Tigris és a szelíd őz

Európai belépésünk és a rendszerváltás a szocialista pártban új megállapodásokat és kiegyezéseket, vagy kemény ütközéseket és összecsuklásokat hozhat. Az 1989-90-ben kialkudott és kiépített politikai rendszer a többpárti parlament kormányzati-ellenzéki súlya és ellensúlya mellett a kormány és az alkotmányos intézmények súlyára és ellensúlyára is épített. A rendszerváltók a nemzeti szuverenitás önkéntes külső korlátjának választották az euroatlanti intézményeket, a NATO-t és az Európai Uniót, belső korlátjának az önkormányzati autonómiát, amely mindenekelőtt a főváros és a nagyvárosok önállóságában nyilvánult meg.

Ez a politikai konstrukció egyszerre alapul alkotmányos szabályokon és kétoldalú politikai megállapodásokon. Az alkotók tudatos szándéka és a korábbi kádárista időszak politikai hagyománya következtében egy biztos, egymást kölcsönösen akadályozni képes, radikális változtatásokra alkalmatlan politikai rendszer jött létre. Magyarországon minden kormány kitölti mandátumát, egyik oldal se omlik össze teljesen. Az egész pálya eddig senki számára nem volt elfoglalható. Az állóháború lövészárokrendszerében fekszünk. A rendszerváltás politikai intézményrendszere stabil és lassú. Több központú és tehetetlen. Az 1989-90-es megállapodások felerészben pozitív, újat teremtő és nyilvánosan ellenőrizhető, vállalható kézfogások voltak, de felerészben negatív, kölcsönös félelemből és sérelemből származó piszkos alkuk. Az idők folyamán az egyensúly feldöntésére törekedett hol egyik, hol másik fél, a korábbi háborús sebek mellé újabbakat gyűjtve.

2004 nyarán új egyensúlyi helyzet jött létre. Magyarország bekerült az Európai Unióba, és az európai intézményekben most alakítják ki Európa új csapatát. Aki most jó helyeket foglal el, annak súlya és befolyása lesz az európai költségvetés alakulására és az európai nagy rendszerek átformálására. S az európai intézmények immár közvetlenül befolyással vannak Magyarországra. Történetileg ismerős lehet nekünk: Bécs és Pozsony, Bécs és Budapest viszonya immár szélesebb horizonton, Brüsszel és Budapest viszonyaként.

A stabilra épített magyar politikai konstrukció eredményeként a magyar politikai osztály és rendszer nem tört össze a belépés pillanatában, ellentétben a lengyel és a cseh törékeny rendszerekkel. Hihetetlen, de igaz: a sokat szidott és gyalázott magyar politika versenyképesebb vetélytársaiénál. Megbízhatóbbak vagyunk, kevesebb kockázatot hordozunk, álló- és tárgyalóképesebbek vagyunk gyengécske és populista kormányunkkal és ostoba, nemzetieskedő ellenzékünkkel, mint bármelyik vetélytársunk. Bár náluk is lenne Kovács és Medgyessy, sóhajt fel Barroso és Solana, amikor Lengyelország vagy Csehország baloldali, alig létező kormányaira néznek, de hiszen Orbán mégiscsak jobb, mint a többi kelet-európai jobboldali ellenzéki, mondja egymás közt savanyúan Chirac és Schröder. A vak osztályban a félszemű vígan integet.

Az európai parlamenti és bizottsági - "minisztériumi" - helyek elosztásában a királycsináló németek, franciák és britek - háttérben az Egyesült Államokkal - három fő szempontot vettek figyelembe. Érvényesíteni kell a pártok közötti új arányokat, és ennek megfelelően a többségi néppárti, a nagyobb kisebbségi szocialista és kisebb kisebbségi liberális párti arányosítást kell végrehajtani. Másodszor, azok élveznek előnyt, akik kormányon vannak, s akik kölcsönös szívességeket tettek a múltban, és elvárható tőlük a jövőben. Harmadszor, az új szereplőknek középutasnak kell lenniük az európai-amerikai vitában, egyszerre kell megbízhatónak lenniük francia-német és brit-amerikai szemmel.

