A kormány tavasszal dönt a NATO-radarról
A radar ügyét Magyarország belügynek tekinti, "nem kívánjuk a NATO-partnerek egyikét sem, és különösen a NATO egészét ebbe a vitába bevonni" - mondta Juhász Ferenc egy, az újév alkalmából rendezett ünnepségen.
Hozzátette: a közvéleménynek fel kell készülnie arra, hogy választani tudjon biztonságpolitikai és környezetvédelmi érdekek között.
"Két olyan értékről van szó, amely egyaránt fontos", de a radarállomás tekintetében ezt a két érdeket "egyszerre, egy időben, egy helyen tökéletesen biztosítani nem lehet" - mondta a politikus.
Kijelentette: "Valamelyiknek a rovására dönthetünk majd csak. Az ehhez szükséges elszántsággal a kormány rendelkezik, és hamarosan meghozza a döntést, amely mindenféleképpen biztosítani fogja - bármilyen megoldás is szülessen - az ország légterének ellenőrzési lehetőségét".
Juhász Ferenc az ünnepséget követően újságíróknak elmondta: a döntési folyamat azért ilyen hosszú, mert "számos olyan új elem jelenik meg az ország biztonsági helyzetének értékelésében, a légtér ellenőrzésének szükségességében, (...) amely mindenféleképpen okot ad arra, hogy a kormány alaposan elemezze a helyzetet és értékelje azokat a javaslatokat, amelyeket a Zengő-bizottság is megfogalmazott".
Mint mondta, "a Zengő-bizottság jelentése szerint katonai értelemben az egyedüli jó megoldás a Zengő. Más érdekek viszont másfelé tolják ezt a döntést".
Nekünk mindenféleképpen kompromisszumot kell hoznunk, (...) olyan döntést kell hoznunk, amely az ország többségének érdekeit szolgálja" - fogalmazott Juhász Ferenc.
A honvédelmi miniszter szerint tudomásul kell venni: az is a vizsgálat tárgya, hogy a döntés milyen pénzügyi konzekvenciákkal jár.
"Itt milliárdokról van só, az adófizetők pénzéről, és ebben illő körültekintően eljárni" - tette hozzá.
Bocskai István, a szaktárca kommunikációs igazgatója az MTI-vel közölte: a Zengő fáinak megrongálása miatt a Honvédelmi Minisztérium feljelentést tett az illetékes rendőrkapitányságnál ismeretlen tettes ellen, és azt remélik, hogy "ennek a barbár tettnek az elkövetője mihamarabb kézre kerül".
Mint mondta, a rongálás helyszíne a magyar állam tulajdona, egyben honvédségi vagyonkezelésű terület, ezért kötelezettségük volt, hogy feljelentést tegyenek. Az ügy előzménye: civil szervezetek 2004. februárban megakadályozták, hogy megkezdődjenek az eredetileg a Zengőre tervezett NATO-lokátorállomás megépítéséhez nélkülözhetetlen fakitermelési munkák a Mecsekben.
A lakossági felháborodás és a sorozatos megmozdulások hatására a közelmúltban egy szakértői grémium vizsgálta meg a lokátor elhelyezésének lehetőségeit. A Zengő-bizottság december 9-én hozta nyilvánosságra kiegészítő jelentését, amelyben a síkvidéki lokátorok alkalmazását sem találta a többinél megfelelőbb megoldásnak a Magyarországra tervezett NATO-radar felépítésének helyszíneként.
mti