Verespataki aranybánya - szegény gazdagok

A világ egyik legjelentősebb aranykészlete a miénk, már sokan meggazdagodtak belőle, csak a helyiek maradtak eddig szegények - mondta tegnap dr. Andrei Jurca, a Pro Rosia Montana civil szervezet elnöke Verespatakon magyar újságíróknak, akik Kocsis Tibor filmrendezővel jártak Románia legrégebbi településén.

Mint arról már lapunkban is beszámoltunk, Kocsis Tibor az elmúlt négy évben dokumentumfilmet forgatott a Verespatakon tervezett aranybányanyitásról. A környező hegyek 300 tonna aranyat és 1600 tonna ezüstöt rejtenek ugyanis, amit a helybeliek 2000 éve bányásznak, de a "gyors" kitermelésére csak az elmúlt években jelentkezett tőkeerős befektető. A Rosia Montana Gold Corporation kanadai-román vegyesvállalat az ígérete szerint tizenhét év alatt feldolgoz majd 225 millió tonna kőzetet. A kitermelés 2007-ben indulna, és másfél-kétmilliárd dolláros haszonnal kecsegteti a beruházót.

Európa legnagyobb aranybányájának tervezett megnyitását évek óta belföldi és nemzetközi tiltakozás kíséri Romániában a Verespatakon és környékén található műemlékek lebontása, és négy falu lakosságának elköltöztetése miatt. A tervek szerint az egyik völgyben fekvő község helyén 180 méter magas völgyzáró gát mögött tárolnák a nemesfémek kimosása után hátra maradó ciános keveréket, amely százszor nagyobb mennyiségű lenne, mint az, ami a nagybányai katasztrófát okozta 2000-ben. Kocsis Tibor az Új Eldorádó című, szeptember végétől a magyar mozikban vetített filmje egyedülállóan dokumentálja a helybeliek konfliktusát. A menni akarókét, akiket a már említett Pro Rosia Montana szervezet képvisel. Ők úgy vélekednek, a két rosszból a kevésbé rosszat kell választani, azaz a házukért cserébe kapott kártérítést.

A maradókat - egyelőre ők vannak többen -, a házukhoz és rokonaik sírjához ragaszkodókat az Alburnus Maior civil szervezet próbálja összefogni, hogy együtt küzdjenek, ahogy ők mondják, a rájuk nehezedő pszichikai nyomás, és az elköltözés mellett agitáló, szerintük hamis propaganda ellen.

Az érintett községekben már sok házat lebontottak, a befektető cég elszántnak tűnik, ráadásul nem sokkal korábban a világ legnagyobb arany kitermelő cége, az amerikai Newmont Mining Ltd. is beszállt a zöldek szerint hatalmas környezetkárosítással fenyegető vállalkozásba.

Hegyi Gyula lesz az EP raportőre?

Mit kezdhet az Európai Unió a huszonötöket és az unión kívüli országokat egyaránt érintő környezetszennyezési problémákkal, amelyekre a verespataki ügy a legjobb példa? Hogyan lehetne a mostaninál hatékonyabban fellépni? - egyebek között ezt a kérdést teszi fel az Európai Parlament szocialista frakciója Sztavrosz Dimasz leendő környezetvédelmi biztosnak a két hét múlva esedékes meghallgatáson. A kérdést egyébként a magyar Hegyi Gyula (MSZP) fogalmazta meg, akit értesülésünk szerint a jövő héten, Strasbourgban az ügy bizottsági raportőrévé neveznek ki. Ezt a szocialista euro-képviselő tegnapi kérdésünkre korainak tartotta kommentálni. (Brüsszeli tudósítónktól)

Mindent megér az arany? Verespataknál teljes gõzzel dolgoznak a gépek
Mindent megér az arany? Verespataknál teljes gõzzel dolgoznak a gépek
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.