Barbár támadás a Zengő fái ellen
Amióta a környezetvédők sikeresen megakadályozták a Baranyai megyei Zengő-hegyen a katonai radar építését, az erre felkért tárcaközi bizottság megállapította, hogy máshová is lehetne építeni az országban katonai lokátort – de a honvédelmi tárca a jelek szerint ragaszkodik az eredeti helyszínhez, állítja a Civilek a Zengőért szervezet vezetője, Herbert Tamás.
Környezetvédő szervezetek mai sajtótájékoztatójukon elhangzott: az említett tárcaközi bizottság szerint bár katonai szempontból a Zengő-hegy a legjobb, környezetvédelmi szempontból viszont a legrosszabb választás. A honvédelmi tárca azt állítja, hogy ha máshová építenék a katonai radart, több tízmilliárd forinttal többe kerülne – mondta Herbert, aki szerint azonban erre vonatkozó kimutatást a Honvédelmi Minisztérium soha nem tett közzé, ráadásul korábban, a térségben tartott lakossági fórumon a tárca képviselője még csak néhány milliárdos többletköltségről beszélt.
Vay Márton, a Védegylet munkatársa szerint a honvédelmi tárca arra is utalt már, hogy a NATO nem fogadna el más helyszínt, csak a Zengőt. „Szeretnénk tudni, hogy ez így van-e” – mondta Vay. – „Eddig kizárólag a NATO válaszolt a leveleinkre, ezért reméljük, hogy most is korrekt választ kapunk”. Ennek érdekében hatvan környezetvédő szervezet levélben fordult a katonai szövetséghez, és kérte, hogy az uralkodó uniós környezetvédelmi elvek szellemében támogasson egy másik helyszínt.
Herbert azt is nehezményezi, hogy a magyar katonai vezetés korábban társadalmi vita megszervezését ígérte, utóbb azonban – a civilek információi szerint - felkereste az egyik Zengőhöz közeli település valamelyik önkormányzati képviselőjét és a közvélemény befolyásolására kérte. A tárca ezt ma közleményben cáfolta.
Herbert sajnálatosnak nevezte, hogy a környezetvédelmi miniszter nem foglalt állást, sőt, tudomása szerint a miniszterelnök csütörtökön találkozik a Baranya megyei közgyűlés vezetőjével, aki arra készül, hogy támogatni fogja zengői tervet. A Civilek a Zengőért vezetője szerint a megyei vezetés eltávolodott ebben a kérdésben a lakosság véleményétől.
Miközben a mai sajtótájékoztatón bejelentették, hogy ismét készültségbe helyezték a környezetvédők riadóláncát – arra az esetre, ha beindulnának a Zengőn a láncfűrészek, a helyi erdészet bejelentette, hogy ismeretlenek betonacélokat vertek a Zengő több fájába. A Mecseki Erdészeti Rt. emiatt bejelentést tesz a természetvédelmi hatóságnál.
"Az elkövetők a Mecsek csúcsának kilátóját övező, huszonhárom tölgy- és bükkfa törzsét fúrták át, a furatokba pedig betonacélokat vertek" - mondta Ripszán István. Az erdészeti vezető közlése szerint ezt nem az erdészet munkatársai követték el.
Bocskai István, a honvédelmi tárca kommunikációs igazgatója erre úgy reagált, hogy a szaktárca megdöbbenéssel értesült a barbár természeti rombolásról. A tárca Zengővel kapcsolatos álláspontjáról pedg azt mondta: a minisztérium tartja magát ahhoz az álláspontjához, amelyet a lokátorállomás építésének leállításakor tett, azaz mindaddig nem folytatja a beruházást, amíg nincs döntés a kérdésben, és semmi olyat nem tesz a környéken, amely megfordíthatatlan folyamatot okozna.
A zöldek sajtótájékoztatóján a Schmuck Erzsébet, a Magyar Természetvédők Országos Szövetségének társelnöke arra figyelmeztetett, hogy a Zengő ügyében a Bős-Nagymarosi vízlépcső elleni tiltakozáshoz hasonló országos koalíció alakult ki.
A Védegylet munkatársa pedig utalt rá, hogy ismét tiltakozásra hívják fel azt a 250 tagot számláló értelmiségi csoportot, amely korábban levélben fejezte ki a radarral kapcsolatos ellenvéleményét. Ez pedig egy olyan szekértáborokon átívelő lista, amilyen a rendszerváltozás óta nem volt - mondta Vay.
Hogy mégis hová épüljön a lokátor a Zengő-hegy helyett, az nem a környezetvédők feladata eldönteni – mondta Weinbrenner Gábor, a Greenpeace munkatársa, aki szerint a zöldek álláspontja világos: természetvédelmi területre ne.