A francia-német kiegyezést idézik a közös kormányülések

A magyar kormány az autonómia kérdésében a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) álláspontját támogatja - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kedden a Duna Televízió reggeli műsorában.

A miniszterelnök azt mondta: "ez egy kiterjedő decentralizáció és egy folyamatosan kiterjedő kulturális autonómiának a valamilyen keveréke, ami politikát most a román kormány az RMDSZ támogatásával visz".

Gyurcsány Ferenc kifejtette: a magyar kormány támogatása azt jelenti, hogyha vita van a román kormánypártok és az RMDSZ között, akkor a magyar kormány az RMDSZ politikáját támogatja.

Egy újságírói kérdésre, amely szerint, ha az RMDSZ azt mondja két év múlva, hogy etnikai alapú területi autonómiát szeretne, akkor a magyar kormánynak azt kell-e támogatnia, Gyurcsány Ferenc azt válaszolta: mai felfogása szerint igen.

Szlovákiai bírálatok

A szlovák közjogi méltóságok autonómiával kapcsolatos véleményére is reagált a magyar miniszterelnök: szerinte a szélsőséges nacionalista irányzatok a régióban állandó nyomás alatt  tartják a kormányokat, és azoknak a társadalmi béke fenntartása érdekében időként tekintettel kell lenniük az ilyen igényekre. Hozzátette: a magyar-szlovák viszonyban nincsen komoly konfliktus.

Nemzeti vízum

Egy, a nemzeti vízumra vonatkozó kérdésre válaszolva Gyurcsány  Ferenc közölte: soha nem mondta, hogy ez nemzetiségi alapon járna, mivel ilyen kérdésben nem lehet nemzetiségi alapú megkülönböztetést tenni.

Emlékeztetett rá, hogy a státustörvény biztosította kedvezmények is kulturális identitás alapján járnak.

"Részben vagy egészben magyar identitásúak azok, akik ilyen szoros kapcsolatra törekednek Magyarországgal, de nem kell, hogy attól felszisszenjünk, hogy lesznek majd román nemzetiségűek is, akik ilyen vízumért folyamodnak, és ha ilyen céllal teszik, habozás nélkül meg kell nekik adni" - jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök.

Verespatak

A romániai Verespatakon tervezett bányaberuházással kapcsolatban a román kormány megteszi azt, ami elvárható - mondta Gyurcsány Ferenc kedden egy televíziós műsorban.
"Ebben az ügyben, ami elvárható, azt a román kormány megteszi" - fogalmazott a miniszterelnök.     

Gyurcsány Ferenc emlékeztetett, a múlt héten Románia hivatalos diplomáciai jegyzékben tájékoztatta Magyarországot arról, hogy bevonja a folyamatba.

Ha kiderül, hogy a választott technológia semmilyen mértékben nem tudja garantálni a régió környezetének védelmét, "akkor majd elkezdünk tisztességgel  fellépni" -mondta Gyurcsány Ferenc.

"Két szomszédos ország kapcsolatában ebben a szakaszban ezt lehet elvárni" - fűzte hozzá.

Nincs vétófenyegetés

A miniszterelnök azt mondta, hogy nem kíván "revolverezni" azzal, amivel a magyar ellenzék, hogy Magyarország vétózza meg Románia uniós csatlakozását.

"Nem kívánok eljátszadozni azzal a gondolattal, amellyel a magyar jobboldal rendszeresen eljátszik, hogy vétózzunk, (...) hogy üzenjük meg a román kormánynak, Romániának, hogy Magyarország a huszonötök tagjaként abban a helyzetben van, hogy nemet tud mondani"  - hangsúlyozta a kormányfő.

Hozzátette: Magyarországnak stratégiai érdeke, hogy Európának ez a fele a stabilitás szigete legyen; de ez nem azt jelenti, hogy nem kell megkövetelni, hogy azt amit Románia vállalt a csatlakozáshoz, azt nem kell ellenőrizni EU-nak.

Közös kormányülések

Gyurcsány Ferenc szerint a hétfőn, a Calin Popescu Tariceanu román miniszterelnökkel folytatott budapesti tárgyalás után bejelentett, ezentúl rendszeres közös magyar-román kormányüléseknek lényegének azt tartja, hogy közös döntések szülessenek.

Az idei, Bukarestben tartandó ülés napirendjéről elmondta: azokról a nagy, elsősorban infrastruktúra-fejlesztési projektekről fognak dönteni, amelyet a két ország közösen akar fejleszteni. Hozzátette: ezeket a terveket Brüsszelbe be fogják nyújtani.

Gyurcsány Ferenc elmondta, hogy az ötlet a magyar kormánytól származik. Közölte: a közös kormányülésnek európai szimbolikája van, mivel ez a francia-német kiegyezéshez vezető út egyik eleme volt.

A kormányfő hangsúlyozta: a kezdeményezés további oka, hogy a szomszédos országok közül a legtöbb, történelemből hozott seb a román-magyar viszonyban van, s Romániában él a legnagyobb magyar kisebbség. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.