Leszámolás vagy köszönet? - Évfordulós találkozó a Zengő-hegyen
A hétvégén ünnepeltek a Zengő-hegy védői. Éppen egy esztendeje történt ugyanis, hogy a Honvédelmi Minisztérium által megbízott kivitelező cég hozzá akart fogni a csúcsra tervezett légvédelmi lokátor építéséhez, ám a magukat fákhoz láncoló zöldek meggátolták a munkát. Az évfordulón a tiltakozást irányító Civilek a Zengőért Mozgalom emléktúrát szervezett a csúcsra.
Szombat délelőtt mintegy kétszáz környezetvédő - Pécsváradról indulva - megmászta a 682 méter magas hegyet. Odafent előbb Kárpáti Gábor régész tartott előadást az egykor a csúcson álló vár történetéről, majd a politikusok vették át a szót. Orosz Sándor, a parlament környezetvédelmi bizottságának szocialista alelnöke megköszönte, hogy a hegy őrzői felhívták a figyelmet a Zengő értékeire, és arra, hogy a biztonsághoz és a természethez való jog egyformán fontos, egyik sem szoríthatja háttérbe a másikat. Annak eldöntése, hogy a lokátor ügyében a két érték miképpen összeegyeztethető, s melyik terület alkalmas a radar befogadására, a kormány dolga, vélte a politikus.
A következő felszólaló, Illés Zoltán, a környezetvédelmi bizottság fideszes tagja arról beszélt, hogy csak a HM erőlteti a zengői beruházást, a NATO jó néven venné, ha nem épülne meg a lokátor, hisz akkor az a pénz, amit erre a beruházásra biztosít, megmaradna. Illés kijelentette, hogy műholdakról is megoldható hazánk légterének pásztázása. Azzal fejezte be mondandóját, hogy a HM fizikai leszámolásra készül a környezetvédők ellen. A politikust később megkérdeztük, mire építi ezt a vízióját, s ő azt felelte, hogy a HM-től kiszivárgott információk szerint a tárca akár több száz embert is hajlandó mozgósítani a fákat védő környezetvédők eltávolítására.
A HM erőszakos fellépését elképzelhetőnek tartotta Lányi András is, aki szintén részt vett a szombati emléktúrán. A környezetvédelmi kérdésekben gyakorta hangját hallató író, filozófus kérdésünkre válaszolva azt is kijelentette, hogy a Pécshez közeli egykori szénbánya, a Béta-akna közelében van egy fennsík, ahol a lokátor megépíthető volna. Az ottani építés mellett szól, hogy az országot délről megközelítő gépek a fennsíkról jól észlelhetők, s a területen élő növénytársulások értéktelenek.
Az összejövetelen sok szó esett arról a két hete lábra kapott hírről, hogy a HM esetleg helikopterről - a fák kivágása nélkül - építené meg a lokátort. A műszaki kérdésekben jártas zöldek ezt keresztülvihetetlennek ítélték, lévén, hogy a lokátort nem lehet megalapozni helikopterről. Az is a légi kivitelezés ellen szól, hogy a lokátorhoz valamilyen út és energiarendszer mindenképp szükséges, ezeket pedig csakis a földről lehet megépíteni.
A szombati emléktúrát követően megkérdeztük Bocskai Istvánt, a HM kommunikációs igazgatóját, hogy a tárca valóban elszánta-e magát a keményebb fellépésre. Bocskai azt felelte, hogy a HM a törvényességet betartva jár el az ügyben. A helikopteres építkezésről annyit mondott, hogy megvizsgálják a kivitelezés minden lehetséges módszerét. Bocskai részben megerősítette, hogy a NATO valóban nem ragaszkodik a zengői lokátorhoz. Ahhoz viszont igen, hogy gondoskodjunk az ország légvédelméről, s erre a zengői lokátor a legolcsóbb megoldás, mondta Bocskai István, majd hozzátette: műholdakról ez a feladat nem végezhető el.
A lokátor ügyében ma is fontos találkozó lesz: Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter hétfő délután fogadja a Zengőt védő zöldek vezetőit.
Az elmúlt évben gyakran felvetődött a kérdés, hogy a lokátor ellenzőit mennyire mozgatják politikai szándékok. Úgy tűnik, hogy a tiltakozás legmarkánsabb egyéniségei a polgári oldallal szimpatizálnak. Tény, hogy a zengői lokátorépítés jogszabályi hátterének megteremtése az Orbán-kormány idején fejeződött be, s akkor a Fidesz politikusai hallgattak. Az MSZP-SZDSZ kormány létrejötte után viszont több fideszes is odaállt a környezetvédők mellé, és tüzelte őket. Ugyanakkor a tiltakozók között szép számban találunk olyanokat, akiket nem a politika, hanem valóban a környezetért való aggódás késztetett cselekvésre.