Aranyszínű, célkeresztbe helyezett R betűket festettek csütörtök délelőtt a veszélyeztetettnek ítélt belső-erzsébetvárosi házak falára az ÓVÁS! Egyesület képviselői, akik így kívánták felhívni a figyelmet az épített értékek pusztulására. A "védetté nyilvánítási" demonstráció azonban csak keretjáték volt: a sajtótájékoztatón részt vevő újságírók egy busszal körbejárhatták a régi pesti zsidónegyedet, hogy a saját szemükkel lássák azokat az épületeket, amelyeknek sorsáról az utóbbi hetekben mind élesebb vita folyik.
Civil pecsét a zsidónegyeden
A belső-erzsébetvárosi épületek azért kerültek az érdeklődés középpontjába, mert az egy évszázada folyó tervezés után az utóbbi hónapokban ténylegesen is megindult az úgynevezett Madách sétány kialakítása. A Kis- és Nagykörutat a Király és a Dob utca között összekötő passzázs létrehozása - amit 2000-ben a főváros és a műemlékvédelmi szervezet is jóváhagyott - a meglévő, XIX. és kora XX. századi épületállomány jelentős részének lebontásával jár. A területet ugyanakkor két éve a világörökség részévé nyilvánították, és néhány hónappal ezelőtt a főváros és a műemlékvédelmi szervezet által megrendelt értékfelmérések is elkészültek. Mindkét vizsgálat azt az eredményt hozta, hogy a régi pesti zsidónegyed meglévő épületállományát és sajátos építészeti jellegét meg kell őrizni.
Az ÓVÁS! nevű civil szervezet június elején azért jött létre, hogy akcióival megpróbálja rábírni a hivatalokat, változtassák meg a megváltoztathatatlant. A Madách sétány első tömbjében arra az időre nemcsak a bontási engedélyeket adta ki a kerületi önkormányzat, hanem egy hatalmas új lakóház építése is megkezdődött. A civilek kezdeményezésére elsőként a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal lépett: ideiglenes védelem alá helyezte az egész régi pesti zsidónegyedet, és megígérte, hogy szeptemberre javaslatot tesz a városszerkezet és az egyes épületek védelmére.
Az addig elrendelt változtatási tilalom azonban a már engedélyezett munkákat nem befolyásolja: a csütörtöki bejáráson látható is volt, hogy erősen felgyorsult a sétány útjában lévő épületek - például a Holló utca 11. alatti szecessziós egykori ezüstművesház - bontása.
Az ÓVÁS! tagjai sikerként könyvelik el ugyanakkor, hogy a kerületi önkormányzat a jelek szerint eláll néhány, a terület jellegét erősen befolyásoló elképzelésétől. Lemondtak a Rumbach utcai zsinagóga tőszomszédságában álló, vele szinte egykorú átjáróház bontásáról, és e pillanatban a Dob utca árkádosítása - és az ottani tradicionális üzletek megszüntetése - sincs napirenden.