A mobilt már visszaveszik...
- Mikorra várhatom, hogy kihozzák az új mosógépet?
- Valamikor délután.
- És a régit is elviszik?
- Miért vinnénk?
- Úgy hallottam, hogy idéntől kötelező visszavenni...
- Mi erről semmit nem tudunk!
A fenti diskurzus a napokban a valóságban is elhangzott, s a végén nem született konszenzus: az új gép valóban megérkezett, de a régi (egyelőre) a vevő nyakán maradt. Valójában mindkét félnek igaza volt: a vásárlónak is, aki azt hallotta, hogy 2005-ben megoldódik az elektromos-elektronikai hulladékok visszavételének problémája, meg az eladónak is, aki egyelőre tudni sem akart a lestrapált szerkezet átvételéről.
Amikor egy tavalyi jogszabály-változás bevezette az elektromos és elektronikai termékek környezetvédelmi termékdíját, már sejteni lehetett, hogy alapvető változások lesznek a hulladékfronton. Az új zöldadó megfizetését ugyanis csak azok a gyártók, illetve forgalmazók tudják elkerülni, akik gondoskodnak hulladékká vált termékeik begyűjtéséről és hasznosításáról.
Ha valaki az új rendelkezések életbe lépése után új elektronikai terméket vesz, a hasonló rendeltetésű régit a vásárlás helyén (márkától függetlenül) kötelesek tőle visszavenni, s ezért nem számíthatnak fel semmilyen díjat vagy költséget. Tehát új hajszárító beszerzésénél a régi hajszárítót, új villanyborotvánál a kimustráltat mindenképpen az üzletben lehet hagyni (sőt, a "hasonló rendeltetésű" kitételt úgy kell értelmezni, hogy például egy DVD-lejátszó megvásárlásánál a lestrapált videomagnót is a boltban hagyhatjuk). Az eladók a nagyobb készülékek (hűtők, sütők, televíziók stb.) eladásánál azt is kötelesek lesznek felajánlani, hogy kiszállításkor a régit díjmentesen elviszik.
Aki nem vesz semmit, csak egyszerűen szeretne megválni a használhatatlan vagy felesleges régi masinától, az leginkább a hulladékudvarokban bízhat, hamarosan ugyanis az összes ilyen intézmény berendezkedik az elektronikai hulladékok fogadására (jelenleg erre csak néhány hulladékudvar hajlandó). Lesznek továbbá célirányos, kifejezetten a "kifutó" elektronika begyűjtését segítő lomtalanítások is.
A fordulónap 2005. augusztus elseje, akkortól tehát a bevezetőben idézett dialógus már semmiképpen nem végződhet úgy, hogy "kérem, mi erről még nem hallottunk". A Magyarországon jelen lévő gyártók és forgalmazók - ha meg akarnak szabadulni a termékdíjfizetés rémétől - kénytelenek lesznek maguk is ösztönözni a visszavételt, a jogszabály ugyanis előírja, hogy minden évben a kibocsátásuk egyre nagyobb (2008-ban már 40) százalékát kell begyűjteniük és újrahasznosítaniuk. Így vélhetően nemcsak az ingyenes leadási lehetőségek szaporodnak meg, hanem azok a csereakciók is, amikor valamilyen előnyt (utalványt, árengedményt) adnak a régi készülékért.
Némiképp hasonló rendszer működik tavaly óta a mobiltelefonoknál: az elhasználódott mobilokat elvileg a szolgáltatók és a gyártók ügyfélszolgálatai is ingyenesen átveszik. Erről egyébként a Pannon GSM és a T-Mobile egy-egy üzletében munkatársaink a napokban személyes tapasztalatokat is szereztek: a Pannonnál első szóra, a T-Mobile-nál pedig némi tanácstalanság után átvették a nyugdíjazandó telefont (sőt az utóbbinál olyan űrlapot is kerítettek, amelynek kitöltésével igazolható, hogy a tulajdonos legális és környezetkímélő módon vált meg kiszolgált mobiljától).
Az autóüzletágban július elsejétől működik a kötelező visszavétel rendszere. Itt nincs semmi előfeltétel (tehát nem kell új autót venni a régi leadásához): ha valaki meg akar válni az életútja végéhez ért autójától, ennek lehetőségét a gyártó köteles lesz biztosítani, mégpedig úgy, hogy senkinek se kelljen 50 kilométernél nagyobb távolságot megtennie a legközelebbi leadóhelyig. Gőzerővel folyik azoknak a társaságoknak a szervezése, amelyek átvállalhatják a gyártóktól és a forgalmazóktól a gyűjtés és a hasznosítás nyűgjét: az "első fecske", azaz a Car-Rec Kht. már az első kuncsaftokkal (Suzuki, General Motors, Hungarolada) is megállapodott. Erősen valószínű, hogy az évek óta a köztereken veszteglő roncsokat is felszívja az új rendszer: egyrészt azért, mert a fellelhető tulajdonosok júliustól kemény büntetésekre számíthatnak, ha nem fordulnak sürgősen valamelyik átvevőhöz, másrészt pedig azért, mert a hulladékacél világpiaci ára a magyar szabályozástól függetlenül is folyamatosan nő, s az utóbbi hónapokban 100 százalékkal emelkedett.