Verespatak: döntés csak a hatástanulmány után
A román miniszter hangoztatta: Románia minden európai uniós környezetvédelmi előírást és nemzetközi kötelezettségeiből adódó feltételt be fog tartani. "Románia nem csak saját állampolgárai felé érez felelősséget, hanem a szomszédos országok lakosai iránt is" - emelte ki Sulfina Barbu.
Újságírói kérdésre reagálva elmondta: el tudja képzelni, hogy nem valósul meg a beruházás.
Persányi Miklós beszámolója szerint a tárgyaláson ismét felvetette: Magyarország nem szeretné, ha a környezetre káros beruházás megvalósulna. "Románia uniós csatlakozási tárgyalásokon vállalt kötelezettségei nem összeegyeztethetőek a projekt megvalósításával" - húzta alá a magyar miniszter.
Persányi Miklós reményei szerint a környezeti hatásvizsgálat során sikerül bizonyítani azt, hogy a beruházással járó környezetvédelmi hatások olyan jelentősek, amelyek kizárják a projekt engedélyezését.
Sulfina Barbu a beruházás engedélyezésének döntésére vonatkozóan nem tudott határidőt mondani, hivatkozva arra, hogy a környezeti hatástanulmány elkészítését megelőző lépések nem a hatóságoktól függnek.
A folyamat első lépéseként a hatásvizsgálatról a szomszédos országokkal folytatott egyeztetéseket említette, amelyet a nemzetközi szinten környezeti kockázatokat rejtő beruházásoknál ír elő a két ország által aláírt úgynevezett Espoo-i egyezmény.
"Ezt követően a hatástanulmány tartalmi előírásainak, követelményeinek összeállítása a feladat, amelynek alapján már a beruházó cég elkészíttetheti a hatástanulmányt" - mutatott rá Sulfina Barbu.
Persányi Miklós a román kormány múlt heti felkérésére utalva megjegyezte, hogy Magyarország a hatástanulmány tartalmi követelményeinek összeállításához szakértői segítséget ajánl fel.
"A környezetvédelmi tárca a társadalom nyilvánossága előtt ajánlja fel a szakértői segítségnyújtást" - fogalmazott a miniszter. Hozzátette, hogy bármely magyarországi szervezet felvethet különböző szempontokat a hatásvizsgálat kapcsán, amelyeket aztán eljuttatnak a román hatóságokhoz megfontolás céljából.
Sulfina Barbu hangsúlyozta, hogy a román kormány olyan komplex hatástanulmány elkészítéséhez ragaszkodik, amelynek a gazdasági és környezeti szempontok mellett feltétlenül tartalmaznia kell természetvédelmi, szociális, kulturális és történészeti szempontokat.
"Ezen kívül szóba sem jöhet a projekt megkezdése akkor, ha a beruházó nem vállalja az aranykinyerés után a helyszínen a jelenlegi helyzet visszaállítását" - fűzte hozzá a román miniszter.
Kitért arra, hogy Románia uniós csatlakozásának időpontja nincs összefüggésben a beruházás engedélyezésével, ugyanis már most érvényesek az országra az EU környezetvédelmi előírásai.
"Ugyanakkor ha esetleg hibás döntés születne a beruházásról, az befolyással lenne Románia uniós csatlakozására" - jelezte Sulfina Barbu, utalva a csatlakozási tárgyalásokon a környezetvédelmi fejezetnél elfogadott védzáradékra. Ennek értelmében egy évvel kitolódna a tagjelölt 2007-re tervezett csatlakozása a szabályok megszegése esetén.
Persányi Miklós eredményesnek értékelte román kollegájával folytatott tárgyalását. Szavai szerint Sulfina Barbu meggyőzte arról, hogy Verespatak kérdését a román kormány körültekintően kezeli. (forrás: MTI)