Darfur a világ legsúlyosabb humanitárius katasztrófája

Kofi Annan, az ENSZ főtitkára vasárnap Münchenben arra szólította fel a NATO-t és az Európai Uniót, hogy segítse az Afrika Uniót a szudáni Darfur vidékén dúló véres konfliktus rendezésében.

A világszervezet első embere arra is figyelmeztetett, hogy gyorsan gyarapodhat a nukleáris fegyver birtokába jutó országok száma, ha nem szigorítják meg az ellenőrzést. Annan nem említett országneveket. Pár nappal ezelőtt Észak-Korea jelentette be, hogy rendelkezik nukleáris eszközzel, de a nemzetközi reagálás visszafogott, részben kétkedő volt. Egy másik napirenden szereplő probléma az iráni nukleáris program.

Kofi Annan a 41. müncheni biztonságpolitikai fórumon beszélt, amely ellen az idén is tüntettek a bajor fővárosban, mások mellett a globalizáció jelenlegi menetét ellenző Attac mozgalom hívei. Szombaton néhány tüntető palackokat és petárdákat dobált, a rendőrség körülbelül 50 embert őrizetbe vett és gumibotozott.

Annan, aki először vett részt a vasárnap véget ért müncheni fórumon, sürgette, hogy az Európai Unió és a NATO aktív szerepet játsszon a darfuri tragédia lezárásában. A világszervezet a jelenlegi legsúlyosabb humanitárius katasztrófának Darfurt tartja, ahol felkelők harcolnak kormánycsapatokkal. A polgári lakosság körében becslések szerint 70 ezer áldozatot szedett a konfliktus, másfél millió ember kénytelen volt elmenekülni lakhelyéről.
A főtitkár szerint a kollektív biztonság rendszerét hozzá kell igazítani a megváltozott körülményekhez, az ENSZ Biztonsági Tanácsában a mai, s nem az 1945-ös realitásoknak kell visszatükröződnie. Annan jó esélyt lát arra, hogy az idén megegyezzenek a világszervezet reformjában.

Németország állandó tag akar lenni a Biztonsági Tanácsban, külügyminisztere, Joschka Fischer vasárnap Münchenben "új stratégiai konszenzust" sürgetett Európa és az Egyesült Államok között, amelynek megteremtése során újra kell definiálni "a NATO, mint kapocs" szerepét. Gerhard Schröder német kancellár előző nap felolvasott beszédében a NATO-ról azt mondta, hogy már nem elsődleges hely, ahol a transzatlanti partnerek megkonzultálják és egyeztetik stratégiai elképzeléseiket. Később a kancellári hivatal munkatársai azt igyekeztek tudatosítani a résztvevőkben, hogy a német kancellár célja beszédének ezzel a részével az állapotmeghatározás volt.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.