Orbán-szőlő: tény a 41 milliós állami támogatás

Orbán Viktor feleségének cége 2001-ben 41 millió forintos állami támogatást kapott szőlőtelepítésre az FVM Borsod Megyei Hivatalától. Lévai Anikó tegnap azt nyilatkozta: a 48 hektáros szőlőbirtok ráeső 8 hektáros részét a támogatás nem érintette.

Ami napokkal ezelőtt még csak parlamenti kérdés volt, immár bizonyosság: az Orbán Viktor felesége által negyedrészben tulajdonolt Szárhegydűlő-Sárazsadány-Tokajhegyalja Kft. 2001-ben 41 millió 475 ezer forintos vissza nem térítendő - négy évre szóló - állami támogatást kapott 13 hektáros szőlőtelepítésre. A megyei FVM-hivatal helyettes vezetője, Németh László érdeklődésünkre elmondta: a 2001 és 2005 (a termőre fordulás) között folyósítandó összeg felhasználását ellenőrzik, eddig mindent rendben találtak. A hivatal adatai szerint a termelők 2001-ben 1100 hektár gyümölcstelepítésre kaptak támogatást, ebből majdnem százötven hektárnyi volt a szőlő. E körbe tartozik az említett kft. is, amelynek résztulajdonosa Lévai Anikó, Orbán Viktor felesége. Lévai Anikó tegnap az Origónak úgy nyilatkozott: a kft. 48 hektáron gazdálkodik, ebből 8 hektár az övé, amelyet nem érint a támogatás.

A tulajdonosi kör ismert. A Tokajhegyalja Kft. tulajdonosa Lévai Anikó egykori ügyvédkollégája, Szász Attila; a volt postabankos igazgatósági elnök, Madarász László; az Orbán család legszűkebb baráti köréhez tartozó Kékessy Dezső, aki az orbáni időkben párizsi nagykövet volt, ma viszont egy másik cégben szerzett tulajdoni többségének köszönhetően a tokaji bor forgalmazásával foglalkozik.

Az Orbán család érdekkörébe tartozó támogatásra Török Zsolt szocialista képviselő hívta fel szeptember 20-án a parlamentben a figyelmet, amikor kérdéseket intézett Németh Imre agrárminiszterhez. Németh akkor tájékozatlannak mutatkozott, és elképzelhetetlennek tartotta, hogy "Orbán Viktor és pártja ekkora politikai, morális hibát vét".

A földművelésügyi miniszter tegnap már felkészült. "Az Orbán Viktor családi érdekeltségébe tartozó kft. 2001-ben összesen 41 millió 475 ezer forint vissza nem térítendő állami támogatást nyert el szőlőtelepítésre - tudatta Németh a Török Zsoltnak címzett válaszában, és közölte: a támogatott beruházás összes költsége 71 millió 508 ezer forint, ebből vissza nem térítendő állami támogatás a 41 millió 475 ezer forintos összeg. A 2001-es FVM-rendelet értelmében legfeljebb 40 millió forintos támogatást nyújthatott a tárca pályázatonként. Az említett cég az FVM által nyújtott támogatásból 34 millió 324 ezer forintot nyert el, a maradék 7 millió 151 ezer forintot a Megyei Területfejlesztési Tanács nyújtotta, szintén költségvetési forrásból - olvasható a miniszteri válaszban. Az első évben, 2001-ben 8 millió 778 ezer forintot kapott a cég, 2002-ben 11 millió 470 ezer forintot, a további évekre 22 millió 227 ezer forint kifizetése maradt.

Lévai Anikó a Blikk-nek úgy nyilatkozott: a kft. tulajdonában nincs földterület. Ők csak eladják a szőlőt, borászatuk sincs. Hozzátette: ha lehet, akkor felcsúti és tokaji földjeire is szeretne igénybe venni támogatásokat.

A nemrég Wekler Ferencet hasonló ügy miatt sikeresen támadó Fidesz elismerte a támogatás tényét. Halász János szóvivő lapunknak azt nyilatkozta: az összeg köszönő viszonyban sincs a Wekler családnak juttatott támogatás nagyságával (az 130 millió forint volt - a szerk.)

Szakértőnk a sztereotip kifejezést használta - jogszerű, de nem etikus -, és Kuncze Gábor fordulatával élt: jobb dolog a miniszterelnök feleségének lenni, mint nem a feleségének lenni. A kérdés az, tette hozzá, hogy miért pont Lévai Anikó cége kapta a támogatást, miközben számos - keretkimerülés okán - elutasított pályázatról tudunk 2001-ből. Általános egyébként, hogy az "ismert név" föltehetőleg előnyt élvez a megyei hivatalokban - nem lehetett ez másképp 2001-ben sem.

A hetekkel ezelőtti MDF-javaslat - miszerint hozzák nyilvánosságra az állami támogatásokat közvetve vagy közvetlenül igénybe vevő honatyák névsorát - keresztülvihetetlen, véli informátorunk, mert csak azok lepleződnének le, akik saját nevükön vagy rokonaik révén birtokolnak földet, a strómanokat közbeiktató képviselők nem akadnának fönn a rostán.

Sárazsadányban nem bánják, hogy ismert emberek, sikeres vállalkozások is fantáziát látnak a tokaji borban - tájékoztatott miskolci tudósítónk. Jó jelnek tekintik, hogy Zwack Péter családja vagy a Béres Rt. is megjelent a térségben. Az elsősorban gyógycseppjeiről ismert Béres szintén jelentős állami és EU-támogatáshoz jutott. Kutas István, a társaság kommunikációs osztályának vezetője kérdésünkre elmondta: telepítésre az idén 85 millió forint támogatást ítéltek meg az erdőbényei Béres Szőlőbirtok és Pincészet Kft.-nek. Nyolcszázmillió forintos beruházásukhoz, amelynek keretében feldolgozóüzemet építenek, a SAPARD-program révén 250 millió forinthoz is hozzájutottak.

Szõlõtábla Sárazsadány környékén
Szõlõtábla Sárazsadány környékén
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.