Erőgépet mutatnak a gazdák
Egy éven belül már a harmadik demonstrációjukra készülnek az agrártermelők, akik a korábbi követeléseiken túl a vártnál később érkező területalapú támogatások és gabonafelvásárlási pénzek mielőbbi kifizetését követelik.
A gabona intervenciós felvásárlás is roppant vontatottan halad, nincs az idei évre érvényes agrárszabályozás, százmilliárd forint értékű termény gazdája várja, hogy a biztosnak mondott unió nevében eljáró vevő, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal fizessen - sorolja a demonstrációra készülők főbb panaszait Sákán Antal, a Magyar Sertéstenyésztők Szövetségének (MSSz) elnöke. Emellett szövetségeseikkel nyomást akarnak gyakorolni a kormányra, hogy a tavalyi demonstrációval kicsikart ígéreteket betartsa. Többek között a felfüggesztett állatjóléti támogatások folyósítását, a magyar mezőgazdasági termelők érdekében piacvédelmi intézkedéseket. Sákán Antal szerint a demonstrációval szeretnék elérni, hogy az azonnali intézkedések révén a kormányzat lehetővé tegye az agrárium túlélését, és közben az egyes ágazatok szövetségével létrejöhet az a nemzeti agrárintézkedési terv, amely révén a gabonatermesztők, az állattartók és kertészek jövedelmező termelést folytathatnak, és nem kell attól tartaniuk, hogy a gyenge minőségű, ám olcsó import miatt képtelenek eladni árujukat.
Az MSSz a hét végén egyeztet a tüntetésen részt vevő szervezetekkel a követelések pontos szövegéről. A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségénél (Magosz) egyelőre nem kívánták követelésük pontos listáját nyilvánosságra hozni. A Magosz egyeztetett a többi érdekvédelmi és szakmai szervezettel, egyebek mellett a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségével (MOSZ) is.
Nagy Tamás, az MOSZ elnöke elmondta, hogy szövetség a demonstrációt végső eszköznek tekinti, ezért az utolsó pillanatig tárgyalni kívánnak. Az MOSZ további szándékát az agrárminiszterrel keddre tervezett tárgyalásán elértektől teszi függővé. Az elmaradt követelések azonnali, de legalább néhány héten belüli kifizetésén túl a Mosz azt akarja, hogy januári hatállyal meg kell hirdetni a 2005. évi támogatási rendszert, érdemben fel kell gyorsítani az intervenciós felvásárlást.
A Magyar Agrárkamara úgy ítéli meg, megérett a helyzet az agrárgazdasági tanács összehívására, ahol az agráriumban kialakult problémákat az érintettek megvitathatják - mondta Forgács Barna alelnök. A kamara adatai szerint tavaly a nemzeti kiegészítésként járó 50 milliárd forintot, az EU közvetlen támogatásából 60 milliárd forintot nem fizettek ki a termelőknek, ezért a köztestület elismeri a demonstrációra készülők követeléseinek jogosságát, ám nem támogatják a megmozdulást.
A termelők 80-90 százaléka február végéig megkapja a területalapú támogatás uniós részét - jelentette ki Pásztohy András, az agrártárca politikai államtitkára pénteken Debrecenben. Február 15-től megkezdődik a területalapú támogatás nemzeti kiegészítésének a kifizetése is, amit március 15-ig a gazdák 90 százaléka kézhez kap - állította Pásztohy, aki szerint a munkák gyorsítása érdekében 71 munkatársat irányítottak át a földművelésügyi hivatalokból a vidékfejlesztési hivatalokba, ahol további 60 munkatársat is átcsoportosítottak az engedélyezési munkák gyors elvégzésére. (MTI)
A Magosz időpont-változtatási döntésétől függetlenül kivonul tüntetni az eredetileg megjelölt napon, február 17-én, valamint a módosított időpontban, február 21-én is a Kossuth térre a Magyar Sertéstenyésztők Szövetsége, a Magyar Gazdák és Fogyasztók Önvédelmi Mozgalma (Magföm), a Biokultúra Egyesület és a Hangya Együttműködés - így döntött a héten tartott budapesti ülésén a demonstrációs bizottság. A kormányzatnak legkésőbb február 22-ig adnak határidőt arra, hogy a terveik szerint a demonstráció első napján átnyújtott petíciójukban megfogalmazott követelésekre érdemben válaszoljanak. Ha nem járnak eredménnyel, akkor az agrárszervezetek az azt követő három napon is demonstrációkat tartanak a fővárosi körgyűrűn, illetve a Kossuth téren.