Néma hátország

- Fogalmam sincs, mit kellene tennünk - tárja szét a kezeit Gyömbér István, amikor arról kérdezem, egyetért-e a gazdademonstrációval. A Csongrád megyei Sándorfalván élő nyugdíjas gazdálkodó szerint hiába állnak ki a termelők az utakra vagy vonulnak a fővárosba: a politikusok a tiltakozást mindig a maguk javára fordítják, hogy azzal a gazdákra haragítsák az embereket.

- A kormányok pártállásuktól függetlenül úgy állítanak be bennünket, mintha a társadalom nyakán élősködnénk. Pedig nem kiváltságokért küzdünk, csak a fennmaradásunkhoz megígért segítséget kérjük számon, hogy később ne kelljen munkanélküli-segélyért sorba állnunk - mondja Gyömbér István.

Nem kiváltságokat kérünk, csak a fennmaradásunkhoz megígért segítséget kérjük számon, hogy később
ne kelljen munkanélküli- segélyért sorba állnunk.

Az agrármérnök végzettségű 65 éves férfi a szegedi Felszabadulás Tsz-ben volt főállattenyésztő, majd miután 1994-ben Sándorfalva falugazdásza lett, a kárpótlásban kapott földjén kisvállalkozóként maga is gazdálkodni kezdett. Negyvenhektáros birtokának egy részét bérbe adta, a másikon búzát, kukoricát, kölest termeszt. Úgy látja: korábban is adódtak értékesítési gondok, de soha nem volt annyire bizonytalan a helyzet, mint amióta az ország tagja lett az Európai Uniónak.

- Tudtuk, hogy EU-tagként nem folytatható a korábbi gyakorlat, a támogatásokhoz már nem juthatunk hozzá az év közepén. Elfogadtuk, hogy a közösségi szabályozáshoz alkalmazkodva csak novembertől lehet kifizetni a járandóságokat. Most azonban már február van, és sokan még mindig nem kaptuk meg a teljes összeget - érvel Gyömbér István. Hozzáteszi: a tavaszi munkákhoz meg kellene vásárolni a műtrágyát, a vetőmagot, ám a támogatás visszatartása és az eladási nehézségek miatt nincs pénze a beszerzésre. - Néhány évvel ezelőtt nem okozott gondot túladni ennyi búzán, de már szinte senki nem tart disznót a faluban, így a takarmány sem kell senkinek - mutat körbe a ház hátsó udvarán lévő helyiségben a gazda, majd elárulja: a melléképületben és a padláson összesen 60 tonna terményt őriz. Attól tart, hogy a búza megéri a következő aratást is.

Gyömbér István nem jelentkezett az uniós felvásárlásra, mert túl bürokratikusnak tartotta az utánajárást. A gazda hozzáteszi: a faluban azok sem jártak jobban, akik élni akartak az intervenció lehetőségével. A szerződéskötések akadoznak, a községben még senki sem kapott pénzt.

- Csak találgatjuk a késlekedés valódi okát - folytatja a gazda. - Korábban azt nyilatkozták a vezetők, hogy a hivatali rendszerünk teljesen felkészült az uniós együttműködésre. Nem mondtak volna igazat? Vagy a költségvetési hiány miatt tartják vissza a támogatásunkat? De ha az esedékes követeléseket sem tudják kifizetni, a kormány hogyan hozhatta előre a tizenharmadik havi nyugdíjak kifizetését?

Gyömbér István beszélgetésünk végén elárulja, mit gondol a demonstrációról:

- Sokszor csalódtunk, már nem szeretünk a hangadók mögé állni, de nincs más választásunk. Már nincs olyan vehemens szónok, aki el tudná túlozni, menynyire kilátástalan a helyzetünk.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.