találnak. Ennek nyomán intézkedések születnek a gondok megoldására és megkezdődnek az azonnali tárgyalások.
Pásztohy András, a tárca államtitkára egy csütörtöki sajtótájékoztatón közölte: tiltakozni mindazoknak joguk van, akik úgy érzik, hogy sérelmet szenvedtek. Jelezte ugyanakkor azt, hogy a párbeszéd a tárca és az érdekképviseletek között folyamatos és rendszeres, és nem most kezdődött. Utalt arra is, hogy a párbeszédet a minisztérium fontosnak tartja, arra nyitott. A demonstráló gazdák küldöttei délelőtt háromnegyed tizenkettő körül döntöttek úgy, hogy petíciójukat a Kossuth tér egyik oldaláról átviszik a másikra, azaz átadják az agrártárca képviselőinek. A téren ekkor néhány száz ember hallgatta a szónokokat, akik a magyar mezőgazdaság sanyarú helyzetét ecsetelték.
A nemzetiszínű zászlók mellett fekete lobogók is feltűntek az emberek kezében, sőt egy transzparensen a Magyar Nemzeti Front felirat volt olvasható. A gazdák követelései, amelyet átnyújtottak a minisztériumban többek között tartalmazzák, hogy maradéktalanul teljesítsék a múlt év február 25-én aláírt demonstrációs megállapodást. Emellett az elmaradt területalapú áfa- és -kamattámogatások végleges elszámolását és azonnali kifizetését is kezdjék meg.
Az idei területalapú támogatások nemzeti kiegészítésének minimálisan 50 százalékos folyósítását kérik a demonstrálók április 30-ig. Megjegyzik: amennyiben ez faktorálással történik, úgy a felmerülő költségeket az állam 100 százalékosan vállalja át. A petíció tartalmazza azt is, hogy a múlt évi Agrár- és Vidékfejlesztési Operatív Program (AVOP), valamint a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv (NVT) együttes mintegy 36 milliárd forintos keretének azonnali folyósítására is kerüljön sor. Továbbá a SAPARD előcsatlakozási program eddig ki nem fizetett múlt évi mintegy 4 milliárd forintnyi keretét ugyancsak azonnal folyósítsák.
Követelik a gazdák azt is, hogy a gabona intervenciós eljárások rendkívüli ütemű felgyorsítása mellett a felajánlott gabonamennyiségekre a felvásárlási szerződéseket kössék meg legkésőbb február 28-ig. A kifizetéseknek pedig legkésőbb március 30-ig tegyenek eleget. A követelések között szerepel még egyebek mellett a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv forrás átcsoportosítására irányuló kezdeményezés azonnali visszavonása. A tüntetők szeretnék tudni azt is, hogy 2002-ben, 2003-ban és 2004-ben kik vettek részt az adóskonszolidációban és milyen mértékű összegeket kaptak. Ennek nyilvánossá tételét is követelik a gazdák.
A petíció tartalmaz egy hosszabb távú stratégiai kérdéskör rendezésére szolgáló javaslatot is. Eszerint az FVM a bíróságon bejegyzett agrárképviseleti szervezetek, továbbá a parlamenti és a parlamenten kívüli pártok agrárszakértői, valamint a kormány képviselői azonnal alakítsák meg a Nemzeti Agrárfórumot. E konzultatív szervezet döntéseivel rövid, közép- és hosszú távú konkrét és kivitelezhető intézkedéssorozat végrehajtására vállaljon kötelezettséget a kormányzat a petíció megfogalmazói szerint.
A Nemzeti Agrárfórumnak válaszokat kellene találni többek között az élhető magyar vidék kialakítására és fenntartására, a családi gazdaságok helyzetének rendezésére, a versenyképes kis- és középbirtokosi réteg helyzetének javítására, a gazdákat segítő tanácsadói hálózat megszervezésére, valamint a magyarországi méhészek helyzetének teljes körű rendezésére.
(MTI)