Az alvilág bankárjának legendája

A Pesti Központi Kerületi Bíróság (PKKB) hétfői nem jogerős ítéletével utolsó felvonásához érkezett a hazai kriminalisztika egyik leghosszabb szappanoperája. Ennek az évek során az alvilág, a rendőrség és a politika pillanatnyi érdekei szerint többször átírt és átértékelt bűnügynek a főszereplőjét, Lakatos Andrást, az alvilágban ismert nevén Kisbandit másfél éve még az ország tíz legkeresettebb bűnözője között tartotta nyilván a rendőrség.

Hétfőn a PKKB elsőfokú ítéletében négyrendbeli bűnszövetségben elkövetett csalásban és 416 rendbeli csalásban mondta ki bűnösnek Lakatost, akit rendőrségi-ügyészségi körökben, a sajtóban és a fővárosi éjszakai életben egyaránt az "alvilág bankáraként" emlegettek az elmúlt években. A nem jogerős ítéletben Lakatost két év nyolc hónap letöltendő szabadságvesztésre ítélték, s három évre eltiltották a közügyek gyakorlásától, valamint arra kötelezték, hogy tettestársaival együtt fizessen meg 35 millió 198 ezer forintot és kamatait egykori károsultjainak.

Nyári Béla ügyvéd "erre az ítéletre számított". Ha a másodfokú bíróság helybenhagyja az ítéletet, az előzetes letartóztatásban töltött időt, valamint a büntetés-végrehajtásban kapható kedvezményeket is figyelembe véve, Lakatosnak még legfeljebb hét-nyolc hónapot kell rács mögött töltenie. (A jogerős ítéletig a bíróság Lakatost szabadlábra helyezte.) Védője azonban felmentésért fellebbez, s ha ezen indítványát elutasítják, az ítélet enyhítését kérik a másodfokú bíróságtól. Lakatos két nappal az ítélethirdetés után lapunknak azt mondta: kipiheni a fogságban töltött hónapok megpróbáltatásait, majd valamilyen vállalkozásba kezd.

Lakatos neve nem mint valami nagystílű csalóé vált ismertté a nyilvánosság előtt. Nem is azért került fel a rendőrség által leginkább keresett bűnözők listájára, mert 1996-ban társaival olcsó Daciákat ígérve becsapott több száz, nagy számban Romániából érkezett érdeklődőt, akitől átvették az autók árát vagy annak egy jelentős hányadát, miközben az eladásra kínált autókat meg sem rendelték a gyártól. Kisbandit az alvilág bankárjaként ismerte meg a nagy nyilvánosság.

- Amikor már a törvények megengedték, "pénzeztünk" - mondta egyik nyilatkozatában. - Betéteket gyűjtöttünk vállalkozóktól, akiknek volt felesleges tőkéjük, és rövid lejáratú hiteleket adtunk azoknak, akiknek a bankok nem adtak kölcsönt. Magasabb kamatot fizettünk a betétekért, mint a hivatalos pénzintézetek, és nem, vagy nem sokkal adtuk drágábban a hitelt, mint a bankok. A két betéti és a hitelkamat közti különbségből pedig jól megéltünk. Társaimmal egy idő után létre kívántuk hozni egy takarékszövetkezetként is működő nyugdíjpénztárt, a hatóságok azonban az utolsó pillanatban megakadályozták a 150 millió forint alaptőkéjű pénzintézet bejegyzését. Nem is titkolták, a személyemmel szemben merültek fel kifogások, azt azonban soha nem mondták meg, hogy mik voltak azok - nyilatkozta.

Hogy mi történt valójában a meghiúsult bankalapítás után, egyedül Kisbandi tudja. 1996 őszét írtuk, amikor a fővárosi éjszakai életben jól ismert vállalkozó egyik napról a másikra eltűnt. Jól értesültek tudni vélték, hogy Kisbandi "lelépett az alvilág erős embereinek pénzével". Egyes rendőrségi források is megerősítették később, hogy Lakatos sietve elhagyta az országot, és értesüléseik szerint megközelítőleg hárommilliárd forint készpénzt vitt magával. Az éjszaka császárainak milliárdjait.

Közel egy időben Lakatossal eltűnt Budapestről Portik Tamás is, aki ellen azért adott ki nemzetközi elfogatóparancsot a rendőrség, mert ő volt az olajügyekben játszott állítólagos központi szerepe miatt elhíresült Energol Rt. egyik igazgatója. A legutóbbi időkig Lakatos és Portik neve szerepelt az első két helyen az ORFK által leginkább keresett bűnözők listáján.

A fővárosi éjszakában 1996 őszén már mindenki tudni vélte, hogy Kisbandi valójában nem is bankalapításra vagy egy állítólagos drágakőüzlethez gyűjtött befektetőket, hanem az Energol olajügyeihez kért magas kamatot ígérve kölcsönt az alvilág tehetős vezéralakjaitól, ismert sportolóktól, színészektől, közéleti szereplőktől, vállalkozóktól. A pénzt azonban végül mégsem egy újabb törvénytelen olajüzletbe fektette, hanem "elsikkasztotta", és külföldre menekült vele. Később felröppentek olyan hírek is, hogy Kisbandi az USA-ban él, mások arról számoltak be, hogy Dél-Amerikában találkoztak vele. Egy alkalommal állítólag New Yorkban elfogta az FBI, s már el is indultak érte az ORFK nyomozói, amikor az amerikaiak valamiért elengedték.