Magyarország sikeresen szerepelt. A magyar szocialisták érvényesítették, hogy az új belépők legerősebbjei, kormányon vannak, és középutas politikát folytatnak a kontinentális európai és az atlantista amerikai tábor között. Colin Powell amerikai és Javier Solana európai külügyminiszter Budapesten nyilvánította ki, hogy bíznak a magyar politikában. A szocialisták Kósáné Kovács Magdával elfoglalták az európai szocialista frakció helyettes vezetőjének helyét, és fontos bizottságokban alkudtak ki vezető szerepet. A Fidesz kivívta, hogy nálunk tartsák az Európai Néppárt ülését, és ha hatalmon vannak, vagy Orbán Viktor hajlandó alkukra, akkor bizottsági helyeket is kivívnak maguknak és nekünk, magyaroknak. De Orbán Viktor nem kér, hogy tőle se kérjenek, nem ad, így neki se adnak.

Kovács László energetikai biztosi helye fontos egész Európa, talán kevésbé Magyarország szempontjából. Európának energetikai megállapodásra kell jutnia az Egyesült Államok új adminisztrációjával éppúgy, mint Oroszországgal, és az olaj-, földgázárak, -vezetékek stratégiai ütközései komolyan befolyásolják Európa közel-keleti és közép-keleti politikáit. Európa új miniszteriális csapata tartósságra, tekintélyre és nagyhatalmi egyenrangúságra rendezkedik be. Legyen vége az atlanti válságnak, az amerikai-európai összecsapásnak! Egyeztessük kül-, biztonság- és energiapolitikáinkat! A kiterjesztett Európában a széthúzás és viszály elkerülése érdekében a személyek közötti bizalmi viszonyt, a miniszterek klubjában való állandó részvételt legalább olyan fontosnak tartják, mint az intézményes megoldásokat. Ahhoz, hogy magyar pályázatok, projektek jól szerepeljenek, nemcsak szakmailag kell kifogástalanoknak lenniük, de fontos embereknek fontos bizottságokban mindig ott kell lenniük, s mindig megfelelően kell érvelniük és alkudniuk.

A szocialista párti rendszerváltás, a Horn-korszak - és ezzel a Kádár utáni kor - végleges lezárulása új embereket és új intézményi konstrukciókat hoz felszínre. Akár Szili Katalin, akár Hiller István lesz az MSZP elnöke, új tudást és tapasztalatot hordoznak. Nekik kell kiegyezniük az elkövetkező évek alkotmányos intézményeiről, a jövő politikai konstrukcióiról liberális szövetségesükkel, és ahol, amenynyire lehet, a nemzeti konzervatív, nemzeti radikális ellenfeleikkel. A szocialistáknak olyan vezetőt kell választaniuk, aki rendbe hozza a pártot, csapatot épít, finoman legyőzi a Tigrist. Látod magad előtt! Álmaimban megjelent, emberi formában, a csend. Szívemben néha elidőz a tigris és a szelíd őz.

A 2006-os választásokig a politikai menetrend két szakaszra tagolódik. Az első 2004 őszétől 2005 őszéig tart. E szakaszban kerül sor a Fidesz személyi és szervezeti struktúrájának véglegesítésére, a program kidolgozására, az új, Rogán Antal vezette fiatal farkasok bevetésére. (A Fidesz az európai választásokat előválasztásként alkalmazta, s a győztesek fölkerülnek a 2006-os listára, a vesztesek eltűnnek.) A Fidesz ki fogja használni lépéselőnyét. Rogán egy fiatalabb és okosabb Orbán Viktor. Jó közgazda, szervező és szónok, ha kell, undorító modorú radikális, ha kell, szellemes és kiegyező liberális. 2004 őszén új szocialista csapat fog feltűnni, és e csapat megállapodásra jut az elkövetkező időszak forgatókönyvéről.

