Lépéskényszer Verespatak ügyében

Szerdáig tehetnek észrevételt a verespataki bányaberuházás ellenzői a tervezett aranybánya lapunkhoz is eljuttatott megvalósíthatósági tanulmányával kapcsolatban. A zöldek szerint a magyar kormánynak is lépnie kellene, különben hazánk elveszíti a jogot, hogy beleszólhasson az engedélyezési folyamatba.

A Rosia Montana Gold Corporation decemberben adta be engedélyezésre a Verespatakra tervezett aranybánya technikai megvalósítási tanulmányát a román hatóságoknak. A román nyelvű beadvány angol nyelvű fordítását lapunk is megkapta. Az Alburnus Maior romániai zöldszervezet szerint úgy tűnik, hogy a dokumentum készítőinek nincs tiszta képük a beruházás következményeiről - még valószínűbb azonban, hogy meg akarják téveszteni a hatóságokat és a közvéleményt. A dokumentum ugyanis azt állítja, hogy a bányának egyáltalán nem lesznek a határokon túl is érzékelhető környezeti hatásai (emlékeztetőül: 2000 kora tavaszán egy ugyanilyen technológiával működő román bánya balesete megtizedelte a Tisza magyarországi és jugoszláviai szakaszának élővilágát), és az üzem jelentős egészségügyi kockázatot sem jelent.

A tanulmány megállapításai Magyarországot is érintik: amennyiben nincsenek a határokon túlterjedő környezeti hatások, akkor ezekre nézve hatásvizsgálatot sem kell készíteni, és Magyarország kizárható a további engedélyezésből. A Greenpeace, illetve az Alburnus Maior felhívása szerint ez ellen január 12-ig még magyarországi szervezetek és magánszemélyek is tiltakozhatnak, például a www.rosiamontana.org internetcímű honlapon keresztül. A dokumentum hiányosságaira rámutató észrevételekkel a román jog szerint el lehet érni az engedélyezési eljárás felfüggesztését.

A zöldek úgy vélik, a civil fellépés mellett szükség lenne a magyar kormányzat közbeavatkozására is. Ellenkező esetben ugyanis valószínűleg nem kerül sor a nemzetközi környezeti hatásvizsgálatra (szemben azzal az ígérettel, amit még az időközben már lemondott román környezetvédelmi miniszter tett magyar kollégájának). A Külügyminisztérium álláspontja szerint a tárca számos fórumon hangot adott ugyan tiltakozásának, a szakmai ellenlépéseket azonban csak a környezetvédelmi minisztérium teheti meg. A zöldtárca lapunkhoz eljuttatott közleménye szerint Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter minapi levelében tájékoztatta frissen kinevezett román partnerét a beruházást elutasító magyar álláspontról, hivatalos tájékoztatást kért az engedélyezésről, és személyes találkozót is kezdeményezett.

A levél arra is kitér, hogy a projekt a Tisza egész vízgyűjtőjét érinti, és a hatásvizsgálatot is ennek ismeretében kell lefolytatni.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.