Jónás József "Kisbandi - az alvilág és a milliárdok" című könyvében Lakatos azt állította, hogy ő találta ki az állítólagos elfogásáról szóló legendát. Egyik ismerősét, akinek ki akarta próbálni a megbízhatóságát, megkérte, mondja azt közös barátjuknak, hogy elfogták, majd elengedték New Yorkban. Biztos volt ugyanis abban, hogy az illető másoknak is elmondja, s így hamar eljutnak a róla szóló legendák Budapestre. Hogy miért volt jó ez neki? Kisbandi erre azt mondja, így akarta elérni, hogy New Yorkban keressék, és ne a Florida államban lévő Miamiban, ahol Gerald Dewayne Dupree néven élt.

Azonban nemcsak Lakatos terjesztett álhíreket önmagáról. Eltűnése után nem egy bűnöző védekezett azzal hitelezői előtt, hogy azért nem fizeti meg a tartozását, mert "a Kisbandi lelépett a pénzével". Alvilági besúgóiktól szerzett értesüléseikre hivatkozva, az 1996 novemberében kirobbant, és csaknem két éven át megszakítás nélkül folytatódó fővárosi robbantásos-leszámolásos bűncselekmények tettesei után nyomozó rendőrök közül is többen elhitték, hogy Kisbandi eltűnése és a vele együtt eltűnt milliárdok miatt robbant ki az alvilág belháborúja. Más rendőrségi és alvilági körök ugyanakkor kezdettől porhintésnek tartották a Kisbandi-legendát, amit azok találtak ki és tápláltak újabb és újabb történetekkel, akiknek az volt az érdekük, hogy a rendőrség bizonyos érdekcsoportok ellen nyomozzon, másokat viszont hagyjon élni és "dolgozni".

Lakatos 1996. október 6-án hagyta el Magyarországot. A Dacia-perben akkor már több tárgyalási napon is túl voltak. Lakatos volt a harmadrendű vádlott.

1996 nyarán magyar és ukrán "vállalkozók" bevonták "minden idők egyik legnagyobb drágakőüzletébe". Az ő feladata volt összegyűjteni egymillió dollárt a kövek megcsiszoltatására. Megállapodásukat írásban is rögzítették. Lakatos, mint gyakorlott "pénzező", igen rövid idő alatt összeszedte a kért összeget, üzlettársai azonban utólag átírták a szerződést. Egy neki szervezett díszvacsorán, életveszélyes fenyegetéssel adták a tudtára, hogy a drágakőüzletet elfelejtheti, a befektetőknek pedig, akiktől a csiszoláshoz szükséges pénzt összegyűjtötte, azt mond, amit akar. Elmondása szerint már otthona előtt várakoztak az érte küldött orosz bérgyilkosok, amikor a hátsó kapun sikerült elmenekülnie.

Lakatos Andrást a PKKB nemzetközi elfogatóparancsa alapján 2000. június 9-én vette őrizetbe az FBI Miamiban, amikor egy helyi repülőjárattal a városba érkezett. A kiadásáról dönteni jogosult amerikai bíróság elé tárt hivatalos iratokból kiderült, hogy az FBI (de állítólag a magyar rendőrség is) ismerte Lakatos miami lakcímét és álnevét. Állítólag az ORFK többször értesítette az FBI-t, hogy Lakatos súlyosan beteg édesanyja mikor utazik fiához az USA-ba, Kisbandi ennek ellenére csaknem négy éven át háborítatlanul élhetett Floridában.

Miután az amerikai hatóságok kiadták Kisbandit Magyarországnak, sokan azt remélték, hogy a már unalomig ismételgetett bűnlajstromát újabb és súlyosabb bűncselekményekkel egészítik ki a hatóságok. Még rendőrségi körökben is megfogalmazódott a remény, hogy Lakatos elfogása és hazahozatala fordulatot idézhet elő a robbantásos ügyek nyomozásában, végül azonban semmi sem történt. Két újabb büntetőeljárás is indult ugyan ellene, amikor még szökésben volt, csalás és más bűncselekmények alapos gyanúja miatt. Jelenleg mindkettő megszüntetésre vár. A korábbi megoldatlan robbantásos és leszámolási ügyekben remélt nagy áttörés azonban elmaradt.

Az olajügyekkel, a fővárosi robbantásokkal és leszámolásokkal kapcsolatban - eddig legalábbis - semmiféle bűncselekmény elkövetésével nem gyanúsították meg. Az éjszakában persze máris sokan tudni vélik, hogy Lakatos vádalkut kötött a rendőrséggel, ennek volt köszönhető a budapesti ukrán maffia fejének tartott Leonyid Sztecura múlt heti elfogása. E feltételezéseket azonban Lakatos és védője a leghatározottabban visszautasítja, és a rendőrség is cáfolta.

Egy névtelenül nyilatkozó rendőrtiszt azt mondta: Lakatost - alvilági ellenlábasainak meséi alapján - a rendőrség és a sajtó nevezte ki a legfőbb maffiózóvá. Más nyomozók véleménye szerint azonban Kisbandi "nem akárki", csak nem sikerült bizonyítani, hogy pontosan milyen szerepe volt annak idején az alvilági olajügyekben és más bűncselekményekben. Ő maga azt mondja: a leszámolás-sorozat kezdetén (1996. november elsején) meggyilkolt Prisztás József a barátja volt, a többieket csak hírből vagy látásból ismerte. Sohasem voltak milliárdjai, nem gyűjtött pénzt forgótőkének az Energol olajügyeihez, és már nem fél, mert nincs kitől és nincs miért félnie.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.