Az amerikai hírszerzés vezetői szerint az al-Kaida továbbra is azon mesterkedik, hogy terrortámadást hajtson végre az Egyesült Államok területén.
CIA: az al-Kaida amerikai támadásokat tervez
Porter Goss, a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója szerdán a szenátus hírszerzési bizottsága előtt úgy ítélte meg, hogy az al-Kaida és szövetségesei a rájuk mért súlyos csapások ellenére fenyegetést jelentenek az Egyesült Államokra nézve. Pusztán idő kérdésének nevezte, hogy az al-Kaida vagy hasonszőrű terrorcsoportok vegyi, biológiai, radiológiai vagy atomfegyvert próbáljanak meg bevetni.
A CIA igazgatói posztján tavaly szeptemberben megerősített Porter Goss első nyilvános szereplésén úgy vélekedett, hogy a jövőben is veszélyt jelenthetnek azok a ma Irakban harcoló és a városi gerillaharcban tapasztalatokat gyűjtő muzulmán szélsőségesek, akik később esetleg csatlakoznak a nemzetközi terrorcsoportokhoz.
Közölte, hogy a CIA értesülése szerint Észak-Korea és Irán nagy hatótávolságú rakéták előállítására törekszik. A phenjani rezsim vegyi és biológiai fegyvereket is ki akar fejleszteni, Taepong-2 rakétája elérheti az Egyesült Államok területét.
Robert Mueller, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) igazgatója a szenátoroknak elmondta, hogy az olyan terrorista aggasztja őt, aki magát ártalmatlannak álcázva, környezetébe beolvadva már évek óta az Egyesült Államokban tartózkodik, és terrortámadásra készül az ország területén.
Lowell Jacoby altengernagy, a Védelmi Hírszerző Ügynökség igazgatója arról szólt a meghallgatáson, hogy a terrorizmust és az iraki lázadókat támogató Irán jelenti a legnagyobb fenyegetést az amerikai érdekekre a Közel-Keleten. Az altengernagy szerint Teheránnak az a távlati célja, hogy kiszorítsa az Egyesült Államokat a térségből.
A 2001. szeptember 11-i terrortámadásokat megelőző mulasztások és az iraki tömegpusztító fegyverekkel kapcsolatos melléfogás miatt sokat támadott hírszerző szervezetek reformja jegyében George Bush amerikai elnök a hírszerzést összehangoló nemzeti hírszerzési igazgató kinevezésére készül. A bizottság demokrata párti tagjai szóvá tették, hogy az elnök két hónap eltelte után sem talált még jelöltet a kongresszus által létrehozott új tisztségre, noha a nemzeti hírszerzési igazgatót is szívesen látták volna a meghallgatáson.
(MTI)