halapenz.hu - újabb kiadás

Ismét megjelenik az interneten a híressé vált halapenz.hu oldal. E tény is jelzi, eredménytelen, netán álságos volt a tavaly tavasszal az egészségügyön végigsöprő hálapénz-botrány.

Az eltelt lassan egy évben a gyakorlatban semmi sem változott. A mai napig újabb és újabb levelek kerülnek az internet fórumaira szülészekről, nőgyógyászokról, a szülés és a terhesgondozás változatlanul magas tarifáiról, illetve a tapasztalatokról. A múltat és a jelent csak egy-egy szófoszlány érzékelteti: ahogy például az egyik kismama utal arra, hogy a történtek után eleinte nem, majd később is csak félve mert rákérdezni, mivel is tartozik orvosának, de azután ő is megosztotta "fórumozó" társaival tapasztalatait, tudják meg időben, mennyit kell fizetni.

Tavaly az egyik érintett orvos bejelentésére az adatvédelmi biztos betiltotta a halapenz.hu című internetes honlap működését, mondván: az közli az orvosok személyes adatait. (A honlap azt követően lett különösen látogatott, hogy egy nagyon kedvelt, de "túlvállaló" nőgyógyász egyik páciense életét vesztette.) A honlap orvosok nevét, kezelési módszereit és "árát" ismertette. A biztos szerint az ilyen információk közlését törvény tiltja. Az ügy azonban sokkal messzebbre vitt: szakmai szervezetek, a minisztérium, jogászok és az érintettek is a hálapénzzel foglalkoztak heteken át. Vitáztak a jogosságáról és arról, valójában mi is a hálapénz, mi különbözteti meg a paraszolvenciától. Vétkezik-e az orvos, ha a kapott "adomány" fejében jobb ellátást ad betegének.

Az megosztotta ugyan a közvéleményt, az orvosokat és a döntéshozókat: megkülönböztethető-e az előre adott, illetve kért pénz az utólag kapott "hálaadománytól". Az orvostársadalom abban mindenképpen egységes volt, hogy az orvos berendeléséért mindenképp fizetni kell. Azt senki sem vitatta, hogy az egészségügyi bérek rendezése nélkül a helyzet megoldhatatlan. Mint ahogy a többség azzal is egyetértett, hogy a munkaidőn kívül, szabadidejében, a kismama kedvéért behívott orvostól miért lenne elvárható, hogy mindezt ingyen tegye. Az ügy aztán újabb hullámot indított: a szülésprogramozókét, akik szándékosan ügyeleti idejükre "időzítették" páciensük szülését, amit viszont már a többség elfogadhatatlannak tekintett.

A helyzet rendezésére többféle elképzelés is volt: a minisztérium részletes útmutatót ígért, ami azt jelölte volna ki, hol és miért kell fizetni, s miért nem. Az egyik vidéki kórház etikai kódexet készített, ami a hálapénz visszafizetését részletezte, egy másik helyen pedig a szülést levezető orvos megválasztását tiltották meg. A gyakorlatban lényegében csak ez utóbbi valósult meg, de még ez a megoldás is nagy vitákat kavart.

A lavinát elindító internetes oldal a működtetők ígérete szerint március közepén indul újra. Addig is egyebek mellett "halapenz helyett", illetve "halapenz.-hu.emlekoldal" címmel szabadon böngészhet, keresgélhet bárki más kismamák tapasztalatai között, s írhatja meg véleményét a saját orvosáról. A frissebb beírások szerint a hálapénzek összege nem változott egy év alatt. A szülésekért átlagosan 50 ezer forintot, terhesgondozásért alkalmanként öt-hat ezret fizetnek a kismamák. De más szakmákban is változatlan a gyakorlat: a sebészeten legalább 20 ezer forinttal fejezik ki a betegek a "hálát", a belgyógyászaton legkevesebb tízezer forintot adnak az orvosoknak.

- Nem szeretném, ha az osztályomon keveredések lennének. Ezt a betegazonosítót mindig hordja jól láthatóan a nyakában
- Nem szeretném, ha az osztályomon keveredések lennének. Ezt a betegazonosítót mindig hordja jól láthatóan a nyakában
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.