Most kell fordulatot várnunk az SZDSZ-ben is. A liberálisok megnyerték az első fordulót az európai választásokkal, és elvesztették a másodikat az augusztusi korrupciós botrányaikkal. Az SZDSZ csak akkor kerülhet a parlamentbe, ha megtartja a fővárost. A fővárost Demszky Gábor további uralkodásával elveszíti. A főpolgármesternek mennie kell. Rózsákkal, lányokkal, könynyekkel - irány a gyönyörű Strasbourg. Budapest egyetlen szabad demokrata politikus főpolgármesterségével őrizhető meg - Mackó úrral, Kuncze Gáborral. Ha Kuncze pártelnökként átveszi Budapestet, stabilizálja pártját, stabilizálja a szociálliberális fölényt a fővárosban. Érdeke ez a fővárosnak - nyugodt, megfontolt, nyitott főpolgármester, aki metropolist építhet és nem önmaga arcát -, érdeke a liberálisoknak - akik megnyugodhatnak, akár kormányon, akár ellenzékben vannak országosan, mindig lesz szabad és védett terük a fővárosban -, érdeke a szocialistáknak - Kunczét éppúgy szeretik és elfogadják a szocialisták, mint a liberálisok, és nekik is biztosítja Budapestet -, és érdeke Kuncze Gábornak, aki gyönyörű tíz évet tölthet el tisztességes célokkal, nagy-nagy emberi megnyugvással.

Az első szakaszban Medgyessy Péternek ki kell egyeznie az új szocialista vezetővel - Szilivel és/vagy Hillerrel -, hogy a 2005-ös költségvetés még nem választási, hanem megalapozó költségvetés. Meg kell állapodniuk a pénzügyminiszterrel, hogy a politika nem elvörösödik, hanem még fehér és türelmes marad, nem osztogat, hanem viszszafog, nem szórja a pénzt, hanem összpontosítja stratégiai csomagokra. Ha a szocialisták szétverik a költségvetést, bizonyosan megbuknak a választásokon. Az új szocialistáknak és a szabad demokratáknak meg kell állapodniuk a közjogi tisztségekről: milyen feltételekkel, kiket állítanak köztársasági elnöknek, legfőbb ügyésznek, alkotmánybíráknak. Ilyen elv: vissza kell állítani az alkotmányos intézmények tekintélyét, és ez csak pártsemleges, szaktudással és presztízzsel rendelkező jelöltek indításával lehetséges. Az első szakasz végére a kormányzó pártok kiegyezhetnek a 2006-os, immár választási költségvetésben. Ekkor jön el, 2005 őszén, Medgyessy Péter békés és önkéntes hatalomátadásának ideje. Ha Medgyessynek sikerül 2004 őszétől egy reformot beindítania, és a gazdaságot stabilizálnia, akkor szépen és hálás tapsok között távozhat. Mindenkinek, de leginkább neki kell tudnia, hogy vele a szocialista és szabad demokrata táborok választást már nem nyerhetnek, s a kampányban hátrányt, és nem előnyt jelent. Ahogy Bill Clinton elegánsan háttérbe vonult, hogy ne zavarja Al Gore választási esélyeit 2000-ben, ugyanígy kell Medgyessynek is időben visszavonulnia. 2005 őszétől-telétől a kormányzás "elronthatatlan", így az MSZP miniszterelnök-jelöltje az életben is kipróbálhatja, hogy milyen miniszterelnöknek lenni.

A 2005 őszétől 2006 nyaráig tartó szakaszt senkinek sem kívánom. Jön az adok-kapok a jobboldalon: az MDF halálba ölelése vagy rugdosása, a Jobbik, a MIÉP erősödése és elvadulása. Jön az orbáni kétfrontos harc: azért vagyok radikális, hogy elvegyem a széljobb szavazókat, azért vagyok konzervatív, hogy megelőzzem az ajtóban a kalapos asszonyságokat. Jön az Európa-ellenesség. Jön a Budapest-falás. De jön a másik oldalon a szocialista tesze-toszaság, ostobaság, programtalanság, korrupciós botrányok. Jön a Fideszre való reakció. Jön Hiller elorbánosodása. Jön Kuncze depressziós Mackó-álma. Jön, hogy menjünk innen. Maradunk.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.