Szappan, szaharin, zokni

Negyed kiló szappan, egy deci kézmosó, negyed kiló rizsa, két és fél mázsa szén, három tojás, egy pár flór patentharisnya, egy pár házicipő - ilyen tételek sorakoznak katonás rendben a Décsi György nevére kiállított vásárlási könyvben. A tulajdonosról annyit tudunk, hogy rendőr volt, és Rákospalotán élt. Foglalkozása dacára nem lehetett egy rigorózus ember, mert "a háztartás fejének aláírása" szöveg fölül hiányzik a szignója. Gondosan bejegyezték viszont a könyvbe a felesége, valamint újszülött gyermeke nevét.

Érthető ez a fegyelem, hiszen a vásárlási könyv címlapjának belső felén öt pontból álló "Figyelmeztetés"-sor olvasható. E szabályokat a füzet végén német, román, szlovák, orosz, horvát és szerb nyelven is megismételték. Hiába, a kibocsátás időpontjánál az 1941. május 20-i dátum olvasható: korántsem volt már lehetetlen, hogy az egyszeri rendőr idegen anyanyelvű kereskedőtől kéri majd a cérnát vagy a tűzifát. Így mindenki pontosan tudhatta, hogy "az iparos és kereskedő közszükségleti cikket fogyasztónak csak a közvetlen fogyasztás szükségletének megfelelő és a rendkívüli gazdasági viszonyok által indokolt mennyiségben szolgáltathat ki", s hogy minden beszerzést gondosan be kell jegyezni a könyvbe. A füzet tulajdonosa csak a közvetlen családtagjai számára vásárolhatott az okmánnyal; ha bármi visszaélést követett volna el, hat hónapig tartó elzárással, nyolcezer pengő büntetéssel és a könyv elkobzásával volt büntethető.

A büntetés nagysága is mutatja, hogy nem akármilyen érték volt egy vásárlási könyv. A Décsi család nemcsak "vegyes háztartási cikkekre" - szappanra, konzervre, rizsre és tüzelőanyagra - tehetett szert általa, hanem a legkülönfélébb ruhaneműkre is. Vásárolhattak méterárut, kész fehérneműt, ágy- és asztalneműt, kész felsőruhát, kötöttárut, fonalat, utalványmentesen beszerezhető lábbelit, sőt varrathattak is hozott anyagból.

Décsiék a leggyakrabban Csizmadia Pál rákospalotai, Szentmihályi út 4. alatti termény- és vegyeskereskedésében vásároltak. Évente háromszor-négyszer szereztek be nála szappant, mosószappant, rizst. A Pázmány utcai Tallódy Lajos, majd az üzletet átvevő Szabó Ödön látta el őket fával és szénnel. Ugyancsak Palotán volt a Szent Szív Gyógytár, ahol egy ízben pipereszappant, több alkalommal pedig szaharint vásároltak. De ha ruhaneműk beszerzésére került a sor, a család kénytelen volt bevillamosozni Budapestre. A Corvin Áruházban szalvétát, a Berlini tér 3. alatti Müller Divatházban kesztyűt, Bogácsi Lajos József körúti üzletében flanelt, a Rákóczi úti Magyar Divatcsarnokban fehérneműt, a Schick cipőszalonban női csizmát, a Baross utcai Gyermekruha Otthon nevű üzletben egy szövet ruhácskát vettek. A kisebb dolgokat Újpesten is meg lehetett kapni, sőt egy ízben Rákospalota is jó beszerzési forrásnak bizonyult: amikor egy pár halinacsizmára volt szükségük, nem is mentek tovább Lukács Ármin Horthy Miklós úti boltjánál.

1943 májusától a körúti üzletek helyett inkább csak a Mosonyi utcát látogatta a család. Június 26-án pecséttel igazolta a Rendőr Fogyasztási Szövetkezet, hogy "rendkívüli ellátást", azaz inget és gatyát kapott a családfő, 19 pengő 25 fillér értékben. Ehhez járult ugyanazon a napon 8 pengő 54 fillér értékű harisnya és zokni. Szeptemberben a rendőr-nyugdíjbiztosító flanelt és harisnyát, majd gyerekzoknit és kötött kabátot juttatott Décsiéknek, karácsony előtt pedig fehérnemű érkezett.

Az utolsó bejegyzés 1944. november 17-én kelt. Kopott tintaceruzával, kapkodva rótta valaki azt a néhány szót a vásárlási könyvbe. Csak a "zokni" silabizálható ki közülük, meg az, hogy 17 pengő 40 volt a számla. A pecsét olyan halvány, hogy szinte nem is látszik. Érthető persze, hisz nem nagyon lehetett ott idő és alkalom az adminisztrálásra. Kelet felől alighanem már az ágyúzást is hallani lehetett.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.