Közép-Európában is nőhet a szélsőséges időjárás kockázata
A szolgálat a különböző megszorítások, elvonások miatt az idén hozzávetőleg 2,4 milliárd forintból gazdálkodhat, ami 300 millió forinttal kevesebb a 2004-es évinél. Ezért - pénzügyi megfontolásból - most újabb két helyen, Kékestetőn és Farkasfán automata időjárásjelzésre kell áttérni, holott a teljes képhez - mint például a felhők észleléséhez - elengedhetetlen lenne az emberi megfigyelés is - mondta Mersich Iván elnök.
A pontos időjárás-előrejelzésnek a mindennapi életben milliárdos nagyságrendű kihatása van, elég csak a fűtéshez használt gáz importjánál az áralkura, vagy a balatoni víz utánpótlásának beindítása körüli kérdésekre gondolni.
A tudományos munka elmélyítésére, az éghajlatváltozás következményeinek prognosztizálására is szükség lenne - hívta fel rá a figyelmet az elnök. A meteorológusok többsége szerte a világon egyetért abban, hogy a körülbelül tízezer éve a bolygónkon kialakult, úgynevezett klímaoptimum - az időjárás menete - kizökkent a megszokott kerékvágásból, bár kilengések eddig is előfordultak. Így például a XI., XIII. században felmelegedést észlelhettek őseink, amíg a XVI., XVII. században a szokásosnál hidegebb idők jártak.
Manapság vélhetően a felmelegedés gyorsulásához a környezeti károsítások is hozzájárulnak, s ezek a tényezők a szélsőséges jelenségek előidézésénél is szerepet játszhatnak - hangsúlyozta Mersich Iván.
A várható változások tudományos elemzése azért is elengedhetetlen, mert a jelenlegi klímaoptimumra épültek fel a különböző társadalmak, így az időjárást veszi figyelembe az utcák csatornáinak vízáteresztő keresztmetszete, a lakások szigetelése, a munkarend - és mindezek korrekciója súlyos megterhelést jelenthet a gazdaságnak.
A változásra jó előre fel kell készülni. A felkészülés része például a növénytermesztésnél olyan új szárazságtűrő fajták kinemesítése is, amelyeket az elsivatagosodó Alföldön lehet majd jó eredménnyel terjeszteni a következő évtizedekben - mutatott rá az elnök. A Kárpát-medence geopolitikailag előnytelen helyzetben van Európa térképén, ám meteorológiai szempontból ma még előnyös ez a régió, a katasztrófák egyelőre elkerülték. De vészhelyzet esetére a prognózisok készítéséről mégsem lehet lemondani. Éppen ezért a szolgálat most kéréssel fordult a Magyar Tudományos Akadémia meteorológiai tudományos bizottságához, hívja fel a politikusok figyelmét az éghajlatváltozással kapcsolatos kutatások jelentőségére, hogy döntéseik meghozatalánál az a jelenleginél nagyobb hangsúlyt kaphasson - húzta alá Mersich Iván. (MTI)