Gazdatüntetés, ma Budapesten

Ma reggel három gazdaszervezet megkezdi az agrárdemonstrációt Budapesten, a Kossuth téren. A tüntetés a fővárosban és az ország útjain a jövő hétfőn folytatódik a gazdakörök traktoros felvonulásával. A kormányközelinek tartott MOSZ egyetért a követelésekkel, ám távolmarad a demonstrációtól.

Ma délelőtt 10 órakor kezdődik a gazdák demonstrációja Budapesten - információink szerint akár ezren is érkezhetnek a Kossuth térre, ahol a szervezők tervei szerint petíciót adnak át az agrártárca vezetőjének. Az ebben megfogalmazott követelésekre a tüntetők február 22-ig várják a minisztérium válaszát. Ennek függvénye, hogy folytatódnak-e ezt követően a demonstrációk, immár nemcsak a fővárosban, de az ország közútjain is. Sákán Antal, az egyik fő szervező, a Magyar Sertéstartók Szövetségének (MSSZ) elnöke lapunknak elmondta: rajtuk kívül a Magyar Gazdák és Fogyasztók Önvédelmi Mozgalmának Egyesülete (Magföm), és a Dél-alföldi Biokultúra Egyesület vesz részt a demonstráció szervezésében. A tüntetés kiváltó oka többek között, hogy a mezőgazdaságban dolgozók nem tudják elkezdeni a tavaszi munkákat a támogatások folyósításának akadozása miatt. A szaktárca eljárása elleni tiltakozásul február 21-én és 22-én demonstrálnak ismét a gazdák a fővárosban - jelentette be Jakab István, a Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségének elnöke egy makói gazdafórumon. Hétfőn reggel 7 órakor az ország legtávolabbi pontjairól indítva 1500 erőgép vonul majd Budapestre. A traktorkonvojok este a Felvonulási téren gyülekeznek.

A demonstráció forgatókönyve szerint másnap négy traktor egy pótkocsival megy a Kossuth térre, ahol délben gazdagyűlés lesz. A nagygyűlésen felszólal majd a nemzetközi gazdaszervezet képviseletében is egy vendég. A beszédek elhangzása után a követeléseiket tartalmazó petíciót Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek kívánják átadni.

Kormányzati ígéretek

1. Az FVM ígérete szerint február végéig kifizetik a SAPS-támogatás 80 százalékát annak a mintegy 160 ezer termelőnek, akiknél a támogatandó területet illetően vitás kérdés nincs. Március 15-ig a jogosult termelők mintegy 90 százaléka hozzájuthat ehhez a támogatáshoz. Végül a törvényesen előírt határidőig - április 30-ig - a területalapú támogatások 96 százalékának kifizetése biztosítható. Néhány napon belül megkezdődhet a top-up támogatások kifizetése is, amelyből az első menetben hektáronként 7000 forint előleget folyósítanak.

2. A likviditási gondok enyhítésére az FVM tárgyalásokat folytat az OTP-vel a jövőbeni SAPS-támogatás piaci alapú részleges meghitelezésére.

3. Az FVM javaslatot dolgoz ki az Agrár Európa Hitelről szóló rendelet módosítására, hogy a pénzintézetek a tőketörlesztés egyéves türelmi idejét még egy évvel meghosszabbíthassák.

4. Az FVM a 2005. év utáni SAPS- és top-up támogatások szabályozásánál meg kívánja teremteni a támogatások piaci alapon történő előfinanszírozásának feltételeit.

5. Intézkedéseket tesz a gabonaintervenció felgyorsítására.

6. Forrást próbál teremteni a sertés- és baromfitartásra adott nemzeti támogatás 2005. évi fenntartására.

Az MSSZ elnökének tájékoztatása szerint a demonstrációt február 28-ig jelentették be a Budapesti Rendőr-főkapitányságon. Sákán Antal elmondta azt is: ha addig nem érik el céljukat, a polgári engedetlenség uniós gyakorlatával élnek. Hozzátette: olyan akciókat terveznek, amelyek nem okoznak jelentős vagyoni kárt, ám felhívják a figyelmet a gazdák kilátástalan helyzetére. Nem kizárt, hogy állatokat engednek az utakra, városok utcáira, ülősztrájkot szerveznek közhivatalok elé, vasúti kocsit hegesztenek a sínhez, vagy a demonstráló traktorok keresztbe fordulnak az utakon.

A demonstráción nem vesz részt a Magyar Agrárkamara, de, ahogy Forgács Barna alelnök munkatársunknak elmondta, jogosnak tartják a termelők követeléseit. A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) tagjaira bízza, részt vesznek-e a megmozduláson, míg maga a szövetség csak mint "támogató" csatlakozik az akcióhoz.

- Az agrárágazatot a likviditási gondok, a pénzhiány miatt az összeomlás fenyegeti - állította a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége. Amint Filipsz László titkárságvezető elmondta: a kialakult helyzet okainak megítélésében más agrárszervezetekkel sok tekintetben egyetértenek. Az érdekképviselet a legsürgősebb feladatnak a területalapú támogatások kifizetésének gyorsítását tartja.

E támogatásra 208 ezren jelentkeztek, és február közepéig a 73 milliárd forintból csak 16 milliárdot fizettek ki, holott már tavaly októbertől rendelkezésre állt az EU-pénz.

Gazdaakciók Magyarországon 2000-től

2000. június 7-8. - A gazdák kilenc megyében összesen 2400 mezőgazdasági géppel és szállító járművel vonultak az utakra, hogy felhívják a társadalom figyelmét nehéz helyzetükre.

2002. július 15. - Országos tiltakozó demonstrációt tartott a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetsége (Magosz), mert nem jött létre megállapodás az agrártárcával az előhaszonbérlet és az elővásárlás ügyében. A gazdák 14 megyében 24 helyszínen vonultak fel, az utakon mintegy 650 traktor és több mint 1100 ember tartózkodott.

2003. május 14. - A sertésválság miatt tüntető gazdák 12 megyében 36 helyszínen tiltakoztak félpályás útlezárással. A demonstrációkat a Magosz szervezte. A termelők arra kívánták felhívni a figyelmet, hogy a sertés tartósan alacsony felvásárlási ára nem fedezi az állattartás költségeit.

2003. december 5. - Félpályás útlezárással demonstráltak a gazdák - mint fogalmaztak - a mezőgazdaság katasztrófahelyzete miatt.

2004. február 16-26. - A tejtermelők, a sertés- és a brojlercsirke-tenyésztők országszerte félpályás útlezárásokkal hívták fel a figyelmet helyzetük tarthatatlanságára. Február 25-én megállapodás született a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter, valamint a mezőgazdasági érdekképviseletek és a gazdademonstráció képviselői között. A megállapodás rögzítette: a gazdálkodók több milliárd forintos többletforráshoz jutnak, s olyan járulékos intézkedések lépnek életbe, amelyek a termelők gazdasági tevékenységének feltételeit tovább javítják.

2004. november 24-26. - Országszerte több helyszínen tartott félpályás útlezárásokkal tiltakoztak a gazdák a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter támogatások felfüggesztéséről szóló döntése ellen, valamint a februári agrármegállapodás megszegése miatt.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.