Luxusszállóból luxuslakásba
- Miért adta el részét a Gresham-palotát tulajdonló Gresco Rt.-ben, amelynek alapítója és elnök-vezérigazgatója is volt?
- Nem vágyom különösebben a birtoklásra, eladtuk annak idején a Bank Centert is. Nekem inkább az a fontos, hogy mindig valami új, izgalmas és szép célt tűzhessek magam elé. A Gresco-részvényeket az eredeti tervnek megfelelően egyik tulajdonostársunk, az írországi befektetési alap vette meg, amelynek világszerte sok szállodája van. Ettől függetlenül ezután is a Grescóhoz folyik be a szálloda minden bevétele, és ezt a céget terheli a hotel minden kiadása egészen a konyhai nyersanyagokig. A szerződés értelmében a Four Seasons üzemelteti a szállodát egészen addig, amíg betartja a megállapodást: produkálja a megbeszélt eredményt, kihasználtságot, árszínvonalat, és fenntartja az üzemeltetés színvonalát. Ennek ellenében kapja meg először a bevétel, majd a tiszta nyereség meghatározott százalékát.
- Amikor a Gresham-palota lakóit hosszú időn át sem az önkormányzatnak, sem az indiai Oberoi szállodás cégnek nem sikerült kiköltözésre bírnia, ön kereste fel és győzködte őket egyenként, közöttük az egykori színpadi és mozisztárt, Turay Idát is. Mivel sikerült őt rávenni a költözésre?
- Magam akartam beszélni a lakókkal, mert nem tudtam elképzelni, hogy egy ilyen monumentális üzletet, hacsak nem mindannyian gyűlölködő természetűek, megakadályozzanak. Harminc lakót kerestem fel, és bár mondták nekem, hogy a művésznőt, aki imádja a romjaiban is gyönyörű palotát, biztosan nem tudom rávenni, hogy bárhova elköltözzön, vele is megpróbálkoztam. Pezsgővel és két kristálypohárral csengettem be hozzá. A házvezetőnő közölte: Ida engem nem vár. Mondtam, majd bemutatom magam, mert az épületet szeretném megvenni, erről szeretnék beszélni vele. A hölgy eltűnt, majd azzal jött vissza, hogy a művésznő nem kíván találkozni velem. Az igazság az, hogy hoztam neki ajándékot, mondtam, mire ő megint eltűnt, és visszatérve így szólt: a művésznő nem fogad el ajándékot, és nem érdeklik az ingatlanfejlesztők, akik ki akarják rabolni az országot. Néhány további forduló után végül beengedett, és adott öt percet. Ott voltam több mint egy órát, és a végén Ida alig akart elengedni. Elmagyaráztam, hogy luxusszállót szeretnék építeni, amelyben évente 60-70 ezer vendég fordulna meg, és elköltene annyi pénzt, amennyit az előző évben másfél millió turista költött Magyarországon. A művésznő megígérte, hogy támogatni fogja szándékomat. Nem sokkal később mindenki kiköltözött, és a cserelakásokat nyújtó önkormányzattal együtt megvehettük a Greshamet.
- Mit csinál a pénzzel, amit a Grescóért kapott?
- Nem vittem ki az országból egyetlen fillért sem, és nincs ilyen szándékom a jövőben sem. Szeretnék több időt tölteni, esetleg itt élni, Budapesten. A nyolcadik kerületben, a Bezerédi utcában jártam iskolába, ott fociztam, ott csibészkedtem kiskoromban. Most, hogy a gyerekeim felnőttek és sikeresek, gyakrabban jöhetek. Szeretek néha kitörni abból a szűk, mesterséges környezetből, amelyben élek. Ilyenkor barangolok, nézelődöm a városban, hallgatom, miről beszélgetnek az emberek a kocsmában. Vagy lemegyek Békéscsabára, ahová annak idején kitelepítettek bennünket mint földbirtokosokat, és ahol sok barátom van. Vagy elviszem a 93 éves keresztanyámat a Balatonhoz, meghallgatom, hogy "Béluskám, minek ez neked, miért nem maradsz már nyugton", amire mindig azt válaszolom, hogy olyan vagyok, mint a versenyló: ha meglátom a célt, muszáj futnom.
- Most mi után fut?
- Most sem illúziót kergetek. Sokáig nézegettem azokat a gyönyörű századfordulós épületeket, amilyenek például a Vörösmarty téren vagy az Apáczai Csere János utcában is vannak, és elképzeltem, milyen modern luxuslakásokat lehetne bennük kialakítani. Olyanokat, amilyenek itt még nincsenek, vannak viszont bőven Londonban és New Yorkban. Ha találnék hozzá helyet, építenék, mondjuk két házat 150 lakással az olyasféle embereknek, amilyen Vajna Bandi (Andrew Vajna, az ismert filmproducer - a szerk.) vagy én is vagyok. Van például valakinek egy háza a Szabadság-hegyen, üdülője Mallorcán, síelni Ausztriába jár, keveset van itthon, a házat már nem érdemes fenntartania, de szállodában sem akar élni. Akkor beköltözik egy olyan bérházba, ahol minden szállodai szolgáltatást megkap. A holmiját rendszeresen kimossák, ha leszól telefonon, a portás taxival meghozatja neki a tálca cukrászsüteményt vagy a csokor virágot, bármit.
- A névjegyén ez áll: Béla W. Fejér, Q. C. Mit jelent az utolsó két betű?
- A Q a királynőt, a C konzult, a kettő együtt pedig királyi tanácsadót jelöl. A két betű a nevem része azóta, hogy ezt a kitüntetést a Buckingham-palotában átvehettem. Azok az ügyvédek, akik valaha régen ezt a címet viselték, nem fizettek adót, de ma már csak bírósági berkekben vannak előjogaink. Most, hogy már nem ügyvédként működöm, nincs gyakorlati jelentősége.